0915 / 420 295 | PO - PI 8:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0,00 €

Menu

NENÁSYTNÉ HÚSENICE: Živé ploty ničí vijačka krušpánová

NENÁSYTNÉ HÚSENICE: Živé ploty ničí vijačka krušpánováNENÁSYTNÉ HÚSENICE: Živé ploty ničí vijačka krušpánová

NENÁSYTNÉ HÚSENICE: Živé ploty ničí vijačka krušpánová

Vijačka krušpánová je v poslednom období veľmi rozšíreným škodcom na kríkoch krušpánu, ktorý u nás prakticky nemá prirodzeného nepriateľa. Húsenice vijačky škodia požieraním listov tak, že vyzerajú, akoby len obschli po tvarovaní krušpánu nožnicami. Invázia vijačky má v jednom roku tri generácie a požieranie kríkov krušpánu je veľmi intenzívne, ktoré spozorujeme na lícnej alebo rubovej strane listov. Keď húsenice povyrastú požierajú celé listy, ohlodávajú aj mladé konáriky. Silnejšie poškodené listy vysychajú a opadávajú. Pri silnom poškodení môžu rastliny totálne odumrieť. 

Ako vyzerá napadnutý krík krušpánu?

Drobné lístky kra bývajú často húsenicami vyjačky poškodené práve tak, že vyzerajú, akoby len obschli suchom alebo po tvarovaní krušpánu nožnicami. Mladé húsenice spôsobujú na listoch fľaky a škvrny, ktoré sa odlišujú rôznymi odtieňmi zelenej farby, môžu až žltnúť, postupne hnednúť. Práve na tento príznak by ste si mali dať hlavne pozor. Na pozore treba byť a pravidelne živý plot prehliadať a kontrolovať. Na povrchu spočiatku nemusí byť nič poznať, prehrabávajte sa preto v konárikoch a nahliadnite až dnu.

Neskôr, keď húsenice vyjačky povyrastú, škody sú rozsiahle. Ich prítomnosť prezradia popretkávané pavučinové vlákna medzi konárikmi, ktoré vytvára húsenica, trus na nich zachytený a prítomnosť samotných húseníc. Tie už ohrýzajú listy natoľko, až sa v nich vytvárajú zárezy, prípadne ostáva len zoschnutá žilnatina listov. Platí pravidlo, že čím sú húsenice väčšie a staršie, tým viac zožerú. Napokon sa pustia do celých listov a dokonca aj do mladých koncových výhonkov. Vetvičky živého plota ostávajú zoschnuté, hnedé, holé. Aj starý, dobre rozrastený živý plot z krušpánu dokážu pažravé húsenice vijašky totálne zničiť. Takto napadnutý krušpán, ak nemá ideálne rastové podmienky, sa už väčšinou nespamätá a hynie.

Pôvod vijačky krušpánovej

Vijačka krušpánová (Cydalima perspectalis) je škodca pochádzajúci z východnej Ázie. Neveľký motýľ s rozpätím krídel maximálne 4 cm je pomerne nenápadný. Bežne je bledý s hnedou kresbou, vyskytnúť sa však môže aj hnedá forma. Zistená bola v Japonsku, Kórei, Číne, východnom Rusku a Indii  V  Európe sa vijačka krušpánová po prvý krát objavila v roku 2006 na niekoľkých miestach v juhozápadnom Nemecku aj v Holandsku, a to v oblastiach, kde je lokalizovaný obchod s drevinami.  V nasledujúcich rokoch sa druh v Európe rýchlo šíril aj na Slovensko. Zatiaľ sa jej výskyt u nás sústreďuje do okolia Bratislavy, ale je takmer isté, že jej invázia bude pokračovať aj do ďalších častí republiky.

Životný cyklus vijačky krušpánovej

Tento škodca prezimuje v štádiu húsenice. Teplé zimy v posledných rokoch húseniciam vyhovujú. Potrebujú síce chlad, ale ideálna teplota je okolo +2 až +3 stupne počas poldruha mesiaca, inak dochádza k úhynu. Mrazivá zima by teda mohla tento problém s inváziou vijačky vyriešiť. Dospelé motýle možno zaznamenať od konca mája až do októbra, sú aktívne hlavne v noci, počas dňa sa ukrývajú v zeleni prakticky kdekoľvek v záhrade, na verejných priestranstvách, ale aj vo voľnej prírode.

