22.04.2024
Takto pestujú kvitnúce kvety na kvetinovej farme. Skúste to aj vy doma
Pestovanie kvetov zo semienka je ideálny spôsob na to, ako zabezpečiť vašej záhrade záplavu kvitnúcich kvetov až do prvých mrazov. Výber druhov kvietkov je rozmanitý, stačí si vybrať. Dobré je však poznať návod, ako semienka správne vysievať a starať sa o ne až do času vysadenia na záhon. Na správny, praxou overený postup, sme sa pýtali pestovateľky z kvetinovej farmy, ktorá si plní sen a spolu s manželom pripravujú nádherné kytice pre podniky a jednotlivcov v okolí Senca, Trnavy, Nitry a Bratislavy.
V rozhovore o pestovaní kvitnúcich kvetov sa okrem iného dozviete
-
aký je skutočný význam sezónnosti a lokálnosti pri pestovaní kvetov
-
ako sa kvety dajú pestovať ekologickým spôsobom
-
ako odoberať a uchovávať semienka z vlastných kvetín na ďalšiu sezónu
-
ako ekologicky bojovať s voškami a inými škodcami na kvetoch
-
postup na vysievanie semien kvitnúcich kvetov
-
ako správne kvety zaštipovať pre hustejšie kvitnutie
-
či medená minca vo váze pomôže udržať kvety dlhšie čerstvé
-
a jeden tip pre lenivejších záhradkárov
Kto sa s nami o pestovaní kvetov rozprával?
“Je pre nás veľmi dôležité, aby sme boli féroví k prírode, nechceme, aby tu po nás ostala ‘potopa’.“
Čo vás priviedlo k myšlienke založiť si Poľný kvet? Vždy ste sa zaujímali o pestovanie kvetín?
Kvety boli moja záľuba odkedy sme sa nasťahovali do domu a ja som pod chvíľou vždy niečo, niekam sadila, potom uviazala kytičku a potešila rodinu, kamarátky alebo seba. Na jeseň 2022 som mala v práci menej spokojné obdobie a vedela som, že potrebujem zmenu. Vtedy som na instagrame uvidela príspevok kvetinovej farmy z USA a bolo to úplne, že wau, že to je aký super nápad! Začala som pátrať a zistila som, že podobné farmy fungujú aj u nás na Slovensku a tak som si povedala, že skúsime, uvidíme. Celú zimu som študovala, skúšala, vysievala, trápila sa s každým odhnitým eukalyptom a tešila sa z každej peknej plantičky, z ktorej vyrástli krásne kvety. Semená som objednávala, substráty som testovala a plánovala výsadbu.
Aké kvety máte na svojej farme vysadené? Podľa názvu Poľný kvet by človek očakával, že vysievate semená lúčnych kvetov ako sú netýkavky, nevädze či vlčie maky.
Áno, mnohí si myslia, že naše kvety sú „poľné“, divoko rastúce, avšak až 90 % kvetov v našich kyticiach je vypestovaných u nás na záhrade, tých 10 % tvoria kvety a zelené výplne z okolia.
Lokálne znamená, že kvety sú pestované u nás, neprecestovali tisíce kilometrov, pestujeme ekologicky a teda bez akýchkoľvek postrekov a priemyselných hnojív a naše kvety sú sezónne a teda vyrastú vtedy, keď je to pre ne prirodzené a umožní im to počasie.
Teda ani vo vašich kyticiach, ktoré predávate do podnikov či na objednávku jednotlivcom, nechýbajú tie najobľúbenejšie kvitnúce kvety?
Naša ponuka je naozaj pestrá – jar začíname tulipánmi, orlíčkami, pivóniami, okrasnými cesnakmi, černuškami, fialami a následne s oteplením prichádzajú ostrôžky, papuľky, cínie, kráľovné leta i jesene – dálie (georgíny), ako sa dni skracujú, tak nakvitajú aj astry. K tomu všetkému si pestujeme aj veľa výplňových kvetov a zelene – okrasné mrkvy, rebríčky, kravinec, prerastlíky. Každý rok sa snažíme do ponuky zaradiť aj niečo nové a veľa skúšame.
