21.05.2024)
Rastú vám v záhrade bylinky? Objavte ich skôr ako vošky
#Bylinky #Liečivá rastlina #Pestovanie #Zber #Sučenie #Bylinkový čaj #Mäta #žihľava #Rumanček #Echinacea #Nechtík #Monarda #Medovka #Levanduľa #šalvia #Malina #Baza #VoškyBylinky v záhrade si zamilujete čerstvé, ale oceníte ich aj vysušené, keď si z nich v zime urobíte výborný domáci čaj. Niektoré rastliny zbierame celé, z iných len vňať, kvet, listy alebo koreň či plod. Dajte však pozor, bylinky rovnako ako iné rastliny milujú vošky, bzdochy, koníky či iní škodcovia. Zber bylín zbytočne neodkladajte.
V čom nám bylinky môžu pomôcť?
Správne nakombinované bylinky môžu byť výborným pomocníkom pri bolestiach hlavy, žalúdka alebo hrdla. Blahodárne pôsobia na kašeľ, horúčku či hnačku a priaznivo vplývajú aj na činnosť srdca a vylučovanie. Čo s čím sa kombinovať môže a na čo si dať pozor, si môžete pozrieť v našich prehľadných tabuľkách.
Na bolesť žalúdka je napríklad výborný čaj z čerstvej pŕhľavy a nechtíka, v pomere 1:1. Alebo kombinácia pŕhľavy, rebríčka, púpavy a skorocelu. Boľavému hrdlu uľaví šalvia, medovka a yzop. A dlhotrvajúcemu kašľu môže pomôcť skoré jarné trojkombo pľúcnik, prvosienka a fialka.
Ako bylinky kombinovať: Čo s čím sa môže?
Ak sa rozhodnete pozbierať všetky bylinky, ktoré nájdete, vysušiť ich a potom spolu všetko zmiešať, neurobíte dobre. Zlaté pravidlo je 4 a dosť. Najlepšie však dve či tri. Čím menej rôznych byliniek spojíte, tým výraznejší účinok budú mať. Kombinovať by sa mali pritom bylinky s podobným účinkom, na aký ich chcete použiť, nie s protichodným.
Napríklad obľúbená mäta organizmus skôr vzpruží a zahreje, podporí naše trávenie. Preto nie je dobré kombinovať ju napríklad s medovkou, ktorá má upokojujúce účinky a spolu s rumančekom či materinou dúškou priaznivo pôsobí na nervový systém a kvalitnejší spánok.
Druhy byliniek: ktoré liečivky zbierať a ktoré nie?
Kým niektoré z bylín majú v našich záhradách skôr estetickú úlohu, ako napríklad levanduľa, šalvia, echinacea či nechtík, sú aj také liečivky, ktoré považujeme skôr za burinu. Púpavu, žihľavu či skorocel z trávnika a okrasného záhona neradno zužitkovať neskôr v čaji. Ale ak ich nájdete spolu s repíkom, pľúcnikom a prvosienkou na okraji lesa či na lúkach, netreba ich obchádzať. Pri zbere byliniek používajte vždy čisté nožnice na bylinky alebo ostrý záhradný nôž.
Skôr, ako sa akúkoľvek bylinku rozhodnete užívať, uistite sa, že ste ju identifikovali správne a nezamenili ste si ju s inou, podobnou. Napríklad levandule, šalvie, prvosienky či echinacey majú veľmi príbuzné neliečivé druhy, ktoré sa nesmú užívať. Ak sa rozhodnete liečivé rastliny doma pestovať, môžete ich vysiať zo semien alebo vysadiť už väčšie rastliny. Tie si radšej kúpte v kvalitnom záhradkárstve, aby ste sa neuviedli do omylu, keďže ide o rastliny, ktoré plánujete konzumovať. Semienka byliniek si môžete vybrať aj pohodlne online z dôveryhodného e-shopu.
Kedy bylinky zbierať? Skôr, ako odkvitnú alebo ich objavia vošky
Tak, ako má každá rastlina svoj životný cyklus, ktorý nejde spomaliť, ani predĺžiť, tak aj bylinky sú vhodné na zber iba v istom čase, ktorý potrebujete doslova vystriehnuť. Je dobré vedieť, čo z jednotlivých bylín treba zbierať. Z bazy, rumančeka či nechtíka sú najvzácnejšie rozkvitnuté kvety. Medovka, mäta a čierna ríbezľa má zas najväčšiu liečivú silu ukrytú v listoch pred kvitnutím. Prvosienka a levanduľa sa zbierajú na začiatku kvitnutia a napríklad yzop na jeho konci.
Šalvia a nechtík lekársky, monarda podvojná, echinacea purpurea a yzop lekársky sú nádherne kvitnúce rastliny, ktoré pohladia v záhrade nielen oči, ale aj telo. Zo všetkých je výborný čaj, ale z nechtíka aj echinacey si môžete vyrobiť aj liečivú masť na kožné problémy. Monarda je výborná na inhalovanie pri zápaloch dutín a yzop môžete spolu so šalviou aj kloktať a uľaviť si od bolesti hrdla.
Čo s voškami na bylinkách?
Na bylinky nečakáme len my, ale aj vošky a iní nepozvaní hostia v našich záhradách. Piť čaj z listov čiernej ríbezle, pŕhľavy či ostružiny maliny, ktoré už obsadili vošky, by nechcel nikto. Preto je ideálnym časom na zber byliniek jar či skoré leto, kedy aj väčšina bylín kvitne. Napríklad na rozkvitnuté kvety bazy hlavne pri daždivejšom počasí číhajú vošky, postupujú do kvetov smerom od stoniek. Ich čierny konvoj sa nedá nevšimnúť. Voňavé listy monardy zas začiatkom leta lákajú bzdochy a koníky. Vyciciavajú z nich šťavu a vyžierajú malé dierky.
Preventívne sa môžete voškám vyhnúť aplikovaním predjarného postreku proti prezimujúcim škodcom na niektoré druhy rastllín, napríklad na ríbezle, maliny či bazu. Výskyt vošiek sa vo veľkej miere zníži. Keď do zberu listov či kvetov ostáva skutočne pár dní a už sa vám vošky v záhrade objavili na inom mieste, môžete proti nim vytiahnuť aj najekologickejšiu zbraň - čistú vodu. Preventívne sprchovanie vodou niekoľko dní po sebe vám skutočne môže zber byliniek zachrániť. Pozor však, aby ste si prúdom vody nezmyli aj peľ, a to v prípade, že chcete zbierať kvitnúce kvety. Rastliny, ktoré už vošky majú, určite nezbierajte. Radšej ich napadnuté časti odstráňte, vhodne ošetrite a počkajte, kým vyrastú nové. Použiť môžete napríklad Rock effect na báze prírodných látok.
Ako pestovať bylinky
Bylinky sú čarovné. Efektne vyzerajú v bylinkovom záhone, ale aj nadekorované v kvetináči. Môžete ich vyložiť na slnečný parapet alebo využiť stojan na bylinky. Čerstvé v domácej limonáde, spracované do sirupu alebo vysušené na čaj. S kvapkou citrónu a lyžičkou medu zahrejú telo i dušu počas mrazivých dní. Ten pocit, že ste si ich vypestovali sami a ešte vám pomôžu liečiť myseľ či telo, je na nezaplatenie.