17.03.2021 (Aktualizácia článku: 14.03.2021)
Koľko svetla potrebujú vaše izbové rastliny?
Čo v sebe skrývajú izbové rastliny, že tak efektne dokážu zútulniť interiér? Kontakt s prírodou si môžete bez obáv dopriať aj na doma, ale v starostlivosti o izbové kvety treba postupovať racionálne. Podľa druhu a vývinového štádia napríklad rôzne reagujú na základné formy a intenzitu svetla. Je toto kritérium natoľko dôležité, aby sme ich vyčleňovali do osobitných skupín? Viac informácií nájdete už v tomto blogu!
Osvetlenie podobne ako pravidelná výživa, zálievka a hnojenie izbových rastlín je významným faktorom vo vývoji a v procesoch fotosyntézy. Aj keď je hlavným zdrojom energie, neplatí ale, že rastliny disponujú vysokou alebo len veľmi nízkou citlivosťou na svetlo. Na základe toho rozlišujeme izbové rastliny pre priame svetlo a izbové rastliny pre rozptýlené svetlo. Osobitnú skupinu tvoria izbové rastliny nenáročné na svetlo - vhodné do polotieňa alebo do tieňa.
Sú izbové rastliny v absolútnom bezpečí na vnútornom parapete?
Je nepostačujúce prospievanie izbových rastlín ohraničovať len takto. Slnečné lúče sa do istej miery odrážajú alebo sú pohlcované - v závislosti od kvality, materiálu okien (sklených, resp. plastových) a ich zafarbenia. Svetlo prechádzajúce oknami nikdy na rastliny nepôsobí takou intenzitou ako priame vonkajšie slnečné svetlo. Jeho jas a sila sa v priebehu dňa neustále mení (aj podľa toho, na ktorú stranu máte umiestnené okná). Ďalšie faktory majú skôr technický charakter a ide o veľkosť okna, parapety, presah odkvapu, resp. tienenie od budov a stromov.
Až po vhodnom umiestní a zabezpečení prístupu svetla je ďalším dôležitým faktorom teplota a vlhkosť v miestnosti? Participujú na vitalite izbových rastlín, preto ich nezaťažujeme výrazným kolísaním teplôt, blízkosťou zdrojov energie ani ich nenechávame v prievane. Optimálna izbová teplota nemá presahovať škálu 17 - 25 °C. Vlhkosť podporujeme pravidelným kropením, na zdanlivo problematické miesta použijeme ručný postrekovač a výhody prináša aj zvlhčovač vzduchu.
Ktoré izbové rastliny potrebujú priame slnečné svetlo?
Rastlinám náročným na svetlo z tejto kategórie musíte zabezpečiť pôsobenie priameho slnečného svetla na viac ako 12 hod. Rastlinu neumiestňujeme od okna na vzdialenosť viac ako 0,3 - 0,5 m. Intenzita svetla dosahuje úroveň 5000 luxov. Na severnej pologuli sa izbovým rastlinám dostáva najviac slnečného svetla, keď sú umiestnené na okne z južnej strany. Zo západnej strany akoby sme zrána umiestnili izbové rastliny do tieňa, no popoludní sú na priamom slnku. V lete majú však skutočne bohaté zásoby priameho svetla. Tieto podmienky zabezpečujú pestovatelia saracénie, juccy alebo pelargónie.
Na rozptýlené svetlo dobre reaguje väčšina izbových rastlín
Jasné ale rozptýlené svetlo pre izbové rastliny dosiahneme napr. clonou, sieťkou do okna alebo nastavením roliet. Tieto rastliny vyžadujú, aby do miestnosti prenikalo slnečné žiarenie nie viac ako 12 hodín. Na parapet ich umiestňujeme od okna vo vzdialenosti do 2 m. Intenzita svetla nesmie presahovať 2500 luxov.
Vhodnou pozíciou sú pre ne okrem južne aj východne orientované okná - pôsobí na ne dostatok ranného svetla, menej intenzívneho a teplého ako na poludnie. Opísané podmienky vyhovujú begóniám a hortenziám, ibišteku, tradescantii a fikusu ako jedným z najkrajších izbových kvetín.
Rastliny do polotieňa - ktoré izbové rastliny sú nenáročné na svetlo?
Rozlišujeme, ktorým izbovým rastlinám sa viac darí v polotieni a ktorým v úplnom tieni. Polotieň dosiahneme na parapete za oknom, kam nedopadá priame slnečné svetlo. Rastlina je vo vzdialenosti max. 5m od okna. Polotieň vzniká aj po rohoch parapetu v slnečnej miestnosti. Takto možno pestovať alocasiu, ginko alebo monsteru.
Z tieňa do polotieňa? Rastlina neuhynie, pričom jej zdravý vývin vieme naštartovať už pri vysádzaní pomocou supresívneho substrátu pre izbové rastliny obohateného o hubu Trichoderma virens - potláča vznik hubových ochorení, ktoré spôsobujú skoré odumieranie. Rastliny perfektne tolerujú aj podmienky v polotieni. Rýchlejšie rastú.
Vhodné izbové rastliny do kúta alebo za zábranu ďalej od okna? Z izbových rastlín je v tejto kategórii ako šafránu, napr. sansevieria alebo aglaoména.
Prečo teda rešpektovať optimálnu mieru svetla pre tú-ktorú izbovú rastlinu? Na správny priebeh fotochemických procesov vplýva u rastlín nielen ich vlastná citlivosť na svetlo, ale aj celkový svetelný režim, striedanie dňa a noci, taktiež ročných období. Tieto abiotické (neživé) faktory podporujú kvitnutie a plody (efekt narastá použitím vhodného univerzálneho hnojiva), rozmnožovanie, presádzanie a fázu vegetačného pokoja.