09.01.2021
Ako vyhrať boj s lykožrútom smrekovým?
Aj vy teraz trávite viac času prechádzkami v lese? Premýšľali ste nad tým, v akom stave sú naše lesné ekosystémy a ktorými prirodzenými prostriedkami ich možno vylepšiť? K rovnováhe môže prispieť aj všeobecne obávaný lykožrút smrekový. Samozrejme, ak sa nepremnoží a nezačne napádať zdravé stromy. Aký význam prináša pre naše lesy a čím je špecifický?
Čo by sme mali vedieť o lykožrútovi smrekovom?
Nie je jediným drevokazným, podkôrnym hmyzom viazaným na smrekové porasty. Je ich viac ako 30 druhov, no práve lykožrút smrekový je jedným z najškodlivejších. Jeho vývoj prebieha na starších, prevrátených, hrubých smrekových kmeňoch, výnimkou nie je ani symbióza s príbuznými škodlivými druhmi (lykožrút smrečinový, lesklý, severský). Napadá strany privrátené k slnku, dostatočne porastené. V prípade premnoženia vykonáva nálety na stojace, zdravé stromy. Vždy sa šíri smerom k vrcholcom. Musia byť dostatočne silné, s viac ako 10 cm hrúbkou. Len výnimočne napadá borovice a iné ihličnany.
Hynutie smrečín je tým rozsiahlejšie, čím majú škodcovia k dispozícii viac zlomených a vyvrátených stromov (víchrica, kalamity v severných oblastiach) a čím sú stromy náchylnejšie na nedostatok vlahy, na stres zo zmien teplôt a vplyvom chemikálií v pôde. Lykožrút nemá viac ako tri generácie za rok, a to len v teplejších oblastiach, v podhorských a vyšších severných max. 1-2 gen. za rok. Priebeh vývojových fáz lykožrúta je zložitý, závisí najmä od teplotných podmienok a kvality prostredia. Ako vyzerá imágo a s ktorým ďalším druhom škodcov sa najčastejšie zamieňa? Prečítajte si viac v našom Katalógu chorôb a škodcov.
Čím sú výnimočné jeho jednotlivé vývojové štádiá?
Jarné rojenie nie je rovnaké pre každú oblasť. Vysoko v horách môže nastať až na prelome mája a júna, zatiaľ čo v nižších polohách už koncom apríla. Dôležité je, aby denná teplota vystúpila nad 16 °C. Pre nálety je potrebná teplota nad 20 °C, čo môže nastať až koncom júna. Platí, že (prvé) jarné rojenie býva hromadnejšie než ostatné ďalšie.
Ako prebiehajú nálety a činnosť imága?
-
Pod kôru starých, vyvrátených smrekových kmeňov sa zavŕtavajú samčeky, po štyroch dňoch prilietavajú samičky, lákané feromónmi.
-
Pre samičky sú pripravené v lyku komôrky. Ďalej vyhrýzajú až 12 cm dlhé chodbičky (v smere osi kmeňa) a v malých zárezoch kladú vajíčka (jedna samička max. 100 vajíčok).
-
Za 14 dní sa vyliahnu larvy, tie sa počas rastu až päťkrát zvliekajú. Larvy sú biele, beznohé, s hnedou, mierne ohnutou hlavou. Ďalej vyžierajú chodbičky, tie upchávajú svojím trusom a vyhlodaným drevom.
-
Štádium kukly sa v teplejších oblastiach môže skrátiť na 8 dní, bežne trvá 14 dní.
-
Nasleduje zrelostný žer imág od kuklovej kolísky, živia sa predovšetkým zvyškami lyka. Dospievajú za tri týždne. Potom opúšťajú miesto vyliahnutia.
-
Časť samičiek prelieta na iné stromy a zakladá sesterskú generáciu.
Čo robí z lykožrúta jedného z najobávanejších škodcov lesa?
V prípade, že napadne zdravé stromy, ohrozuje vrchné časti kmeňa, čo najbližšie ku korune. Výnimkou nie je ani napadnutie celého kmeňa pozdĺžne, pričom neraz vykoná viac ako 350 závrtov na plochu menšiu než 1 m2. Takto napadnutý strom má zožltnuté, zhnednuté ihličia, ktoré opadáva. Ďalej jeho prítomnosť špecifikuje odlupujúca a opadávajúca kôra a pod ňou tzv. požerky, ale aj červenkasté časti dreviny na kmeni.
Aké sú možnosti ochrany proti lykožrútovi?
Výskyt škodcu sa najčastejšie odhaduje aplikáciou nevysýchavého lepu. Môžete tiež použiť feromónové lapače na lykožrúta, ktoré musia byť dostatočne vzdialené od zdravých stromov a neprekrývať bylinky. Ochranu možno zabezpečiť ručným odkôrnením, no na väčších lesných plochách sa skôr uplatňuje chemické ošetrenie insekticídmi, a to ešte pred založením sesterských generácií. V lesnom hospodárstve sa často používa Vaztak Active vo forme mikroemulzie. Z biologických predátorov sú najaktívnejšie hmyzožravé vtáky (ďatle), bystrušky, osy, mravce a iný pre nás otravný hmyz.
Autor článku
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými