20.05.2020
Jednoduchý návod na vypestovanie sladkých jahôd aj pre začiatočníka
Jahody patria medzi najobľúbenejšie a prispôsobivé drobné ovocné plodiny. Ich pestovanie nie je vôbec náročné, či už chcete pestovať na balkóne alebo na záhrade. Ak dokonca zasadíte už na jar tzv. frigosadenice, prípadne predpestované sadenice, v lete si budete môcť pochutnať na úrode.
Odrody jahôd
Medzi najlepšie odrody patria Elsanta, Senga sengana a Korona. Elsanta je odroda, ktorú Prof. Hričovský najviac odporúča. Je stredne skorá, vysoko odolná a nezahníva. Korona patrí medzi stredne skoré jahody. Je vynikajúcim doplnkom odrody Elsanta.
Ak nemáte záhradu, stačí si kúpiť balkónovú odrodu Mara de bois. Túto stálorodiacu odrodu môžete pestovať v kvetináči a užívať si z nej plody až do jesene.
Ako sadiť jahody?
Planty vyberieme zo sadenice a prestriháme korienky nožnicami, aby sa do najskôr ujali v novej pôde.
Príprava záhonu na jahody
Na dno záhona nasypeme čerstvý, prípadne granulovaný kravský hnoj, ktorý dobre zalejte a zahrabte. Medzi najpoužívanejšie patrí Hoštický kravský hnoj. Následne na povrch pôdy položte kompost a zakryjeme pôdu netkanou textilnou fóliou. Bráni vysychaniu pôdy, rastu plevelu, plod nie je tak vo vode, plody sa nešpinia. Počas dažďa voda stečie do jamy medzi riadkami, čím sa zníži riziko hubových chorôb. Ak nepoužijeme čerstvý hnoj, stačí aj záhon pripravíme dva týždne pred výsadbou.
Pri výsadbe sadíme jahody buď do voľnej pôdy alebo priamo do fólie. Do voľnej pôdy sa sadí aspoň 30 - 35cm a riadky medzi sebou aspoň 60cm. Po vysadení zaliať vodou a zopakovať 3x do týždňa najmä v prvých dňoch po vysadení.
Do fólie urobte krížový rez a plytkú dierku pre sadenicu. Korene by mali byť usadené pod povrchom pôdy. Srdiečko by nemalo byť pod zemou ale na úrovni pôdy. Sadenice musia byť zdravé, mať dobre vyvinuté korene a najmenej tri listy. Ideálny čas na sadenie jahôd je august, avšak môžete sadiť aj na jar v apríli - máji. Po výsadbe nezabudnite dobre zaliať. Ak máte sadenice v zakoreňovačoch, tak výsadbu môžete robiť celé leto.
Medzi riadky môžete rozmiestniť slamu, aby ste zamedzili burine. Odstrihnite vyschnuté a čierne kvety, prípadne iné nežiaduce časti rastliny.
Ako rozmnožiť jahody?
Na rozmnožovanie jahôd vám postačí malý kvetináč, substrát a kus drôtu. Vyberte odnože z trsov jahôd, ktoré najviac rodia. Časť odnože v pazuche prichyťte drôtom, aby sa mohla zakoreniť do kvetináča. Túto odnož neodstrihávajte, odstrihnite iba ďalej rastúcu odnož. Zalejte odnožovú rastlinu, aj keď je zatiaľ spojená s materskou rastlinou. Sadenice sa zvyknú zakoreniť už za 2 týždne.
Za mesiac sa sadenica zakorenia tak, že už ich môžete oddeliť od materského trsu. Vďaka tomu dostane pôvodná rastlina silu pre tvorbu ďalších kvetín.
Jahody môžete vysádzať v dvoch verziách - predpestované jahody v multiplatách s koreňovým balom alebo tzn. frigo-sadba - mrazené (-2°C) jahody bez listov, kde je len srdiečko a koreňový systém.
Jahody nepestujte viac ako 3 - 4 roky na jednom mieste. Jahodovisko potom zlikvidujte a premiestnite ho inde. Po zbere jahôd ich zostrihnite - odstránite zárodky chorôb. Po zostrihnutí ich dobre zavlažujte.
Sezónne či stálorodiace?
Existuje veľa odrôd jednoplodiacich a mesačných jahôd, ktoré sa pestujú zo semien. Keď sa začnú objavovať odnože, väčšinu z nich odstrihnite, aby sa rastliny neoslabovali. Sezónne rodia viac - poskytnú väčšie množstvo na spracovanie. Stálorodiace rodia od mája do októbra - slúžia na pravidelný konzum v menších množstvách.
Hnojenie jahôd
Jahody potrebujú pôdu obohatenú o organické látky. Hnojivo by malo obsahovať okrem základných živín aj organickú hmotu, ktorá dodáva do pôdy humus. Tieto hnojivá je ideálne zapraviť do pôdy pred výsadbou. Odporúčame hnojivo na jahody Kristalon, prípadne podobné Hoštické organické hnojivo alebo Juhočeské hnojivo na jahody a iné drobné ovocie. Osvedčilo sa nám aj hnojivo Floria - rýchlopôsobiace dvoj-zložkové hnojivo. Odporúčame aj Cererit s guánom - organominerálne bezchloridové granulované hnojivo.
Ak ste zástancom iba biologických hnojív, odporúčame vyrobiť výluh zo žihľavy. Na jar pred tvorbou prvých plodov je vhodné prihnojiť jahody týmto výluhom.
Ako chrániť jahody pred škodcami?
Odporúčame obsypať jahody granulami proti slimákom. Medzi veľmi obľúbené prípravky patrí Ferrimax. Pozrite si video a zistíte všetko, čo o ňom treba vedieť.
V našom Katalógu škodcov a chorôb nájdete najvhodnejšie prípravky proti konkrétnym chorobám. Medzi najčastejšie ochorenia jahôd patrí sivá hniloba - znehodnocuje plody v zberovom období.
Ďalším ochorením je kvetovka jahodová, ktorá ničí kvety jahôd.
Pred škvrnitosťou by ste sa mali mať na pozore v daždivých rokoch. Jedná sa o hubové ochorenie, ktoré napáda listy. Krčkovej hnilobe sa tiež dobre darí vo vlhkom prostredí. Má extrémne veľký počet hostiteľov. Múčnatka jahôd postihuje plody hustým bielym mycéliom.
Jahody by mal mať v záhrade a na balkóne každý milovník ovocia. Záleží na vás, kam ich zasadíte. Ako inšpiráciu si pozrite toto video. Nájdete v ňom spôsob, ako si v pohodlí domova vyrobiť jahodovníky v okape, na rebríku, vo vertikálnom potrubí či priamo na balkóne s minimom využitého miesta.
Autor článku
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými