20.05.2021 (Aktualizácia článku: 16.05.2021)
Čo je superfosfát a ako ho aplikovať?
Všetko, čo rastlina potrebuje k životu, je svetlo, voda a minerály. Intenzita rastu a zdravie rastliny je bezprostredne späté s množstvom minerálnych látok - živín, ako je napríklad dusík, fosfor, draslík, zinok, atď. Každý prvok má svoju úlohu v živote rastliny. Akú úlohu má fosfor pre rastlinu a ako sa prejavuje jeho nedostatok v pôde?
Na to, aby pôda bola schopná udržať minerálne látky - živiny, potrebuje jednoducho byť živá. Život v pôde sa vyznačuje bohatosťou pôdnych organizmov a húb. Bez prítomnosti organizmov a mycélia - húb je pôda chudobná. Takto chudobná pôda nie schopná udržať dodané živiny vo forme hnojiva dlhodobo a tým sa vyplavujú z pôdy preč do spodných vôd. V dnešnej dobe je to prispievanie k ekologickému rozvratu. Preto používajte odporúčanú dávku hnojiva podľa návodu, ktorú rastliny dokážu prijať a spotrebovať skôr ako začne vsakovať do spodných vôd, prípadne siahnuť po ekologických hnojivách alebo začať kompostovať, produkovať a využívať vlastný kompost.
Množstvo dusíka a fosforu musí byť v pôde vyvážené. Prebytok fosforu spomaľuje dozrievanie a prebytok dusíka rast urýchľuje a spôsobuje, že plody sú veľké a bez chuti. Vyvážený podiel fosforu a dusíka vám prinesie chutné a veľké plody.
Aký význam má hnojivo s obsahom fosforu pre pôdu?
Fosfor ako prvok sa v rastline podieľa na výstavbe bunkového jadra rastliny. Rastlinné bunky so zdravým jadrom sa rýchlejšie spájajú a vytvárajú pletivá. Takto fosfor prispieva k rýchlejšiemu rastu rastliny, zdravému rozvoju koreňového systému rastliny a vo všeobecnosti sú zdravé pletivá rastlín prispôsobené k lepšiemu znášaniu mrazov. Rastliny s dobrou stavbou pletív lepšie znášajú nielen zimu, ale aj poveternostné podmienky. Preto sa fosfor pridáva ako zložka do jesenných hnojív.
Ako vyzerá rastlina s nedostatkom fosforu?
Nedostatok fosforu sa u rastliny prejavuje pomalým rastom, bledým sfarbením kvetov, červenskastou žilnatinou listu, prípadne modro fialovým sfarbením listov a slabou chuťou plodov.
Čo je superfosfát?
Superfosfát je práškový prípravok, ktorý obsahuje fosfor vo vode rozpustnej forme. Z ďalších živín je v nich zastúpený aj vápnik a síra. Sú vhodné na hnojenie všetkých záhradných pôd. Vodorozpustný fosfor pôsobí rýchlo, a preto hnojivom, ktoré obsahuje túto formu fosforu, môžeme hnojiť krátko pred začatím vegetácie alebo počas nej.
Granulovaný superfosfát má lepšiu skladovateľnosť narozdiel od práškového, ktorý sa zvykne zrážať.
Môžete sa stretnúť aj s dvojitým alebo trojitým superfosfátom, ktoré sa od klasického superfosfátu rozlišujú vyšším obsahom fosforu a rozdielnou výrobou. Superfosfát má nízký obsah fosforu a obsahuje aj vapnik a síru. Je vhodný pre klasické záhrady.
Dvojitý superfosfát má mierny obsah fosforu a zriedka obsahuje síru. Trojitý superfosfát má silný obsah fosforu a zvyčajne neobsahuje už žiadne iné zložky okrem fosforu. Využíva sa na silne vyťažených pôdach. Presné zloženie superfosfátu záleží od výrobcu.
Ako aplikovať superfosfát?
Jednoducho. :) Rovnomerným rozhodením na povrch pôdy a následným ľahkým zapracovaním do pôdy. Môžete ho pridávať do výsadbových jám pri sadení, či už ovocných alebo ozdobných stromov a krov, ako aj pri sadení zeleniny. Pridajte jednu miernu lyžicu ku každej sadenici paradajky alebo papriky.
Kyslosť pôdy nepriaznivo ovplyvňuje absorpciu fosforu, preto je potrebné poznať pH pôdy vo vašej záhrade a prípadne ho pred aplikáciou superfosfátu upraviť vápnom.
Nekombinujte a nepoužívajte súbežne superfosfát s močovinou, vápnom, dolomitovou múkou a dusičnanom amónnym.
Superfosfát môžete skutočne využiť v celej záhrade na zemiaky, paradajky, papriky, cesnak, jahody alebo ovocné stromy, vinič či okrasné rastliny vo vašej záhrade. Nezabúdajte na vyvážené hnojenie rastlín. Dbajte na odporúčané množstvá hnojiva pri aplikácii aby sa nadbytok hnojiva, ktorý rastlina nezvládne spotrebovať, neodplavoval do spodných vôd.