08.03.2020
Ktoré hnojivá na jar pomôžu a ktoré môžu v nevhodnom čase zničiť vašu úrodu?
Na to, aby sme pôdu vyživili a nepodávali jej živiny, ktorých má nadbytok, potrebujeme poznať jej zloženie. Rôzne rastliny potrebujú rôzne živiny. Po jesennom zrýľovaní je pôda oddýchnutá, jej štruktúra je zlepšená a čiastočne zbavená zárodkov chorôb a škodcov. V žiadnom prípade pôdu neprehnojujte, pretože narobíte viac škody ako účinku a môžete prísť o úrodu.
Rozdiel medzi jarný a jesenným hnojením je markantný. Na jeseň pôde najviac prospejú pomaly pôsobiace organické hnojivá. Naopak jarnej pôde sa žiadajú rýchlo pôsobiace hnojivá s dostatočným obsahom dusíka. Pozor, hnojivá vyberajte s rozumom a poraďte sa s odborníkmi u nás alebo v našich článkoch v časti Aktuality.
Ideálne jesenné hnojivá
Rastliny na jeseň potrebujú hnojivá s obsahom draslíka. Tento prvok podporuje odolnosť voči nízkym teplotám a spevňuje rastlinné pletivá. Jesenné hnojivá by ďalej mali obsahovať fosfor, ktorý podporuje rast kvetov, plodov a semien.
Kravský hnoj sa rozkladá pomaly, je preto ideálny jesenným hnojivom.
Maštaľný hnoj sa počas zimy sa v pôde rozloží a do jari pôda absorbuje dôležité látky.
Močovka je vynikajúca počas prvých mrazov, kedy ju nalejete na sneh.
Ideálne jarné hnojivá
-
Na jar musíte dopriať rastlinám vysoký obsah dusíka, pretože tento prvok podporuje ich rast
-
Pozor - maštaľný hnoj a iný čerstvý hnoj na jar nepoužívajte, pretože vaše rastliny spáli
-
Na jar môžete použiť dobre odležaný konský hnoj bohatý na dusík, ktorý zapravte do pôdy
-
Skvelou alternatívou je zriedený hydinový trus - guáno, avšak môžete prisypať kompost či rašelinu, fekálie, zelené hnojenie, ovčí, králičí, prasací hnoj a i.
-
Odporúčame Cererit - okrem dusíka, fosforu a draslíka obsahuje ďalšie minerálne a stopové prvky. Ďalšími alternatívami je siahnuť po tzv. štartovacích hnojivách ako napr. univerzálne hnojivo Kristalon Štart. Jeho zloženie je vhodné na prihnoovanie na začiatku vegetácie a v období intenzívneho rastu. Obsahujú ideálny pomer prvkov pre jarnú pôdu. Ak túžite po regenerácii, rast a zahustení trávnika po zime, použite Expert Štart Plus trávnikové hnojivo. Patrí medzi ne aj NPK minerálne hnojivo v pomere 11:7:7, ktoré je určené na základné hnojenie pred sejbou alebo sadením plodín. Hodí sa na hnojenie plodín zberaných na zeleno.
-
Môžete vyskúšať aj hnojivá na báze morských rias, ktoré pôsobia ako pôdny kondicionér. Hodia sa na zákaldné predsejbové hnojenie ovocných sadov, drobného ovocia, zeleniny, kvetov, trávnika, okrasných drevín a poľných plodín.
-
Neskôr môžete doplniť minerálne hnojivá (fosforečné a draselné) a používať ich až do leta. Počas jarnej výsadby ovocných stromčekov je nevhodné hnojiť umelými hnojivami.
Jarné hnojenie záhrady
Počas roka rastliny vyčerpajú z pôdy väčšinu živín, ktoré je treba doplniť pred začiatkom každej ďalšej sezóny. Základnou výživou jarnej pôdy sú organické hnojivá. Minerálne hnojivá používajte iba ako doplnok, pretože sú rozpustné vo vode a ľahko vyplaviteľné z pôdy.
Chcete minimalizovať starosti s hnojením počas roka? Vyberte si Plantacote 8M s regulovaným uvoľňovaním živín na 8 mesiacov. Rastlinám zabezpečuje rovnomerný prísun N, P, K, Mg a všetkých stopových prvkov. Živiny uvoľňuje postupne vďaka granulám obaleným elastickou permeabilnou membránou, preto ďalšie dohnojovanie nie je potrebné.
Naše tipy ako hnojiť záhradu
-
Do pôdy na jeseň zapracujte najskôr kompost, ideálne 6 kg na 1m2
-
Záhon neurovnávame hrabľami, aby pôda lepšie prijala zimnú vlahu zo snehu a lepšie zamrzla za účelom dezinfekcie
-
Teraz aplikujte maštaľný hnoj. Na 1m2 treba dať cca 4 až 6 kg hnoja, pričom ho okamžite zarýľujeme, nech z pôdy zbytočne neuniká dusík.
-
Do takto vyhnojenej záhrady môžete vysadiť zemiaky, pór, paradajky, uhorky, papriku, zeler, hlúboviny okrem kalerábu, tekvice, cuketu či melóny.
-
Tent proces odporúčame opakovať každé 3 roky. Druhý rok po prehnojení maštaľným hnojom tam vysaďte koreňovú a listovú zeleninu, tretí rok už iba zeleninu nenáročnú na živiny ako napr. strukoviny.
Ako často prihnojovať ovocné stromy?
Ideálne je 2 - 3x ročne. Prvé prihnojenie vykonajte počas pučania stromov, druhé po odkvitnutí, tretie až po júnovom opadnutí časti nasadených plodov. Hnojili ste už na jeseň? Potom je prvé jarné hnojenie zbytočné. Ak nechcete hnojiť tak často, stačí raz ale poriadne na jar alebo na jeseň. Odporúčame siahnuť po NPK hnojive ako napr. Cererit s guánom na ovocné stromy.
Výsadba plodín s rôznou náročnosťou na živiny
Treba si uvedomiť rozdiel medzi náročnosťou rastlín na živiny. Medzi rastliny prvej trate patria hlúboviny, plodová zelenina, kukurica či zemiaky. Tieto rastliny vyžadujú najviac živín. Rastliny druhej trate ako cibuloviny, listová a koreňová zelenina majú stredné nároky na živiny. Zelenina tretej trate je najmenej náročná na živiny, strukoviny napríklad hnojenie neznášajú a vo vyhnojenej pôde by sa im nedarilo. Cibuľa, cesnak, hrach, fazuľa a pod. netreba vôbec hnojiť.
Hnojenie je neodmysliteľnou súčasťou efektívneho pestovania plodín. Existujú rôzne druhy a typy hnojív. V našom slovníku pojmov nájdete všetky informácie o hnojivách. Pamätajte, dobrá jarná príprava pôdy sa začína už s kvalitnou jesennou prípravou.
Autor článku
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými