Ako vyhubiť osy a sršne?
Ak sa vám usadia sršne a osy v záhrade alebo dome, nieje to nič príjemné. Sršne a osy vedia byť skutočne útočné, keď sa pohybujeme v ich teritóriu.
Ich likvidácia môže byť pri správnom načasovaní veľmi jednoduchá, keďže počas zimných mesiacoch neostávajú v svojich hniezdach. Už na jeseň sa sršne sťahujú preč a u ôs prežíva zvyčajne len kráľovná.
Ak nie je výskyt sršňov a ôs vo vašej záhrade život ohrozujúci, prípadne neúnosný, vyčkajte do jesenných mesiacov, kedy budete ich hniezdo môcť bezpečnejšie odstrániť.
Osvedčený sprej na sršne a osy je EFFECT aerosol, ktorý pôsobí okamžite. Na trhu sa radí k najlepším postrekom proti osám. Pri neinvazívnom výskyte tohto lietajúceho hmyzu poslúži pasca na sršne a osy – ako prevencia proti ich náletom pri trávení času na terase. Pasca láka svojou arómou jedovatý hmyz do nádoby, z ktorej už nevyletia von. Stačí ju zavesiť v priestore, kde trávite relaxačný čas, prípadne máte jedálenský stôl a neprajete si spoločnosť sršňov a os.
Čo proti muchám?
Muchy v byte, dome, či ktoromkoľvek priestore vedia poriadne rozbučať nervy. Čo teda odpudzuje muchy? Z babských rád a receptov je to práve obyčajný muškát. Možno práve preto si ním osadzujú okenné parapety, ktoré tvoria bariéru pred muchami.
Vyhýbajú sa vôni levandule, ktorú môžete vo forme esenciálneho oleja nakvapkať do difuzera a tak vám bude slúžiť ako príjemný odpudzovač na muchy. Veľmi úspešným sa stalo aj rokmi overené lepidlo na muchy, akým je závesná mucholapka BROS. V priestoroch chovajúcich hospodárske zvieratá skôr oceníte postrek na muchy SOJET.
Čo proti komárom?
Ak neviete po zotmení na záhrade vydržať pre krv pijúcich komárov, v prvom rade je vhodné na pozemku záhrady ošetriť stojace vodné nádrže, v ktorých sú larvy komárov.
Prípravok DIMILIN TB2 sú tablety určené na ničenie lariev komárov vo vodných nádržiach akými sú sudy na vod či stojace jazierka.
Pomocníkom v exteriéri je aj BROS špirála proti komárom, ktorá žiari a láka komáre preč od tela človeka. Na komáre v záhrade sú podľa receptov starých materí nápomocné aj kvety proti komárom, akými sú aromatické bylinky (mäta, medovka, citrónová tráva, bazalka).
Ako dobrá ochrana proti komárom v interiéri sa osvedčil Biolit elektrický odparovač, ktorý stačí len zapojiť do zástrčky. Ako prírodný repelent proti komárom môžete využiť vôňu levandule a medovky. Skúste si počas večerného večera obtrieť kožu kvetmi levandule.
Mušky v kvetináči – v hline izbových kvetov
Malé mušky v interiéri vídame obvykle pri kvetináčoch. Tieto malé mušky v kvetináčoch sa ozaj liahnu v hline izbových kvetov a volajú sa smútivky. V praxi sa osvedčila mucholapka BROS, ktorá slúži ako lepová doštička. Umiestniť ju môžete v okolí kvetináčov.
Ďalšími dotieravými malými muškami sú octomilky, ktoré môžete vidieť ako si vysedávajú na ovocí. Ich rozmnožovanie v interiéri je rýchle a preto už pri prvých objavoch týchto mušiek zasiahnite lapačom na octomilky BROS. Taktiež nezabudnite pravidelne vyhadzovať bioodpad a nenechávajte zvyšky ovocia a zeleniny v interiéri. Často vetrajte.