25.10.2020 (Aktualizácia článku: 19.10.2020)
Ako správne presádzať izbové rastliny, aby vám nezvädli?
Presádzanie zlepšuje celkovú vitalitu a pred novou vegetáciou dodáva rastline potrebnú energiu. Je základným krokom v starostlivosti o izbové rastliny, pričom nie všetkým vyhovuje odporúčaný interval každé 2 až 3 roky. Vo všeobecnosti presádzať rastliny začíname na začiatku ich rastovej fázy po vytvorení mladých lístkov a výhonkov. Presádzajte na jar. Najneskôr do júla by mali byť už všetky izbové rastliny presadené.
Izbovú rastlinu presaďte, ak na nej spozorujete:
-
Upadnuté listy, zažltnuté.
-
Koreňový bal a kamienky sú zovreté, kompaktné najviac v spodných líniách (max. do jednej tretiny substrátu).
-
Priestor v kvetináči nie je natoľko vyhovujúci, až korene začínajú prerastať postranne. Na dne vrstvy substrátu a postupne smerom vyššie sa tvorí „špirála“ koreňov. Substrát je suchší. Na povrchu sa tvoria šedé usadeniny alebo až pleseň, pred ktorou rastlinu uchránite aj týmto postrekovým fungicídnym prípravkom.
-
S kvetináčom sa ťažšie manipuluje, prevracia sa.
Ako prebieha celý proces presádzania?
Izbová rastlina v hrubom bale potrebuje postupne uvoľniť, najmä vo svojich spodných častiach. Ak hrozí, že by ste rastline uškodili ručným stiahnutím zeminy po jej obvode, vyskúšajte
ponorenie do vlažného kúpeľa na 20 minút. Potom sa vám bude ľahšie sledovať stav poškodených alebo úplne odumretých koreňov.
Ľahkým odklepávaním podporíme vymrvenie zeminy, odumreté časti odrežeme. Na dno nového väčšieho kvetináča (v priemere o 3-5 cm) pripravíme drenážnu vrstvu. Tu si vytvoríme zo štrku, piesku alebo keramzitu, pričom odtokové otvory zostávajú priechodné.
Nasleduje vsypanie vrstvy substrátu, do ktorého vložíme koreňový bal danej rastliny. S postupným prisypávaním súčasne zeminu po obvode zatláčajte. Nenaplňte až po okraj, nech o 2 cm prečnieva nad zeminou. Dbajte aj o nadzemné časti. V zlom stave ich zrežte buď len nad listom, alebo púčikom. Pravidelne zalievajte, chráňte pred priamym slnkom a prievanom. Pozorne sa oboznámte s návodom na hnojenie izbových rastlín, vykonajte ho po presadení s odporúčaným odstupom 2-5 týždňov.
Väčšine izbových rastlín vyhovuje univerzálny substrát. Na jeho prípravu, respektíve predpestovanie priesad môžete použiť prírodný kokosový substrát s neutrálnym pH. Pri priesadách sa informujte aj o pikírovaní. Pre rastové potreby napríklad azaliek, kaktusov, sukulentov a orchideí sú dostupné špeciálne zmesi.
Akú špeciálnu starostlivosť pri presádzaní vyžadujú obľúbené izbové rastliny?
V blogu o starostlivosti o orchideu sme vám priniesli mnoho tipov aj ohľadom presádzania. Presádzanie orchideí vykonávajte približne raz za tri roky. Varovným signálom, že orchideu treba presadiť, sú aj nevzhľadné riasy na povrchu.
Umiestňujte ju do plastových priehľadných črepníkov s odtokovými otvormi. Zálievku vykonajte raz za dva týždne ponorením do vlažnej odstátej vody alebo jemným osprchovaním listov. Na prihnojenie odporúčame použiť hnojivo na orchidey Kapku Profík orchidea. Obsahuje optimálny pomer hnedých rias, peptidov a aminokyselín. Hnojíme aj v zimnom období, ale len raz za mesiac. Kvetináče umiestňujte na východnú stranu.
Podrobný opis nájdete aj v časti Ako sadiť muškáty v jednom z našich blogov. Zaujímavým odkazom je aj presádzanie interiérových bonsajov.

Postup je technicky náročný, keďže dochádza k redukcii koreňového obalu až o polovicu.
Bonsajom vyhovujú len tenké korienky (vlásočnice). Nepresádzajú sa pri oslabení a napadnutí škodcami.
Pre zlepšenie nálady vám prinášame záverečný tip, ako presadiť zamioculcas. Táto exotická rastlina je symbolom hojnosti, šťastia a peňazí. Je podobná sukulentom. Pri presádzaní použite univerzálny substrát. Vyhovuje jej drenáž s kamienkami a pieskom. Odporúčame použiť plnohodnotné kvapalné hnojivo, aby vám prospievala ako najkrajšie izbové rastliny.