11.04.2025)
Kedy strihať ruže či okrasné trávy? Poradíme aj s levanduľou
#Strihanie drevín #Jarný rez #Ruže #Hortenzie #Ibištek #Krušpán #Levanduľa #Chryzantémy #Okrasné trávy #živý plot #Tymián #RozmarínStrihanie okrasných drevín je jednou z najdôležitejších jarných úloh v záhrade. Nie každá rastlina sa však strihá v rovnakom čase a rovnakým spôsobom. Kým si jedna vyžaduje ľahké zastrihnutie, iná si pýta radikálny rez. Pozrite sa s nami, kedy strihať ruže, krušpán, ibištek, hortenzie, chryzantémy či okrasné trávy, aby ste podporili ich zdravý rast a bohaté kvitnutie.
Kedy strihať okrasné dreviny?
Jar je v záhrade obdobím štartu. Po zime sa rastliny prebúdzajú a práve vtedy im vieme pomôcť správnym rezom. Strihanie okrasných drevín v jarných mesiacoch zlepšuje ich tvar, podporuje hustotu a najmä kvitnutie.
Strihanie ruží: ako na krásne kvety počas celej sezóny
Strihanie ruží patrí medzi klasiku jarného rezu. Ak sa pýtate, kedy strihať ruže, ideálny čas je vtedy, keď odkvitne zlatý dážď – to je dobrý orientačný znak. Vtedy už nehrozia silné mrazy a ruža sa prebúdza.
Ako strihať ruže?
Použite ostrý, čistý a dezinfikovaný nástroj, odstráňte suché, poškodené a slabé výhonky. Silné vetvy skráťte na 3–5 očiek. Čajohybridy sa strihajú hlbšie, sadové ruže skôr formujeme do tvaru. Nebojte sa rezu – ruža sa vám odvďačí.
Aby bol krušpán hustý a zdravý
Strihanie krušpánu si naplánujte na neskoršiu jar v apríli až máji, keď už nehrozia mrazy. Krušpán strihanie zvláda výborne – čím viac ho striháte, tým hustejší bude.
Strihanie krušpánu si však pýta trpezlivosť – tvarujte ho postupne, ideálne dvakrát do roka. Ak máte aku nožnice na živý plot, využijete ich práve tu.
Strihanie hortenzií: veľkolisté a metlinaté chcú rozdielny prístup
Ak vás trápi, kedy strihať hortenzie, odpoveď nie je univerzálna. Pri veľkolistých hortenziách sa strihanie hortenzie robí veľmi opatrne – kvitnú totiž na starom dreve. Stačí im na jar odstrániť suché a odumreté výhonky. Striháme ich iba vtedy, keď ich chceme omladiť, teda viac ako 5 ročné kríky, podľa potreby.
Metlinaté a stromčekovité hortenzie, naopak, znášajú hlbší rez každoročne – kvitnú na nových výhonkoch. Tu je rez hortenzie vítaný – pokojne skráťte výhonky na 2–3 očká, ker sa vám odvďačí hustejšími výhonkami s množstvom kvetov až do mrazov.
Okrasné trávy striháme čo najskôr na jar
Ak ste nechali okrasné trávy cez zimu ako dekoráciu, ostrihať ich môžete v teplejších oblastiach krajiny už v marci. Je dôležité vedieť, že strih si nevyžaduje každá ozdobná tráva. Napríklad kavyľ alebo kostravu stačí len vyčesať od suchých stebiel. No mohutnú pampovú trávu treba zrezať čo najnižšie od zeme, ešte pred rašením. Radikálneho rezu sa nebojte, rastlina ho potrebuje, aby bola krásna už v lete.
Ibištek, tymián a rozmarín môžete tvarovať ako živý plot
Ibištek striháme skoro na jar, ešte pred pučaním listov. Rezom odstránime suché a slabé vetvy a zrežeme korunu tak, aby bola vzdušná. Ibištek kvitne na mladých výhonkoch, takže ho môžete skrátiť aj o tretinu. Pokojne z neho môžete urobiť guľu, ale aj vyšší stĺp. Obsypaný kvetmi bude okrasný záhon zdobiť až do mrazov.
Rozmarín je trochu komplikovanejší, pretože kvitne skoro na jar. Môžeme ho ostrihať do požadovaného tvaru po jeho odkvitnutí. Rovnaký prístup volíme aj pri tymiáne. Aj keď sa to nemusí zdať, z tejto bylinky vie vyrásť hustý pevný ker. Kvitne skoro na jar voňavými kvetmi. Po reze ich môžeme využiť v kuchyni alebo vysušiť na čaj.
Pestovanie levandule: jarný rez je základom hustého kvitnutia
Pri pestovaní levandule je dôležité vedieť, že neznáša mokré pôdy, miluje slnko a nesmie zostarnúť, ani zdrevnatieť. Inak nebude husto rásť, ani kvitnúť. Ovplyvniť to môžeme práve správnym rezom na jar.
Levanduľu treba strihať čo najnižšie pri koreni. Pozor si treba dať na staršie drevo, do neho striháme len výnimočne a opatrne. Základným pravidlom rezu levandule cez rok je, že na jar ju striháme rovno a po odkvitnutí začiatkom leta do polgule. Čím skôr jej kvety ostriháme pri odkvitaní, tým skôr sa dočkáme opätovného kvitnutia ešte koncom leta. Rastlina síce druhý krát nezakvitne tak bohato ako prvý raz, ale jej kvety ju môžu zdobiť pokojne aj do mrazov.
Chryzantémy strihajte čo najneskôr
Chryzantémy striháme zásadne až vtedy, keď z pôdy vykuknú nové zelené výhonky. Suché odkvitnuté rastliny chránia tie nové ako teplá perina, preto sa s rezom chryzantém naozaj netreba ponáhľať. Najbezpečnejšie je to až koncom apríla. Staré suché časti treba vtedy úplne odstrániť a nové výhonky zaštipujeme, aby sa rastlina rozvetvila a bohato kvitla.
Strihanie živých plotov: udržiavací rez stihnite ideálne v apríli
Ak pestujete živý plot, iste ste si všimli, že rastlina najbujnejšie rastie práve pred letom. Bola by škoda, keby sme ju nechali rásť na miestach, ktoré potom odstrihneme. Preto je práve apríl a máj najlepším obdobím na strihanie živých plotov. Na mieste, kde ju ostriháte, podporíte jej zahustenie. Letorast sa rozvetví a začnú mu rásť bočné výhony. Ak v tomto období drevinu zároveň prihnojíte, kompostom alebo vhodným hnojivom pre ihličnaté dreviny alebo okrasné kríky, nič lepšie pre ňu neviete urobiť.
Akýkoľvek rez v záhrade netreba robiť naslepo a ani priskoro – každá drevina má svoje preferencie a inú citlivosť na jarné mrazy. Pri výbere správneho termínu sa neriaďte kalendárom, ale aktuálnym stavom vo vašej záhrade a predpoveďou počasia. Vnímajte, kedy sa rastlina prebúdza a kedy je pripravená na vašu opateru. Za správnu starostlivosť sa vám určite odmení.