02.01.2020 (Aktualizácia článku: 18.08.2024)
Viete pestovať orchideu, aby bola posiata kvetmi?
Darí sa vám vypestovať orchideu, aby z nej nezostali len dva pahýle? V tomto článku sa dozviete všetko o pestovaní orchidey, aby na okne zažiarila v plnej kráse a nasadzovala nové kvety po celý rok.
Najnenáročnejšia orchidea a jej druhy
Na to, aby si orchidea udržala svoj pôvab, potrebuje správny príjem vody, dostatok svetla a živín. Pre izbové rastliny to nie je ničím výnimočným, no rôzne druhy orchideí vyžadujú aj špecifickú starostlivosť.
Hlavne začiatočníci a všetci tí, ktorí nemajú dosť času na zvýšenú starostlivosť o domáce rastliny, by mali pestovať nenáročnú odrodu Phalaenopsis. Vyžaduje skôr tienenie, môžete ju umiestniť na okno orientované na južnú stranu.
Ako polievať orchideu?
Zálievka pre orchideu významne ovplyvňuje kvalitu a celkovú jej životnosť. O orchideách je všeobecne známe, že prelievanie môže mať veľmi rýchly, negatívny spád.
Ako často polievať orchideu?
Hlavným pravidlom je polievať orchideu raz za týždeň alebo raz za 10 dní. Substrát nemá byť príliš vlhký, najmä v zimných mesiacoch. Zalievať sa má vychladnutou prevarenou vodou alebo dažďovou. Tú môžete získavať aj vďaka vysokovýkonným čerpadlám do suda, ktorým si pohodlne naplníte kanvy rôznych objemov.
Orchideu zalievajte zrána. Ak nemáte špeciálny kvetináč na orchidey, odporúčame ju v črepníku ponoriť do vody približne na 30 minút. Sama si nasaje potrebné množstvo vody, pričom tým nijako neohrozíte jej koreňový systém.
Výživná kvapka pre orchideu obsahuje taktiež dusík, oxid fosforečný a oxid draselný (3,6%) celkovo rozpustné vo vode a s mikroelementmi železa, mangánu a zinku. Takéto výživové zálievky pripravujte raz do mesiaca.
Ako hnojiť a starať sa o orchideu po odkvitnutí?
Rovnako ako zálievka, tak aj výber hnojív má podporovať lepšie rozkvitnutie. V zásade platí, že orchideu prihnojujeme počas rastu. Vyberajte profesionálne organické hnojivo na orchidey, ktoré spĺňa najvyššie nároky na aminokyseliny pre intenzívnejší rast a je ľahko prijímané listami a koreňmi. V týchto prípravkoch nesmie absentovať komplex bielkovín a výťažky z hnedých rias pre vyššiu odolnosť proti chorobám a škodcom a vyfarbenie kvetov.
Orchideu po odkvitnutí nemusíte okamžite ostrihať. Dlhodobo vyživujte rastlinu s rovnomernou účinnosťou prospešných látok formou hnojivých tyčiniek. Samozrejme, okrem kvetov skontrolujte aj stonku, listy a výhonky. Ak sú oslabené, alebo zožltnuté, zostrihajte ich.
Vegetačné obdobie orchideí
Kvety, ktoré prechádzajú obdobím oddychu, po zostrihaní uložte na chladnejšie miesto a polievajte ich každých desať dní. Zvážte, či si zakúpite orchideu, ktorá kvitne pri veľmi nízkych teplotách, napríklad od 5 do 15 °C. Takéto podmienky im bežne v domácnosti nedokážeme poskytnúť, následne trpí rastlina a vy ju len ťažko svojpomocne revitalizujete.
Orchidea presádzanie znáša dobre, často to ale nerobte
Orchidey môžete presádzať len v období, keď nekvitnú. Taktiež musíte rešpektovať, ktorý z druhov orchideí máte. V zásade im treba medzi jednotlivými presádzaniami dopriať aspoň ročnú pauzu.
Ako presadiť orchideu?
-
Deň pred presádzaním by mala byť orchidea poliata a obohatená o mikroživiny špeciálneho agro hnojiva.
-
Rastlinu vyberajte z črepníka veľmi opatrne.
-
Zastrihnite suché a duté konce koreňov.
-
Opatrne ju vložte do nového črepníka. Nezatláčajte, nevkladajte ju veľmi hlboko.
-
Použite nový substrát pre izbové rastliny.
-
Nasledujúcich päť dní ju nepolievajte, iba listy mierne pokropte vodou.
Presádzanie orchideí nepodceňujte a dobre sa naň pripravte. Nikdy nesaďte orchideu do obyčajnej pôdy či rašelinového substrátu. Používajte na to výlučne substrát na orchideu. Má kôrové zloženie prispôsobené na dostatočný prísun vzduchu ku koreňovej sústave každej orchidey.
Rozmnožovanie orchideí
V domácich podmienkach odporúčame rozmnožovať orchidey delením. To znamená, že by ste si mali všímať, či na zhrubnutej hlavnej stonke rastie z pahľúz nový výhonok. Musí sa na ňom utvoriť dostatok malých koreňov, aby sa začal postupne oddeľovať. Takto môžete rastlinu bezpečne zasadiť.
Choroby orchideí môžu byť pre rastliny fatálne
Neunáhlite sa, ale zvýšte pozornosť, či sa na rastline, ktorú chcete rozmnožovať, neobjavujú plesne alebo hubovitý povlak. Najviac nákaz im hrozí z vody. Takúto rastlinu okamžite izolujte, jej zvyšky nepoužívajte ani na kompost ani na rozmnožovanie.
Orchideu revitalizuje komplexný ochranný prípravok s insekticídnym a fungicídnym účinkom. Majte na pamäti, že orchidea miluje váš záujem a pozornosť. Veľmi citlivo znáša stres, preto jej u vás za oknom vytvorte priam kráľovské podmienky.
Źltnutie listov u orchidey
Nadmerné a hlavne priame pôsobenie slnka ohrozuje kvalitu listov väčšiny druhov orchideí. Postupne slabnú, žltnú a opadávajú. Pri pestovaní orchidey nezabúdajte kontrolovať vlhkosť vzduchu v miestnosti. Ideálne by sa mala pohybovať v rozmedzí 50 až 75 %. Vašej kráske zabezpečte príjemnú cirkuláciu vzduchu, nie však horúceho.
Jazykové okienko: Orchidea verzus orchydea a komplikované skloňovanie
Názov azda najkrajšie kvitnúcej interiérovej rastliny v slovenských domácnostiach pochádza z latinského názvu rodiny rastlín Orchidaceae. Slovo orchidea píšeme s mäkkým i a pri skloňovaní si môžeme pomôcť krstnými menami Andrea, Lea či Bea alebo slovami idea či odysea. Čiže:
Nemáte za čo :)