02.09.2021
Ako sa zbaviť slimákov v záhrade?
Každý záhradkár sa stretol so slimákmi alebo slizniakmi v záhrade. Najviac ich pozorujeme počas obdobia bohatého na zrážky, teda na jar alebo na jeseň. Nájdete ich na tienistých miestach, kde dokážu aj prezimovať. Vyberte si bio alebo chemickú cestu, ako sa ich nadobro zbaviť.
Čím sa živia slimáky a slizniaky v záhrade?
Suchozemské slimáky sú bylinožravé. Dokážu zničiť listy kapustovej zeleniny a šalátu, mrkvu, zemiaky, jahody a pod. Potešíte ich aj neodprataným napadaným ovocím pod stromami. Okrem týchto plodín milujú rebríčky, iskerníky, ľalie, tulipány, funkie či zvončeky. Okrem plodov si pochutia na listoch, stonkách a dokonca mäkkej kôre.
Kde nájdete slimáky a slizniaky?
Vyhýbajú sa ihličnatým lesom. Ihličie je pre ne ako podklad a potrava nevhodné, rovnako ako kožovité listy dubov či bukov. Nájdete ich tam, kde je vlhko a dostatok vápnika kvôli budovaniu ulity.
Slimáky v komposte - mám sa báť?
Niektorí slimáci sa živia odumretými a rozpadajúcim rastlinnými materiálmi. Milujú vädnúce rastliny a rozmočený kuchynský odpad. Ak pravidelne nechádzate v komposte viac ako hrsť slimákov, znamená to, že váš kompost je moc mokrý. Vyriešite to pridaním hnedých materiálov ako kartón, nastrúhané drevo, piliny či suché listy. Nezabudnite kompost pravidelne prevzdušňovať. Ako si vyrobiť na záhrade kvalitný kompost?
Slimáky zaujíma predovšetkým čerstvo pridaná organická hmota na vrchu kompostu. Vajíčka v komposte dlho neprežijú, pretože ďalšie vrstvy ich utlačia alebo ich zožerú chrobáky.
Dusíkaté vápno ako najlepší ničiteľ slimákov
Pri cielenom použití dusíkatého vápna proti slimákom sa napadnutie slimákmi zníži až o 90 %? Na výber máte z dusíkatého vápna Perlka alebo Forestina. V prvých dňoch po aplikácii má dusíkaté vápno PERLKA® vedľajší účinok proti slimákom. Likviduje mladé slimáky aj slimačie vajíčka. Pôsobí tiež pri nízkych teplotách.
Ferramol - spoľahlivý a ekologický prípravok proti slimákom
Stretli ste sa s granulami proti slimákom Ferramol? Tento prípravok proti slimákom a slizniakom má u našich zákazníkov desiatky pozitívnych ohlasov. Slimáky a slizniaky po zjedení granúl zalezú do úkrytov, takže ráno nemusíte zbierať mŕtve slimáky po záhrade. Tento prípravok nezvyšuje tvorbu slizu. Povrch záhonov preto zostane čistý. Obsahuje fosforečnan železitý, ktorý sa bežne nachádza v prírode.
Pri kúpe Ferramolu siahnite po väčšom balení, aby ste mohli kedykoľvek zasiahnuť. Tento prípravok nie je jedovatý pre iné zvieratá. Zákaznici majú odskúšané, že po jeho použití sa za dva dni znížil počet slimákov o cca 2/3 . Po tyždni by mala byť záhrada bez slimákov. Po aplikácii netreba odstraňovať slimáky zo záhrady, pretože zalezú a uhynú v úkrytoch.
Odskúšaný Metarex M
Táto návnada v podobe granúl účinkuje proti všetkým druhom slimákov. Aplikujte ho počas vlhkého počasia. Nemusíte sa báť, že by dážď znížil mieru účinku. Slimáci dajú tejto “chutnej potrave” prednosť pred vašou záhradou :)
Slimáci milujú mulč. Nasypte prípravok proti slimákom Metarex do kelímku a zahrabte do mulču tak, aby okraj bol zarovno mulču. Tento prípravok proti slizniakom a slimákom ich vyťahuje aj z úkrytov. Skutočne rýchly účinok - poobede aplikujete, ráno nájdete množstvo zahubených slimákov.
