04.02.2021
Ako si vyrobiť kŕmidlo pre vtákov a aký typ je najvhodnejší?
Vlastnoručná výroba kŕmidiel pre vtáky je dôkazom, že nezabúdame na ich užitočnú prácu v našich záhradách. Aktuálne je pre ne náročné samostatne si vyhľadať potravu, keďže hmyz a ďalší škodcovia skryto prezimujú. Bez pravidelnej potravy vtákom ubúdajú obranné a termoregulačné mechanizmy - hynú. Mnohé však dokážu získať energiu zo semienok a inej, správne namiešanej potravy. Pomôžeme im, keď zhotovíme funkčné, bezpečné a pre ne ľahko dostupné kŕmidlo.
Aké poznáme typy vtáčích kŕmidiel?
Klasické drevené so strieškou sú zábezpekou, že potrava zostane suchá. Na to však potrebujeme vybrať vhodné miesto, nikdy nie na z každej strany odkrytom, inak ho intenzívnejšie ohrozuje vietor, dážď a sneh. Potrava bude nielenže premočená, ale plná rôzneho neporiadku a pravdepodobne aj trusu.
Čím väčší priestor vtáčikom poskytneme, tým sa na ňom dlhšie a vo väčšom počte budú zoskupovať. Negatívnym dôsledkom je rýchlejšie prenášanie chorôb. Pozor, kŕmidlá so strieškou bývajú často doplnené o bidielka. Pre vtáky sú bezvýznamné, skôr sa stávajú lákadlom pre ich predátorov (mačky, kuny).
Pri zhotovovaní kŕmidiel bez ohľadu na vybraný typ uprednostňujte výlučne prírodné materiály. Inak ohrozujeme prírodu ťažko rozložiteľným odpadom, akým je napr. plast a kov. Tie sú nebezpečné aj pre samotné vtáky, zvyšuje sa riziko úrazov pri náletoch.
Prečo zhotoviť drevené kŕmidlo so strieškou?
Sú nezameniteľné so žiadnym iným typom, pri pohľade na zasnežený priestor, z ktorého si vtáčiky vyzobkávajú potravu, je nám hneď lepšie na duši. Áno, krásny romantický pohľad a jeden dobrý skutok pre prírodu!
Ani kŕmidlo so strieškou nebude náročné na výrobu, ak:
-
Máte kvalitnú sadu náradia a veľmi zručne s ňou pracujete.
-
Napílite si hrubé doštičky na základy s hrúbkou cca. 3 cm. Základ nech má štvorcový tvar približne o rozmeroch 20 x 20 cm.
-
Ku dnu postupne priklincujeme štyri steny. Dlhé max. 18 cm a vysoké 5 cm.
-
V ďalšom kroku nezabúdame navŕtať závesný háčik do hranola. Inak bude náročné umiestniť potravu.
-
Steny striešky sú pokračovaním hranolu a háčika. Aby čo najdlhšie uchránili potravu pred výkyvmi počasia, strecha má byť dlhá 20 – 25 cm (vzhľadom na zvolené rozmery).
-
Kŕmidlo vždy umiestňujeme na voľné, prehľadné miesto, ale vzdialené od frekventovaných ciest a neupravených porastov. Má byť 1,5 m nad zemou a 2 až 2,5 m od hustých stromov, napadnutých, chorých drevín, ktoré nevyhrali napr. boj s lykožrútom smrekovým.
Odporúčame pracovať so zdravým, vyzretým a dobre vysušeným smrekovým drevom. Hladko ho obrúste a povrchovo ošetrujte lakom pre dlhšiu trvácnosť kŕmidla.
Čím vtáky prikrmovať a aké sú ďalšie všeobecné zásady pri výbere potravy? Dôležité info sme spísali v blogu Ako prilákať prirodzených nepriateľov škodcov do záhrady.
Veľmi jednoduché na zhotovenie je aj drevené kŕmidlo (polienkové). Čo budeme nevyhnutne potrebovať?
-
hrubšie drevené polienko, vŕtačku, skrutku s očkom.
Na výbere polienka si obzvlášť dávajte záležať. Jeho vzhľad sa najviac podpíše na celkovom efekte kŕmidla. Podľa stavu dreva posúďte, či treba ošetriť zárezy a poranenia po reze univerzálnym stromovým balzamom. Je dobré, aby si zachovalo hrubšiu, stabilnú kôru pre lepšie uchytenie vysilených vtáčikov. Ďalej stačí vyvŕtať niekoľko dier, vyplniť ich zakúpenou, hotovou zmesou pre vtáky alebo zmiešať kukuričnú múku, ovsené vločky na drobno, pšenicu spolu s bravčovou masťou. Poriadne navrch pripevnite závesnú skrutku a lankom ho umiestňujte na pevný konár.
Aké kreatívne nápady a výhody sa uplatňujú pri samonásypných kŕmidlách?
Potrava v takýchto kŕmidlách je dlhšie v suchu, nezvlhne (ale treba ju pravidelne kontrolovať). Menšie riziko vzniká aj pri prenášaní chorôb a vôkol kŕmidla zostáva čistejšie. Ste kreatívna duša? Tak potom si ani len nespomeniete na kŕmidlá z plastových fliaš, ale ponúknete úžasný skvost z kvetináča s bočnými otvormi. Vizuálne vás môžu lákať aj z vínových fliaš, ale opatrne pri výbere, hrozí prasknutie a poranenie. A o to predsa nikomu nejde!