15.10.2020 (Aktualizácia článku: 14.10.2020)
Ako prilákať prirodzených nepriateľov škodcov do záhrady?
Jesenné a zimné obdobie je pre hmyzožravé vtáky a užitočný hmyz najnáročnejšie na prísun prirodzenej potravy. Najmä vtáctvo potrebuje dodať veľa energie pre fungovanie termoregulačných procesov. Jedinými ich pomocníkmi sme my, ako dôkaz výbornej starostlivosti nám pomôžu prebudiť záhradu po zimnom spánku.
Prirodzený priestor v záhrade pre vtáctvo
Vtáky sa na našich záhradách cítia bezpečnejšie po jej periférii. V pokojnom tichom úkryte sa okrem nich vyskytuje aj užitočný dravý hmyz, motýle, ježkovia, žaby a pod. Ako útočisko im dobre poslúžia živé ploty, popínavé rastliny, šípové ruže, hromada kameňa a chrastie dreva z jesenného a zimného rezu stromčekov.
Okrem tipov, ako zazimovať záhradu, berte zodpovedne taktiež ochranu hmyzožravého vtáctva. Umožnite im prístup k nevyzbieranému, málo vyvinutému ovociu, bobuliam a šípkam. Viac potravy si nájdu, ak budete záhradu rýľovať postupne, po menších plochách.
V záhrade má byť dosť zelenej organickej hmoty v podobe mulču, domáceho kompostu a vyhradenej nepokosenej plochy. Kompost však nezužitkujte pred zimou (úkryt pre chrobáky, jašterice a ježkov), ale až na jar.
Všeobecné zásady pri výbere potravy a úkrytu pred zimou
-
Na zimné prikrmovanie sú najvhodnejšie kŕmidlá a vtáčie búdky. Len veľmi výnimočne, alebo na kratšie obdobie im ponúkajte potravu z misiek alebo plastových fliaš. Vo vlhkejšom, sychravom počasí môže potravu znehodnotiť pleseň, niektoré semienka začnú pučať a klíčiť.
-
Potrava má byť bohatá na tuky, esenciálne mastné kyseliny a bielkoviny. Zmes si môžete pripraviť sami, hlavne nech obsahuje semienka slnečnice, kukurice, prosa, loju a masti.
Nikdy im neponúkajte chemicky upravovanú stravu. Preto zvážte výber pečiva, slaniny a orieškov.
-
Zakladať vtáčie búdky začíname už na jeseň. Musí ísť o veľmi bezpečné miesto, z ktorého je dobrý výhľad na predátorov. Náletu do búdky nemajú brániť žiadne konáre či sklenené plochy.
-
V búdke nezakladajte bidielka, sú veľkým lákadlom pre vtáčích nepriateľov (mačky, kuny). Búdka má byť nenápadná, bez výrazných farieb. Mnohé vtáky však naďalej uprednostnia zahniezdenie v kríkoch.
Niektoré hmyzožravé vtáky prezimujú, respektíve sú viazané len na určité miesto – napríklad sýkorky a ďatle sa menej vyskytujú na plochách s podporou pesticídov. Lastovičky, vrabce a kuviky nájdete pri kuríncoch, stajniach a v ovocných sadoch. Odchytávajú muchy a iný škodlivý hmyz. Celkový efekt sa znásobuje používaním prípravkov proti žravému a cicavému škodlivému hmyzu.
-
Dôležité sú pre ne taktiež napájadlá – miska s čistou vodou zabezpečená proti prevrhnutiu kameňom.
Užitočný hmyz
Medzi najužitočnejšie a najviac ohrozené patria čmeliaky a včely. Sú veľmi citlivé na jednodruhovú výsadbu, nadmerné postreky v záhradách a obmedzený výskyt ovocných a medonosných rastlín (baza, ruža, medovka, ďatelina, šalvia). Na medonosných rastlinách si pochutnávajú taktiež užitočné motýle. Tieto spomínané rastliny vysádzajte v zmiešaných záhonoch rovnomerne po celej záhrade.
Neviete, ako sa zbaviť vošiek, roztočov a iných škodcov? V záhradách podporte výskyt zlatoočiek, ktoré najradšej prezimujú v teple u vás za oknom. Taktiež vytvorte z kvetináčov úkryt pre ucholakov. Lienky a bystrušky nájdete pod kôrou stromov alebo pod kameňmi. Aj to sú dôvody, prečo musí byť v súlade prirodzené (zelené, neupravené) prostredie našich záhrad a ľudských zásahov do ekosytému.