Využívate pri tom aj fóliovníky, skleníky alebo iné špeciálne podmienky? Je nutné rastlinky prisvetľovať alebo im inak pomáhať v raste?
Máme skleník 3 x 4m, ten využívame v jarnom období na planty, ale kvety v ňom nepestujeme ani im inak nepomáhame v raste, nechávame to na prírodu.
Kedy máte s kvetmi najviac práce? Kedy máte “hlavnú sezónu”?
V jarných mesiacoch. Vysievame semienka, vysadíme planty, ak sa k tomu pridajú kvitnúce tulipány, vie to byť náročné obdobie (smiech). Naša sezóna je veľmi závislá od počasia – napríklad tento rok sme odštartovali tulipánmi, očakávali sme, že ich budeme mať v období od polovice apríla do konca mája, ale kvôli vysokým teplotám vykvitli tulipány takmer všetky naraz a ich sezóna trvala presne prvé dva aprílové týždne. Sezónu ukončia prvé mrazy – a to je veľmi individuálne, ale niekedy začiatkom októbra. Po skončení sezóny čerstvých rezaných kvetov ponúkame kytice a venčeky zo sušených kvetov a pred Vianocami zas adventné vence.
Na čo si treba dať pri pestovaní kvetov pozor? Akí škodcovia ich môžu ohrozovať? Vieme, že kvety pestujete ekologicky. Ako teda vy bojujete proti škodcom?
Voda a teplota sú kľúčové, použitie vhodného substrátu vám pomôže pri klíčení a rastline dodá výživu. No a potom prídu vošky, slizniaky, ale, žiaľ, takto to je. Mne pomáha myšlienka, že musím ísť s prírodou, nie proti nej. Slizniaky zbierame na pivné pasce, keď sa objavia vošky, tak sa modlím za lienky a rastlinu postriekam žihľavovým výluhom. Viem, že vo veľa veciach dokážu postreky pomôcť, ale to nie je cesta, ktorou chceme ísť – ale to je naše nastavenie a neznamená to, že to platí pre všetkých. My sme minulý rok mali krásne astry, potom prišla pleseň a do týždňa bolo po nich (pozri foto). Určite sa to dá niečím postriekať, my sme to nechali tak. No a k voškám: moja obľúbená činnosť je vydymovanie vošiek – keď sa na jar objavia na plantách v skleníku, zapálim tam tabak, alebo bylinkový zväzok a vydymím ich. Asi to nie je 100 %, ale už nám to veľakrát pomohlo.
- Bojovať s plesňou na kvetoch môžete s prírodným prostriedkom Natura hydrogenuhličitan.
- Proti slimákom zvoľte modré guličky Ferramol. Obsahujú fosforečnan železitý, ktorý sa bežne vyskytuje v prírode. Slizniaky po jeho požití neumierajú ihneď, ale až vo svojom podzemnom úkryte, takže ich zo záhonov netreba zbierať.
- Rastlinný extrakt zo semien tropického stromu Antelaea azadirachta Neemazal TS vaše kvety zbaví okrem vošiek aj strapiek, piliarok, nosánikov a roztočcov. Môžete ho použiť aj na stromy (okrem hrušiek), zeleninu aj okrasné stromy či kry.
Semená kvetov nakupujete alebo ich odoberáte z kvetov vo vašej záhrade? Ako sa semienka kvetov majú správne odoberať a uskladniť na ďalšiu sezónu? Má aj obľúbená cínia semená vhodné na odobratie?
Zatiaľ to máme tak pol na pol. Po prvej sezóne sme si veľa semienok odložili z vlastnej produkcie, avšak kvôli pestrosti semienka aj dokupujeme. Semienka je potrebné zbierať až po úplnom dozretí rastliny, asi najjednoduchšie je, ak si semienko odfotíte pri výsadbe a potom to porovnáte. Semienka zbierame ideálne za suchého počasia, očistíme a uskladníme na tmavom a suchom miestne. Semienka cínie (ostálky) si takisto u nás odoberáme na ďalšiu sezónu.
Aké semená kvetov by sme mohli vysiať ešte v apríli a máji? Budú kvitnúť ešte toto leto?
