29.09.2020 (Aktualizácia článku: 21.09.2020)
Najlepšie odrody jabĺk na Slovensku. Ktoré sú vaše obľúbené?
Rozlišujete pri pestovaní jabĺk, či ide o našu „pôvodnú“ odrodu alebo len udomácnenú? Zaujímajú vás rozdiely medzi starými a novými odrodami jabĺk? A v podstate, má vôbec význam ich takto zatrieďovať? „Našimi“ sú len z hľadiska dlhodobého pestovania, no v skutočnosti pochádzajú z iných krajín, ako napríklad z Francúzska, Belgicka, Holandska a pod. Viac o odrodách jabĺk, ktorým sa naďalej darí aj u nás, sa dočítate v nasledujúcom texte.
„Naše“ slovenské odrody jabĺk
V skratke, za „naše“ môžeme považovať len úzky výber miestnych a krajových, regionálnych odrôd. Všetky z nich pôvodne patria k druhu jabloň domáca a postupne vznikali krížením z divorastúcich alebo dlhodobo udomácnených. Tie sa k nám dostali prostredníctvom vĺn osídľovania, z križovatiek obchodných ciest alebo ako „naturálie“ za významné služby.
Slovenské odrody - staré, pôvodné sa pestujú len v obmedzenom rozsahu, sú viazané na klimatické a kultúrne podmienky v tom-ktorom regióne. To znamená, že v iných častiach sveta sa nevyskytujú. Do pozornosti dávame odrody Solivarské ušľachtilé, Hontiarska končiarka a Parména zlatá zimná.
Viete, že pôvodne sa na Slovensku pestovalo viac než 300 odrôd jabloní, pričom dnes je aj tých „pár jabĺk“ v ohrození? Dôvody vyplývajú jednak z odlišných pestovateľských praktík – jablone sa pestujú na slabších podpníkoch, čo je menej efektívne. Mnohé z nich neboli určené na ďalšie šľachtenie, po prípade len na sušenie alebo pálenie.
Aké kritériá sú dôležité pri výbere vhodnej odrody jabloní?
Okrem výberu podpníka (vzrast ovocného stromčeka) odporúčame rozlišovať odrody podľa termínu dozrievania, odolnosti voči mrazom a chorobám a taktiež si podľa obrázkov konkrétnych odrôd viete zistiť kvalitu koreňovej sústavy a rozkonárenie jablone.
Výhodou je zamerať sa na rezistentné odrody jabloní voči najznámejším ochoreniam a škodcom. Jablone môžu podľahnúť chrastavitosti, ktoré ju po silnejšej infekcii úplne znehodnotia. Náchylnejšou odrodou je napríklad Golden Delicious. Zaujímavosťou o nej je aj veľmi skoré prezretie pri skladovaní v domácich podmienkach. Podlieha taktiež múčnatke, pričom z vhodných viacfunkčných prípravkov vyberáme Delan Pro a Calypso 480 SC.
Z toho vyplýva aj ďalšie dôležité kritérium, a to účel danej odrody. Máte radšej jablká na priamy konzum, alebo na dlhodobé uskladnenie? Ktoré slúžia viac na čo?
Letné a skoré jesenné odrody
Sú vhodné na priamy konzum. Pestujte ich v menšom rozsahu, maximálne po 3 jablone.
Ametyst
Novšia odroda, kríženec Nella a Vista Bella. Dozrieva začiatkom augusta, na konzumáciu vhodné max. mesiac po zbere. Strom je stredného vzrastu, plody purpurovo červené. Výhodou je odolnosť voči chorobám a nenáročnosť rezu.
Jesenné a (neskoré) zimné odrody
Dlhodobé uskladnenie aj v domácich, pivničných (chladnejších) priestoroch.
GoldStar
Sú známe jemným zeleným sfarbením a ružovým nádychom zo slnečnej strany. Mnohým nevyhovujú pre krehkú konzistenciu, ale za to sú svieže a príjemnej sladkastej chuti. Zber si naplánujte začiatkom októbra, konzumovateľné od januára. Na skladovanie vhodné do apríla, mája.
Luna
Známa česká odroda, typické veľké guľovité plody so zeleným nádychom. Výrazne aromatické a sladké. Vhodné na výsadbu len do nižších a stredných polôh. Zber taktiež začiatkom októbra, no konzumovateľné už v novembri.
Fuji
Celosvetovo obľúbená zimná odroda. Dozrieva až v druhej polovici októbra, možno ju skladovať až do mája. Nevýhodou je veľkovýrobné pestovanie, čo aj pri jej mnohých dostupných klonoch vytvára pochybnosti o kvalite. U nás menej rozšírená odroda, skôr na severných pohraničných oblastiach.
Pinova
Odporúčame vysádzať v južných oblastiach. Hoci je menej náchylná voči hubovým chorobám, udržiavajte ju v kondícii pomocou fungicídov zo skupiny strobilurínov. Má len jemné, červené sfarbenie, výhodou je aj ľahká tvarovateľnosť stromu.
Topaz
Náš tip na záver završujeme skutočne bujnou, dobre rodivou zimnou českou odrodou Topaz. Vykazuje maximálnu rezistenciu voči chorobám, môžete si ju vypestovať aj vo vyšších polohách. Chutí osviežujúco, a to vďaka jemnému korenistému nádychu. Plánovaný zber začiatkom októbra, kontrolujte však priebežne najmä pri vysokej úrode.