04.06.2021 (Aktualizácia článku: 25.05.2021)
Prečo a ako používať horkú soľ?
Spozorovali ste, že vaše rastliny v záhrade strácajú farbu, prípadne vysychajú a ich listy žltnú? Tieto nezdravé prejavy môžu byť spôsobené škodcami alebo nedostatkom minerálnych živín v pôde, akými sú napríklad fosfor, draslík alebo horčík.
Čo je to horká soľ?
Horká soľ, môžete sa stretnúť aj s pomenovaním epsomská soľ, je označenie pre síran horečnatý. Sírany sú soli odvodené od kyseliny sírovej. Horká soľ je pomenovanie pre horečnaté hnojivo s podielom síry. Síran horečnatý sa nachádza v morskej vode a taktiež v niektorých minerálnych prameňoch s dôležitou zložkou, ktorou je horčík. Je potrebný ako pre ľudí, tak aj pre rastliny.
Prečo je horčík pre rastliny potrebný?
Horčík je neodmysliteľným prvkom pri biochemickom procese, ktorým je fotosyntéza rastlín. Je základným stavebným prvok chlorofylu a bez neho by rastliny nemohli fotosyntetizovať. Prítomnosť chlorofylu priamo ovplyvňuje proces fotosyntézy v rastlinách. Zdravé rastliny s dostatkom horčíku sú svieže, zelené a sú schopné významného procesu fotosyntézy, ktorá rastlinám produkuje energiu pre život. Tým sa stávajú silnými rastlinami, ktoré budú lepšie zdolávať chorobám a škodcom.
Významná fotosyntéza rastlín
Biochemický proces, vyplývajúci z gréckeho slova fotos - svetlo a synthesis - viazanie, je pre rastliny procesom premeny slnečnej energie na energiu chemických väzieb.
-
Vďaka fotosyntéze rastliny odoberajú CO2 zo vzduchu, ktorý sa hromadí spaľovaním, vydychovaním alebo aj kvasením a za sprievodu slnečným lúčov a vody ho premenia na kyslík a glukózu - cukor. Rastliny využijú cukor pre rýchlejší rast ako palivo - energiu.
-
Rastliny sa procesom fotosyntézy zúčastňujú na kolobehu putovania uhlíka (C) v prírode, ktorý v sebe ukladajú.
-
Fotosyntéza je považovaná za najdôležitejší proces udržujúci život na Zemi a preto je rastlinná ríša a celkové zdravie rastlín také dôležité.
Ako sa prejavuje nedostatok horčíku u rastlín?
Pri nedostatku horčíka sa spomaľuje proces fotosyntézy rastliny, čo spôsobuje spomalený rast rastlín. Rastliny strácajú svoju zdravú zelenú farbu a listy žltnú. U ihličnatých stromov sa prejavuje schnutím ihličia a taktiež stratou pigmentu ihličia. Najčastejšie sa s nedostatkom horčíku stretnete pri vyťažených pôdach, čo je spôsobené hustou výsadbou ako napríklad pri živých plotoch alebo rastlinách osadených v črepníku.
Pri fialovom sfarbení listov môže ísť o nedostatok fosforu, ktorý je rovnako dôležitým stavebným prvkom pre zdravý rast rastlín.
Prečo používať horkú soľ v záhrade?
Horká soľ nakŕmi vaše rastliny potrebným množstvom stopových prvkov ako sú horčík a síra, ktoré sú nevyhnutne dôležité pre ich zdravý rast. Horká soľ je ekologicky nezávadná.
Permanentne však platí, že všetkého veľa škodí a tak siahnite po hnojivách, ak je to potrebné. Prehnojená pôda môže narobiť viac neplechy ako úžitku.
Použitie horkej soli v záhrade
Horkú soľ nájdete v granulovanej, kryštalickej podobe alebo ako tekutú horkú soľ. Použitie horkej soli nie je časovo obmedzené. Použiť ho môžete ako postrek priamo na listy- samozrejme dbajte na výber vhodného počasia, ideálne pod mrakom, skoro ráno alebo večer, keď slnko zapadne a slnečné lúče nepoškodia čerstvo nastriekané rastliny. Ďalšou možnosťou je zálievka alebo rozsypanie hrsti soli priamo ku koreňom rastliny. Dávkovanie a riedenie hnojiva záleží od výrobcu a koncentrácie, ktoré je dobré si pred aplikáciou naštudovať na obale zakúpeného výrobku.
Horkú soľ môžete využiť v celej záhrade:
-
Trávnik - jednoducho rozsypte horkú soľ po povrchu trávnika. Trávnik chytí sýtejšiu farbu.
-
Ovocné stromy a vinič - aplikácia opakovaného postreku na listy prispeje k veľkým a zdravým plodom.
-
Okrasné stromy - pri prvých príznakoch ochabnutia a žltnutia listov/ ihličia aplikujte horkú soľ postrekom priamo na rastliny, prípadne postačí aj zálievka.
-
Ruže - sa po aplikácii horkej soli odvďačia veľkými a voňavými kvetmi.
-
Plodiny - horká soľ je veľmi dobrá aj pri klíčení semien vo forme zálievky, neskôr postrekom priamo na listy. Samozrejme záleží od odrody danej plodiny. Postrek nikdy nestriekajte na listy paradajok, pokiaľ nejde o prípravok proti plesni.
Horká soľ na tuje a cyprušteky
Najčastejším využitím horkej soli sa stretneme pri hustej výsadbe tují a cypruštekov, ktoré spĺňajú funkciu živého plota. Nedostatok horčíka môže byť jednou z príčin, ktorým následkom je žltnutie tují a cypruštekov vo vašej záhrade. Aj tu pomôže postrek priamo na rastlinu. Nezabúdajte, že rastliny nepostrekujeme počas toho, ako na nich vplývajú slnečné lúče, ale skoro ráno, keď slnečné lúče ešte nemajú dosah na postrekované rastliny (alebo po západe slnka).