11.11.2020
Tipy na správne prezimovanie a starostlivosť o begónie
Nádherná ozdoba okien, ktorú vám budú okoloidúci závidieť. Vysaďte si romantické begónie! Poradíme vám, čoho sa vyvarovať a naopak, čo dodržať. Begónie vysádzame buď ako dekoratívne kvetiny v črepníkoch pre ich bohaté ozdobné listy, alebo ako vždyzelený ker. V našich podmienkach je najznámejšou begónia hľuznatá. Zdobia naše interiéry, polotienisté miesta záhradných záhonov, balkóny a terasy. Vyznačujú sa dlhším obdobím kvitnutia (od júna do októbra), po ktorom ich treba pripraviť na zimný odpočinok. Len dobre prezimované begónie nás v nasledujúcej sezóne prekvapia úžasnou násadou kvetov.
Špecifiká begónie hľuznatej, najznámejšieho druhu pestovaného v našich exteriéroch
-
Na začiatku vývinu v zemi vzniká plochá hľuza, postupne vyrastá hrubšia mäsitá stonka a na nej krátke, nesúmerné listy
-
Listy tejto begónie spoznáte podľa srdcovitého tvaru, so špicatými koncami a silne zúbkovanými okrajmi
-
Súkvetie je výraznej červenej, oranžovej, bielej, alebo lososovej farby
-
Vyrastá do výšky max. 50 cm. Aby prospievala, potrebuje svetlé, teplé stanovište, ale bez priameho slnka a nadmernej zálievky. Vyhovuje jej vyššia vlhkosť vzduchu pri teplote max. 25 °C.
-
Nie je mrazuvzdorná, preto je dôležitý správny postup zazimovania
Begónia patrí k veľmi krehkým a lámavým rastlinám. Pri akejkoľvek manipulácii opatrne zaobchádzame s jej stonkovou a listovou časťou. Taktiež nezabúdame na pravidelnú kontrolu a odstraňovanie odkvitnutých kvetov.
Pred koncom vegetácie taktiež nie je jedno, aké hnojivo na begónie zvolíte. Koncom septembra podporte vyzretie hľúz univerzálnym jesenným hnojivom s nízkym obsahom dusíka a vysokým obsahom draslíka. Hnojivo zároveň zabezpečuje dobrú kondíciu a zdravý vzhľad ešte pred zimným obdobím a pri nedostatku svetla.
Aký postup zvoliť pri zazimovaní begónií?
-
Ukončíme zálievku približne koncom októbra
-
Následne vyberieme zo substrátu celé trsy, hľuzy aj s koreňmi. Očistíme ich
-
Na predpestovanie na ďalšiu sezónu zvážte prírodný lisovaný kokosový substrát s neutrálnym pH pre všetky typy izbových a balkónových kvetov
-
Nadzemné časti-výhonky skrátime na 5 cm a necháme preschnúť. Postupne ako zasychávajú, tak ich aj odstraňujeme.
-
Zostanú nám len zdravé a nepoškodené hľuzy, ktoré ešte podľa potrieb necháme preschnúť. Ideálne je uložiť ich do prázdnej misky v dobre vetranom priestore
-
Begónie umiestnite do debničky so suchým a ľahko priepustným substrátom, pôdu dôkladne nakypríme pomocou náradia Gardena súprava pre balkónových záhradkárov
-
Vyhovuje im tmavé, chladné miesto od 0 do 10 °C. Približne vo februári hľuzy vyberieme, očistíme a pripravíme sa na sadenie begónií. Informujte sa aj o výsadbe begónie zo semena, napr. pri známej begónii voskovej, skôr pestovanej ako letnička.
Kedy začať s presádzaním begónií?
S predpestovaním začíname najneskôr vo februári. Pred výsadbou musia naklíčiť, udržiavame ich vo vlhkom a teplom prostredí. Vysadené hľuzy potrebujú pre zdravý vývin teplotu vzduchu približne od 18 do 20 °C. Presádzame ich vždy do väčších črepníkov, v akých prezimovali. Ideálne v nádobe s drenážovými otvormi. Keď už nehrozia mrazy, začneme ich otužovať na balkónoch.
Jar je taktiež najlepším obdobím pre rez begónií. Pravidelne odstraňujeme vyčerpané, mŕtve kvety a listy.
Na začiatku vegetácie ich podporíme tekutým hnojivom Proboron s obsahom dusíka. Pre bujnosť kvetov je vhodné zapracovať do pôdy už v máji Superfosfát.
Pozor na tieto ochorenia a škodcov
Veľkým rizikom pre begónie je múčnatka, šedá hniloba a hniloba čierneho koreňa. Begóniu ošetrujeme fungicídom, respektíve prípravkom kompatibilným s fungicídmi.
V závere pripomíname, že pre kondíciu begónií dodržiavame pravidelnú zálievku, ale nie tak, aby došlo k premoknutiu substrátu. Častým ukazovateľom preliatej begónie sú komáre v pôde. Druhým rizikom sa stávajú stočené listy. Dochádza k tomu aj pri zvýšených teplotných zmenách či pri nevhodnej kombinácii hnojív. Občas ich vyživujte humátom s mykorhíznymi hubami, vďaka čomu si rastlina zlepší obranyschopnosť a odolnosť voči stresu.