0915 / 420 295 | PO - PI 8:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0,00 €

Menu

Vošky na ovocných drevinách

Katalóg chorôb a škodcov » Ovocné stromy » Vošky na ovocných drevinách
Vošky na ovocných drevináchVošky na ovocných drevinách
Vošky na ovocných drevinách

Vošky na ovocných drevinách

Vošky (Aphidoidea) sa v záhrade označujú za najrozšírenejších škodcov. Živia sa najmladšími časťami rastlín. Okrem požierania rastlín škodia aj roznášaním vírusov. Extrémne rýchlo sa množia.

Škodca voška na ovocných drevinách

Škodlivosť vošiek

Vošky sú najznámejšími škodcami ovocných drevín. V krátkom čase sa dokážu mimoriadne rýchlo premnožiť. Škodia až trojnásobne:

1. Ich škodlivosť spočíva predovšetkým v tom, že rastlinné šťavy cicajú v takom množstve, že ich nestačia zužitkovať.

2. Lepkavými kvapkami štiav, ktoré prešli ich tráviacim traktom (tzv. medovica) znečisťujú nižšie položené listy, na ktorých sa neskôr rozrastajú čerňovky.

3. Prenášajú rôzne vírusové choroby (napr. šarka sliviek).

Prezimovanie vošiek

Všetky druhy vošiek prezimujú vo forme vajíčok na jednotlivých druhoch ovocných drevín. Niektoré druhy začiatkom leta preletujú (migrujú) na letné hostiteľské rastliny, z ktorých sa na jeseň vracajú späť na ovocné dreviny a nakladú prezimujúce vajíčka. Iné druhy zostávajú počas celej vegetácie na ovocných drevinách.

          

Druhy vošiek

Existuje mnoho typov vošiek v závislosti od ich kolonizácie. Najrozšírenejšie druhy sú:

Voška jabloňová (Aphis pomi) škodí celý rok na koncoch mladých výhonkov jabloní. 

Voška skorocelová (Dysaphis plantaginea) spôsobuje nápadné deformácie a červenofialové sfarbenie listov jabloní. Silno poškodené listy predčasne opadávajú. Začiatkom leta preletuje na skorocel. 

Voška ríbezľová (Cryptomyzus ribis) je pôvodcom nápadných fialovočervených pľuzgierov na listoch červených ríbezlí. Začiatkom leta migruje na rastliny z čeľade hluchavkovitých. 

Voška slivková (Hyalopterus pruni) počas celého vegetačného obdobia tvorí obrovské kolónie na spodnej strane listov broskýň a sliviek.

Ako sa zbaviť vošiek?

Najúčinnejším a ekonomicky najvýhodnejším spôsobom ničenia vošiek je predjarný postrek ovocných drevín krátko po vypučaní. Týmto postrekom zničíme vošky ešte skôr, než stihnú spôsobiť väčšie škody. Počas vegetácie môžeme vošky ničiť povolenými prípravkami. Vždy myslite na to, že všetci škodcovia majú vo svojich kolóniách biologických nepriateľov.

Prirodzení nepriatelia vošiek

Medzi prirodzených nepriateľov vošiek patria rôzne mikroorganizmy, pavúkovce, roztoče, ktoré parazitujú na voškách cicaním ich hemolymfy. Užitočné sú aj sieťokrídlovce ako zlatoočky, niektoré druhy brzoch, byľomory, pestrice. Voškami sa živia rôzne blanokrídlovce. Najznámejšími sú bezpochyby lienky, ktoré skonzumujú cca 50 vošiek denne. 

Príroda sa nám snaží pomôcť, je skvelo zharmonizovaná, avšak niekedy jej treba pomôcť. Siahnite preto po prípravkoch, ktoré ochránia prirodzených biologických nepriateľov vošiek - napr. Pirimor

Odporúčané prípravky

Skladom
*****
Bezpečne
Biool
4,00 €
 ks
Prostriedok s fyzikálnym pôsobením na živočíšných škodcov. Účinkuje na molice, húsenice, roztočce, vošky, strapky, puklice a mnoho ďalších škodcov.
Skladom
*****
Careo ultra
2,99 €
 ks
Koncentrát s kontaktným aj dlhodobým systémovým účinkom pôsobí na larvy aj dospelé jedince savých a žravých škodcov. Účinná látka je vstrebávaná listami rastlín a rozvádzaná po
Skladom
*****
Chemstop
4,28 €
 ks
Nevysýchavý lep na hmyz.
Skladom
*****
Novinka
Flora vita citro
2,28 €
 ks
Prípravok obsahujúci citrusovú silicu zvyšujúci odolnosť a účinne pôsobiaci proti hubovým chorobám, najmä múčnatke.
Skladom
*****
Novinka
Karanimba mikro
3,49 €
 ks
Prípravok obsahujúci nimbový a karanja olej proti cicavým a žravým škodcom.
Skladom
*****
Lepové doštičky žlté biotomal
4,06 €
 ks
Bio ochrana do skleníkov a fóliovníkov proti moliciam, listovým voškám, smútivkám a mínerkám a do záhradiek proti skočkám, blyskáčikom, krytonosom, voškám a moliciam.
Skladom
*****
Lepové pásy na kmene stromov biotomal
2,88 €
 ks
Bio ochrana do ovocných stromov pred piadivkami a pred mravcami a voškami.
Skladom
*****
Neemazal TS
11,90 €
 ks
Prípravok proti voškám, mínerkam, piliarkam, strapkám, moliciam, roztočcom, nosánikom a podkopáčikom vo forme rastlinného extraktu zo semien tropického stromu Antelaea azadirachta.
Skladom
*****
Novinka
Novaferm orion
6,54 €
 ks
Eliminuje požerových a cicavých škodcov, zvyšuje odolnosť voči chorobám, výnos plodín a kvalitu produkcie.
Skladom
*****
Novinka
Novaferm viva
6,20 €
 ks
Proti pôdnym škodcom ako háďatká, drôtovce, pandravy, siatice a iné, podporuje zdravie rastlín a zvyšuje výnos.
Skladom
*****
Pirimor 50 wg
105,25 €
 ks
PIRIMOR 50 WG je postrekový, selektívny, aficídny prípravok určený na ničenie cicavého hmyzu-vošiek v poľnohospodárstve a lesníctve.
Skladom
*****
Rock effect
3,38 €
 ks
Unikátny koncentrát na báze prírodných látok na zvýšenie odolnosti a obranyschopnosti rastlín proti škodcom.
Skladom
*****
Stopset žlté lepové dosky
2,36 €
 ks
Lepiace dosky na odchyt škodlivého hmyzu, ako sú molice, smútivky, vrtivky, lietajúce imága vošiek, skočky, minérky, strapky, nosániky.
Skladom
*****
Vaztak active
43,00 €
 ks
Postrekový insekticídny prípravok vo forme mikroemulzie (ME) na báze svetlostabilného syntetického pyrethroidu určený k ničeniu škodlivého hmyzu v celej škále poľných i špeciálnych pl

Tento eshop používa ku skvalitneniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookies. Používaním tohto eshopu s tým súhlasíte.