28.05.2023
Tropická juka na Slovensku: Akú starostlivosť si vyžaduje?
Obľúbená sukulentná izbová rastlina, nenáročná na pestovanie - tropická juka! Zazelenajte váš interiér vďaka tejto pomalo rastúcej kráske z Mexika. Starostlivosť a pestovanie juky zvládne aj záhradkár - začiatočník, stačí dodržať zopár dôležitých krokov.
Pestovanie juky
Exotická juka má problém prispôsobiť sa našej miernej klíme, preto je vhodná iba ako interiérová rastlina. Existuje viac ako 50 druhov juky, z ktorých sa až 20 pestuje ako interiérová rastlina, už si len vybrať! Dobre sa im darí vo vzdušných a presvetlených miestnostiach. Je prispôsobená na život v púštnom prostredí a preto je jej pestovanie podobné pestovaniu sukulentných rastlín.
Juka je malý ker, podobajúci sa na palmu. Ak sa vám podarí pestovať ju vo vhodných podmienkach, odmení sa vám krásnymi “zvončekovými” kvetmi.
Stanovisko
Najlepšou polohou pre pestovanie je svetlé miesto, pokojne aj v tesnej blízkosti okna. Keďže patrí medzi tropické druhy, priame slnečné svetlo jej neuškodí - dávajte však pozor na prievan, ten juka až tak neobľubuje. Teplomilné druhy juky ocenia okolitú teplotu cca 20 - 22 °C, odolnejším druhom postačí aj 18 °C.
Hnedé konce listov značia nadmerné množstvo slnka, ovisnuté listy zase jeho nedostatok.
Pôda
Juka je nenáročná na použitý substrát - postačí dostatočne priepustná kamenitá/piesčitá pôda s pH od 5,5 do 7,5. Pozor však na ťažké ílovité pôdy, tie táto rastlina vôbec neobľubuje - sú na jej pestovanie absolútne nevhodné.
Zálievka
Juka je suchomilná rastlina, zvyknutá na púštne podmienky. Príliš časté zalievanie jej teda môže skôr ublížiť, ako prospieť. Vodu si dokáže, v prípade potreby, udržať v kmeni. Preliatie môže spôsobiť žltnutie listov a odhnívanie rastliny. Juku zalievame, až keď má substrát preschnutý do hĺbky 5 centimetrov.
Starostlivosť o zdravie rastliny
Juka rastie pomerne pomaly, takže presádzanie stačí opakovať každé 2 - 3 roky, podľa toho, ako sa vašej rastline darí. Na výmenu kvetináča za väčší si vyberte jarný alebo letný čas. Presadenie je jednoduché, vyberiete rastlinu z pôvodného kvetináča, opatrne očistíte korene od substrátu a zasadíte ju do nového substrátu v kvetináči s priemerom väčším aspoň o 1 cm.
Strihanie rastliny je potrebné iba v prípadoch, že nájdete poškodené či odumreté listy. Pri strihaní dávajte pozor na zdravé časti juky, aby ste ich nepoškodili.
Juka je pomerne odolná aj voči ochoreniam - jediné, čo ju môže potrápiť, sú hubovité ochorenia. Tým viete predísť opatrnou zálievkou a v prípade potreby je dobré juku presadiť do nového, čistého substrátu.
Hnojenie juky je jednoduché - potrebujete tyčinkové alebo tekuté hnojivo, určené špeciálne na juky, skvelé je napríklad Kapka na palmy, juky a draceny. Rastlinu je vhodné hnojiť opatrne, priveľa hnojiva na ňu môže mať negatívny účinok.
Rozmnožovanie juky
Juku si môžete doma poľahky rozmnožiť pomocou častí rastliny. Najčastejšie sa využívajú mladé vrcholové výhonky s listami ( 15 - 25 centimetrov dlhé). Výhonky odstrihnite od materskej rastliny, zapichnite do piesku / drobného štrku a za 4 - 8 týždňov sa nová rastlinka zakorení. Odrezky je dôležité udržiavať v polotieni pri teplote cca 20 °C. Po vyhnaní koreňov odrezky zasaďte do substrátu - pre lepšiu úspešnosť rastu ich môžete pred vysadením namočiť do rastového hormónu.
Na rozmnoženie je možné použiť aj bočné výhony z kmeňa či koreňov, alebo si juku môžete vypestovať zo semienka - táto možnosť však trvá pomerne dlho. Juka, pestovaná zo semienka, dorastie do veľkosti odrezku za 1 - 2 roky.
Druhy juky
Druhov juky je niekoľko desiatok, my vám prinášame tie najobľúbenejšie v našich domácnostiach:
-
juka pendula: najkrajšia, elegantne vyzerajúca juka s “fontánovým” vzhľadom a bielymi kvetmi,
-
juka obrovská: dosahuje výšku viac ako jeden meter - môže mať až 150 cm, dospelá rastlina má vždy viacero kmeňov s ružicami špicatých listov,
-
juka nádherná: je odolná voči mrazom, v exteriéri dorastá do výšky až 2 metre, v interiéri max. do výšky 1 meter.
Pestujete doma túto krásnu, nenáročnú rastlinu? Alebo si ju plánujete zaobstarať? Na našom e-shope nájdete všetko potrebné pre vaše izbové rastliny.
Autor článku
Ako sadiť koreňovú zeleninu? | 21.03.2022 | |
5 najpredávanejších prípravkov do záhrady | 26.11.2021 | |
Zistite, ako zneškodniť skočky | 17.08.2020 | |
Chutné bylinky, ktoré si v zime vypestujete v pohodlí domova | 19.01.2023 |
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými