17.04.2023
Fazuľa: Sadenie a pestovanie obľúbenej zeleniny
Fazuľa patrí v slovenských domácnostiach medzi veľmi obľúbené strukoviny. Môžete ju použiť do omáčok, polievok, prívarkov či ako chutnú prílohu, plnú rastlinných bielkovín. A nie je nič ľahšie, ako vypestovať si ju priamo doma vo vlastnej záhradke! Ako na to? Prečítajte si v nasledujúcich riadkoch.
Kedy a ako sadiť fazuľu?
Fazuľa je jednoročná rastlina s koreňovým systémom, veľmi podobným hrachu. Býva v ťahavých a kríčkových variantoch a väčšinou je stredného vzrastu. Ťahavé varianty sú vhodnejšie do menších záhradok, keďže zaberú menej plochy- no za to rastú do poriadnej výšky.
S výsevom fazule sa netreba náhliť, nakoľko je pomerne náročná na teplo- je dôležité mladé rastlinky ochrániť pred jarnými mrazmi. S výsevom teda môžete začať koncom apríla a sadiť až do polovice mája. Okolitá teplota by nemala klesnúť pod 10 stupňov Celzia.
Príprava pôdy
Pred pestovaním fazule je dôležité pôdu dobre pripraviť. Na jeseň je treba poriadne prekryprenie a na jar, pred výsadbou, upravenie pôdy rotavátorom. Následne zapracujeme draselnú soľ, liadok a superfosfát. Fazuli vyhovujú stredne ťažké, kypré pôdy s pH 6 - 7. Na kyslej či zásaditej zemi dáva nízku a nekvalitnú úrodu.
V čase kvitnutia a nasadzovania strukov je opäť vhodné pôdu prihnojiť liadkom vápenatým. Fazuľa obľubuje hnojenie kompostom, pozor však na maštaľný hnoj- ten fazuľa neznáša.
Ako sadiť a pestovať fazuľu?
Fazuľa potrebuje pre dobrú kondíciu slnečné stanovisko, dostatok tepla a dobre priepustnú hlinito-piesčitú zem. Cca dva týždne pred výsevom je vhodné zapracovať do pôdy, vopred upravenej rotavátorom, draselnú soľ, vápenatý liadok a superfosfát.
Pri kríčkových odrodách je vhodné vysádzanie do riadkov, vzdialených 40 - 60 cm alebo do sponu 40 x 40 cm. Do jednej jamky umiestnime 3 - 5 semienok. Ťahavé odrody vysádzame do kruhu, cca 6 - 8 semien, pričom do stredu umiestnime opornú tyč, dlhú 2 - 3 metre. Fazuľu treba pravidelne okopávať a upravovať okolitú pôdu, tesne pred kvitnutím je vhodné jednotlivé riadky prihrnúť.
Pozor na to, aké plodiny vysadíte do pôdy po fazuli. Nevhodné sú bôbovité plodiny a cibuľová zelenina.
Semená fazule vzídu po 8 - 14 dňoch, kedy je vhodné prekypriť pôdu, a ak je vlhký rok, tak aj ošetriť postrekom proti hubovým chorobám.
Fazuľa má veľké nároky na vlahu, preto je dôležité pravidelné, bohaté zalievanie. Okrem toho potrebuje aj vysokú vzdušnú vlhkosť. Je náročná aj na draslík, dusík a vápnik.
Sadenice fazule si môžete predpestovať zo semena aj doma- túto aktivitu určite ocenia aj vaše deti. Stačí fazuľu jednoducho umiestniť na vatu v miske, prikryť druhou vrstvou vaty a zaliať. O pár dní budete mať naklíčené semená, ktoré môžete vysadiť do kvetináčov alebo do pôdy.
Zber fazule
Fazuľu je vhodné zberať vtedy, keď sa lusk sám odlomí od stonky. Okrem toho, listy na rastlinách, plných zrelých strukov, postupne chradnú a žltnú- tak spoznáte, že je najvyšší čas na zber. Zrelé struky je dôležité trhať každý deň, aby ste podporili kvitnutie a dozrievanie ostatných strukov. Fazuľa sa zbiera obvykle na konci leta.
Druhy fazule
Fazuľa obyčajná patrí medzi najobľúbenejšie a najčastejšie vysádzané druhy. Nazýva sa aj fazuľa záhradná alebo fazuľa kríčková (pri kríčkových odrodách). Obľúbenými kríčkovými fazuľami sú napríklad fazuľa kríčková so zelenými luskami alebo žltoluská. Ak pestujete fazuľu pre následné používanie celých luskov, vyberte si z odrôd Aidagold, Gusty alebo Satelit. Ak máte radšej samotné semená fazule, vyberte si z odrôd Inka, Petra, Carmen alebo Yin Yang.
Fazuľa šarlátová sa bežne pestuje ako okrasná, no jej semená sú jedlé. Má sýto červené kvety a semená sú podobnej farby. Najobľúbenejšiou odrodou je Scarlet, ktorej plody majú strakaté fialové až čierne plody.
Škodcovia fazule
Medzi najčastejších škodcov patria vošky, antraknóza a iné hubové ochorenia a skočky. Vošky je dôležité, po ich objavení, čo najskôr zlikvidovať, pretože sa dokážu extrémne rýchlo premnožiť a zničiť celé rastliny, okrem toho prenášajú rôzne vírusové ochorenia. Na prevenciu sú vhodné lepové doštičky.
Antraknóza vytvára hnedé okrúhle škvrny, ktoré postupne splývajú. Zo strukov huba prerastie aj na semená, a po rozšírení ochorenia postupne celá rastlina chradne a vysychá.
Veríme, že sa vám výsadba fazule podarí a že sa už o pár mesiacov budete tešiť z krásnej a bohatej úrody.