Vďaka horkej prísade Bitrex sa nemusíte báť, že prípravok METAREX M skonzumujú domáce zvieratá alebo ježkovia, dážďovky, včely, vtáky a pod.?
Ako si vyrobiť pascu na slimáky?
Jednou z možností je naliať do akejkoľvek umelej misky pivo, na čo slimáky spoľahlivo nalákate. Vyhrabte v pôde jamku a vložte do nej misku tak, aby boli jej okraje zarovno úrovne pôdy.
Sofistikovanejšou pascou je umelá fľaša a opäť pivko. Do plastovej fľaše vyrežte dva otvory. Spodnú stranu štvorca nerežte. Prehnite poslednú stranu smerom von, akoby to boli staroveké padacie dvere. Fľašu zahrabte do pôdy až po úroveň otvorov. Následne ju naplňte pivom. Pasca je hotová :)
Ďalšou možnosťou je obyčajné drevo. Pribite dokopy niekoľko kusov dosiek. Spojte ich tenšími trieskami. Položte pascu na pôdu, aby sa triesky dotýkali pôdy. Vytvoria úzky priestor medzi zvyšným drevom a pôdou. Drevo umiestnite na noc do lokality, kde ich máte najviac. Do rána nájdete na spodnej strane dreva prisatých slimákov.
Použite mokré jutové vrece a kúsky jabĺk. Slimáci tam naliezú, pozbierate ich a hodíte sliepkam.
Pomôžu vám aj voňavé rastliny odpudzujúce slimákov a slizniakov ako napr. cesnak, materina dúška, tymián, levanduľa, šalvia, kôpor, pivónie, petržlen, ale aj nechtík, okrasné trávy či tzv. Smraďošky (aksamietnice).
Najúčinnejšie babské rady proti slimákom
Posoľte ich a takmer okamžite uhynú.
Pôdu zalievajte tak, aby do večera pôda na povrchu obschla.
Rozsypaná zrnková káva ich znehybní. Kofeín je pre ne toxický.
Otruby spôsobia nafukovanie a následný úhyn.
Kremelina - prášok z fosílnych rozsievok pôsobí blahodarne na našu pokožku, avšak slimáky spoľahlivo likviduje.
Nasypte sódu bikarbónu do okolia rastlín, ktoré chcete uchrániť.
Parazitické hlístice aktívne vyhľadávajú slimáky. Tí ich vdýchnu a zahubia. Postupne sa hlístice z pôdy vytratia a nepredstavujú žiadne riziko pre ľudí ani pre iné zvieratá.
Znemožnite im pohyb rozsypanými drevenými pilinami alebo popučenými škrupinami z vajíčok. Slimáci po nich neprejdu. Keď to skombinujete s vápnom, úspech je zaručený.
Prípravky proti slimákom na báze fosforu a železa sú pre ostatné zvieratá neškodné.
Slimáky a slizniaky zaujímavosti
Dodnes je popísaných asi 120 000 druhov mäkkýšov. Nájdete ich vo všetkých biotopoch od hlbokých oceánskych priekop až po púšte. 80% zo všetkých mäkkýšov tvoria práve slimáky a slizniaky.
Inšpirovali lekárske lepidlá
Takéto lepidlo sa zatiaľ využilo iba pri operácii sŕdc prasiat. Dokáže priľnúť k nerovnému povrchu, kde by tradičné stehy mohli zlyhať. Uvidíme, čo nám prinesie budúcnosť :)
Slimačí sliz dokáže zlepšiť vašu pleť
Je užitočný pri hojení rán, resp. Pomáha urýchľovať regeneráciu kožných buniek. Divili by ste sa, ale slimačia pokožka je tej našej veľmi podobná. Na trhu existuje množstvo výrobkov zo slimačieho slizu.
Najväčší slimák na svete
Západoafrický slimák dorastá až do veľkosti 20cm a dožíva sa až 10 rokov.
Autor článku
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými