16.12.2019 (Aktualizácia článku: 06.04.2024)
Návod na hnojenie izbových rastlín: ako docieliť, aby častejšie kvitli?
Izbové rastliny naše príbytky nádherne zútulňujú, zanechávajú príjemnú vôňu a sú živým dôkazom, že v jednoduchosti je krása. Všeobecne, na všetky izbové rastliny sa vzťahujú tie isté princípy zálievky, presádzania a hnojenia. Správnym postupom im zabezpečíte vyváženú zásobu živín, ktorá je pre ich vývin rozhodujúca.
Význam a zásady zdravého hnojenia izbových rastlín
Pravidelný a optimálny príjem hnojív je pre izbové rastliny nevyhnutný aj z toho dôvodu, že sú pestované v skleníkoch. Tam získavajú pravidelne kontrolovaný prísun živín. Pokiaľ máte s hnojením izbových rastlín len minimálne skúsenosti, dodržiavajte odporúčania v príbalovom manuáli. Nevypláca sa prekračovať odporúčané dávky, na druhej strane, nedostatočným prihnojením ste akoby pre rastlinu nič nespravili.
Na hnojenie kvitnúcich izbových rastlín sa používajú špeciálne hnojivá. Vždy sa snažte odhaliť konkrétnu chorobu, nedostatok minerálov, respektíve dopomôcť izbovej rastline v určitom vývojovom štádiu k lepšiemu prospievaniu. Iné hnojivo rastlina potrebuje na jar, iné hnojivo na jeseň.
Aké hnojivo používať na izbové kvety?
Mnohí záhradkári používajú univerzálne hnojivo na všetky typy izbových rastlín, najmä tie listové. Zvýšia tým ich odolnosť voči chorobám a škodcom, no pre špecifické potreby musia sortiment doplniť aj o ďalšie výživové produkty. Význam hnojív pre izbové rastliny spočíva v zabezpečení optimálneho pomeru fosforu, dusíka, draslíka a horčíka. Ich pôsobením sa podporuje správna tvorba chlorofylu, zlepšuje sa imunita rastlín, stav koreňového systému a zdravé dlhotrvajúce kvitnutie. Bohaté nasadenie kvetov podporí napríklad agro hnojiva univerzál.
Tekuté hnojivo na izbové rastliny
-
Dokáže účinkovať v rozličnej koncentrácii, teda viete si prípravok namiešať podľa potreby.
-
Hnojivo vo forme zálievky dôkladne potraste, aby sa uvoľnili účinné látky.
-
Vždy rešpektujte, či rastlina v určitom období nepotrebuje nižšie alebo vyššie dávky hnojiva. Napríklad v čase jej vegetačného pokoja hnojenie nepotrebuje.
Rozpustné kryštalické hnojivá
-
Je potrebné ich zaliať.
-
Odlišný podiel živín zabezpečujú napríklad tekuté hnojivá na zelené rastliny a palmy, pre ktoré je nevyhnutné rovnomerné zásobovanie vodou a vystavenie slnečnému žiareniu pre zdravý vývin.
Tyčinkové a granulované hnojivá
-
Majú postupný, dlhotrvajúci účinok, pretože dochádza k priamemu kontaktu hnojiva so zeminou.
-
Takéto hnojivo sa jednoducho zatlačí do zeminy.
-
Vo väčšine prípadov izbové rastliny nepotrebujú žiadnu inú výživu približne na obdobie 6 mesiacov.
-
Kvalitnejšie granuly sú obalené špeciálnou permeabilnou membránou, ktorá chráni živiny pred poškodením a zabezpečuje ich optimálny prísun.
Špeciálne hnojivá
Počas zimy potrebujú izbové rastliny špecifickú výživu kvôli nedostatku prirodzeného svetla. Pre zdravý vzhľad a kondíciu rastliny sú v tomto období nevyhnutné hnojivá s nízkym obsahom dusíka a vysokým obsahom draslíka. Tým sa ukončí ich bujný rast a podporí vyzrievanie pletív pred zimou.
Odporúčame používať zvlášť vyvinuté prípravky na prihnojovanie v období kvitnutia a tvorby plodov. Vaše izbové kvety dosiahnu vďaka nim vyššiu násadu a sýtejšiu farbu. Tieto prípravky majú obmedzené množstvo soli pre rovnomerný rast a ďalšie pozitívne účinky.
Pri izbových rastlinách sa môžete stretnúť so špeciálnymi prípravkami na hnojenie okrasných rastlín, ďalej kyslomilných, teplomilných - iný pomer živín prospieva orchideám než napríklad kaktusom.
Domáce hnojivo na izbové kvety
Medzi osvedčené tipy na domáce prírodné hnojivá patrí pôsobenie cibuľového a cesnakového extraktu. Nadrobno nakrájané suroviny zalejete vriacou vodou a výluh po 24 hodinách preceďte. Napomáhajú rastlinám v čase vegetácie a posilňujú ich imunitu voči roztočom a voškám.
Izbové rastliny výborne prehnojí aj šupka z varených zemiakov či banánu. Pre bujný rast a sýtozelené listy vašich izbových rastlín odporúčame vývar zo šošovice. O tom, že studená káva je na krásu, vás presvedčia jej účinky po pôsobení v kontakte s izbovou rastlinou. Všetko s mierou, inak hrozí, že rastlinu prehnojíte.
Ako zachrániť prehnojenú rastlinu?
Prehnojenie je pre akúkoľvek izbovú rastlinu nezdravé, často aj s fatálnymi dôsledkami. Ak ste nerešpektovali odporúčané množstvo, zakročte ihneď.
-
Očistite, prepláchnite korene.
-
Voda nech tečie pomalým prúdom cez substrát, čím sa vyplavia nadbytočné živiny.
-
Vymeňte samotný substrát, no nevoľte čerstvý, ale radšej zeminu zo záhrady.
-
Nasledujúce dni kontrolujte, či sa rastlina pomaly zotavuje. Až potom ju umiestnite do nového substrátu pre izbové rastliny s neutrálnym pH. Inak jej opäť viac ublížite, než pomôžete.