Motýľ vijačky je dobrý letec, a tak sa rozširuje bez problémov na veľké vzdialenosti. Počas teplého roka ma vijačka 2 až 3 generácie, živý plot môže byť napadnutý v podstate permanentne, na jedinej rastline sa môže tento škodca vyskytovať vo viacerých štádiách svojho životného cyklu. V sieti jemných pavučinových vláken - zámotkoch dokážu prežívať aj niekoľko generácií húseníc po sebe.

Účinné prípravky

Pri napadnutí rastliny vyjačkou krušpánovou je dôležité zasiahnuť hneď po zistení prvých príznakov a urobiť prvý postrek. Preto treba pravidelne živý plot prehliadať a kontrolovať. V súčasnej dobe sú insekticídy na škodcu vysoko účinné, je však potrebné ich v sezóne vykonávať opakovane pretože vijačka má 2 až 3 generácie počas celého roka.

Najšetrnejším je pravdepodobne selektívny prípravok Dimilin 48 SC, ktorý usmrcuje húsenice ako požerový jed. Funguje tak, že narušuje tvorbu chitínu, takže húsenice počas zvliekania hynú. Prípravok nie je systémový, čiže nepreniká do rastlinných pletív, nepôsobí na vošky, roztoče a čo je dôležité, ani na predátorov hmyzu, ako sú napr. bystruškovité chrobáky.

Účinný je aj insekticíd Karate Zeon 5 CS. Dôležité je tento postrek aplikovať okamžite, keď sa objavia škodce a hlavne viackrát zopakovať. Priveľmi napadnutý krušpán je už totiž natoľko oslabený, že jeho uhynutiu sa už nedá zabrániť. Efektívne je potom kombinovať aspoň dva rôzne insekticídy s kontaktným účinkom napr. Dursban 480 EC, Reldan 22 a prípravky so systémovým účinkom napr. Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC. Keďže listy majú ochrannú voskovú vrstvu, bude potrebné do postrekovej tekutiny pridať aj zmáčadlo tzv. lepidlo na listy ako je, Silwet Star alebo Agrovital. Aby sa krušpány po postreku rýchlejšie zregenerovali, je dobré prihnojovať napr. Hoštické hnojivo na buxuszý a viac zavlažovať.  Opätovná regenerácia môže však trvať až tri roky.

Odporúčané prípravky
Skladom
*****
Agrovital
3,25 €
 ks
Zmáčadlo - prídavok do postrekov s obsahom pesticídov používaných v poľnom a lesnom hospodárstve.
Skladom u dodávateľa
*****
Calypso 480 sc
266,76 €
 ks
Prípravok vo forme suspenzného koncentrátu na ochranu repky olejnej, ovo. drevín, viniča, zeleniny, zemiakov a okra. rastlín proti cicavému a žravému hmyzu.
Skladom
*****
Dursban 480 ec
2,89 €
 ks
Postrekový prípravok vo forme emulgovateľného koncentrátu na ničenie škodlivého hmyzu aplikáciami do pôdy alebo na list.
Skladom
*****
Karate zeon 5 cs
1,76 €
 ks
Postrekový insekticídny prípravok v progresívnej úprave – mikroenkapsulát (CS), určený na ochranu poľnohospodárskych plodín proti cicavým a žravým škodcom.
Skladom
Lepinox plus
7,74 €
 ks
Biologický insekticídny prípravok určený proti húseniciam škodlivých motýľov napádajúcich ovocné a okrasné dreviny, vinič, poľné plodiny, zeleninu, jahody a krušpány (buxus).
Skladom
*****
Mospilan 20 sp
0,76 €
 ks
Systémovo pôsobiaci insekticíd vo forme vodou rozpustného prášku zo širokým spektrom účinku.
Skladom
*****
Silwet star
2,74 €
 ks
Organosilikónové superzmáčadlo pre fungicídy a insekticídy vo všetkých plodinách, totálne herbicídy v období mimo vegetácie kultúr. plodín a ostatné vybraté pesticídy.
Tento eshop používa ku skvalitneniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookies. Používaním tohto eshopu s tým súhlasíte.