16.12.2020 (Aktualizácia článku: 14.12.2020)
Ako sa zbaviť vlnačky krvavej?
Zhliadli ste počas vegetácie na konárikoch a v blízkosti púčikov kolónie vlnačky krvavej? V období od júna ich výskyt pravdepodobne klesol, čo mohlo falošne poukazovať na zotavenie napadnutých stromov. V septembri ich nálety vzrástli a na vašich okrasných stromoch a jadrovinách napáchali veľké škody? Ako sa z toho poučiť a v ďalšej sezóne chrániť stromy pred vlnačkou krvavou?
V nápaditej bielej – takto spoznáte vlnačku!
Najzreteľnejším prejavom, že stromy napadá práve tento škodca, je sieť bielych voskovitých vlákien, chumáčov na konároch, mladých výhonkoch, v prasklinách. Našli ste ich? Skúste takúto jednu kolóniu rozpučiť medzi prstami a nezašpiniť sa typickou červenou tekutinou. Podarilo sa? Potom je viac než isté, že v konároch sa usadili vlnačky. Samičky nedosahujú dĺžku tela viac než 1,9 mm, majú hnedé alebo modročierne sfarbenie.
V čom spočíva sila a odolnosť tohto škodcu?
Vlnačky majú výhodu v tom, že prezimujú menej nápadné bez bieleho vlákna v trhlinách kôry alebo v kmeni hostiteľskej rastliny. Odolávajú mrazom, nie však pri teplotách nižších ako -20°C. Približne od apríla pozorujeme, ako vlnačky kolonizujú konáre. V tomto období je typický výskyt tzv. neokrídlených samičiek, ktoré škodia lokálne, v závislosti od vonkajšej teploty. Začínajú vytvárať biele vlákna. V jari nakladú prvé generácie 350 a viac vajíčok, postupne početnosť klesá.
V lete sa vyvíjajú okrídlené vlnačky, dokážu preletieť na iné stromy na vzdialenosť 10 m a viac. Sú na mladých letorastoch, husté koruny ich navyše chránia pred dažďom a vetrom. Darí sa im vďaka hustej sieti, čo znižuje likvidačný vplyv insekticídov a prirodzených škodcov (napr. ucholak, lienka). Tých hoc je veľa, k vlnačkám sa dostávajú veľmi ťažko, až po prekonaní voskového vlákna.
Pozor, na ich dlhšiu životnosť vplýva spomínaný pokles náletov od júna – viacerí záhradkári vtedy zanedbajú dôležitý prísun aminokyselín a dusíka na zmiernenie dôsledkov po stresovom období. Takýmto pomocným prípravkom je napríklad Tecamin max s výťažkami rastlinného pôvodu. Neskôr na jeseň prichádza masová migrácia, vlnačky si hľadajú vhodné zimovisko.
Vlnačky nie sú neprekonateľné - čo je toho dôkazom?
O vývoji vlnačiek a rôznych možnostiach ochrany sa dočítate tiež v našom Katalógu chorôb a škodcov. Zároveň dopĺňame informácie o efektívnom využití parazitoidov aphelinus na oslabenie imunitných mechanizmov a úplný likvidačný účinok. Záhradkári sa k takýmto ochranným metódam dostávajú veľmi ťažko alebo vôbec.
Čo môžu urobiť pre svoje ovocné a okrasné stromy, je pravidelné odstraňovanie napadnutých a poškodených konárov. Na menšej ploche sa to dá slušne realizovať – dobré rady nájdete aj časti blogu Ako presne urobiť zimný rez ovocných stromov. Praskliny v nich sú totiž vstupnou bránou pre ďalšie patogény a huby. Rozširovali by sa nádory, čo konáre pod ich ťarchou by oslabovalo, až by uhynuli.
V jari ošetrite jadroviny a iné stromy pred vlnačkou prípravkami na olejovitej báze, respektíve použite dostupné dusíkaté kvapalné hnojivá pre zlepšenie ochranného filmu na povrchu rastlín. Skvelé účinky preukazuje prípravok Floravita coco s vysokým obsahom draselných solí mastných kyselín. Tie prirodzene aktivizujú obranné mechanizmy v rastlín.
Pri výbere ďalej uprednostnite prípravky s obsahom látky chlorpyrifos na okamžité blokovanie metabolických procesov v tele škodcov. Táto účinná látka je prítomná v Pyrinex 48 EC.
V závere pripomíname, že vlnačky krvavé nie sú vošky, aj keď je to častou zámenou pri popise škodcu. Rozdiel spočíva v tom, že vlnačky necicajú rastlinné šťavy z listov, ale z konárov i mladých výhonkov. Pri chemickej ochrane je však možné využívať na vlnačku takmer všetky prípravky ako pri výskyte vošiek na ovocných drevinách.