V apríli aj máji stíhate vysiať cínie, astry, ostrôžky, aj černušky (a tie vedia potešiť hneď dvakrát). Všetky tieto kvetinky môžete vysiať priamo do pôdy, ale pre lepšiu výnosnosť osiva ich odporúčame predpestovať.
Prezradíte návod, ako pestovať cínie, astry, ostrôžky aj černušky? Môže ich každý vypestovať doma svojpomocne?
-
Na vysievanie semien je dobré používať substrát s perlitom. Ten pomáha udržiavať vlhkosť, čo je pri klíčení rastlín veľmi dôležité.
-
Pripravte si výsevné plato, alebo použite plastovú misku od mäsa (recyklujeme), do ktorej nezabudnite urobiť dierky na odtok prebytočnej vody.
-
Substrát navlhčite, uložte semienka a zasypte jemnou vrstvou (naozaj stačí trošku, len semienka prikryte) a opäť navlhčite. Pozor, semienka astier vysievajte na povrch a už ich nezasypávajte, tie majú radi svetlo na klíčenie.
-
Nezabudnite udržiavať substrát vlhký, nepolievajte ho, len ho roste – na to vám poslúži šikovný ručný tlakový postrekovač.
A máte vysiate, teraz to aspoň 5x denne kontrolujte ako ja, či už klíčia (smiech). Keď semienka vyklíčia, tešte sa, doprajte im dostatok svetla a primerane tepla. Pozorujte, ako rastú, ak sa vám rastlinky príliš vytiahnu, majú málo svetla a veľa tepla, presaďte ich do väčšieho kvetináča. Kvetinky otužujte, pravidelne ich dávajte na deň von, na noc schovajte a postupne pridajte aj nočné otužovanie. Uvidíte, ako vám budú silnieť a predpokladám, že do 4 - 6 týždňov budú pripravené ísť von na záhon.
Dá sa výsevný postup aj zjednodušiť? Môžu sa semená lúčnych kvetov vysiať priamo von do zeme?
Mám tip aj pre lenivejších záhradkárov. Zámerne som vybrala druhy, ktoré môžete vysádzať aj priamo do pôdy. Pôdu je dobre pripraviť si, odburiniť, vyčistiť, pokopať, aby bola jemná, nechceme žiadne hrudy. Černušky a ostôžky môžete vysadiť do pôdy aj hneď, zalievajte opatrne, aby ste semienka nevyplavili. Keď vám vykvitnú, nerežte všetky do vázy, nechajte niektoré úplne dozrieť a vytvoriť semienka, tie sa vám vysemenia a budú vám robiť radosť aj budúci rok. Černušky po odkvitnutí robia krásne „buchtičky“, tie okrem toho, že sú plné semienok, sú veľmi pekné aj v sušených kyticiach a videla som z nich aj nádherný veniec.
S cíniami a krásenkami ešte počkajte, nech sa zem oteplí. A ich chcete vysiať priamo, počkajte do polovice mája. Keď začnú rásť, nezabudnite ich zaštipnúť. Keď budú mať 3 poschodia listov, tak horné poschodie odstrihnete. Tým si zabezpečíte, že rastlinka sa vám krásne rozvetví a budete mať veľa kvetov.
Používate aj hnojivo na kvety? Poslúži vám aj žihľava ako hnojivo? Čo poviete na hnojivo na kvety z droždia?
Bývame na dedine, dostať sa k prírodnému hnojivu nie je problém. Vždy na jeseň dostaneme od suseda za vlečku hnoja, tú zapracujeme do pôdy, v sezóne máme spravené aj hnojivo zo žihľavy a v sude mám aj slepičince od švagra, ale tie som zatiaľ ani nepoužila. Rovnako ako hnojivo z droždia.
Ktoré kvety sú najvhodnejšie na rez? Ktoré vydržia vo váze najdlhšie? Vraj medená minca vo váze pomôže udržať kvety dlhšie čerstvé, je to pravda?
Prosím, kvetom do vázy nedávajte medenú mincu, ani cukor, meňte im vodu, kvety milujú vodu, doprajte im čerstvú a studenú každý deň (a kľudne aj dvakrát). Stonky kvetov vždy zrežte, stačí o 1 cm, bude sa im lepšie piť. Váza s kvetmi nepatrí k mise s ovocím, ako to poznáme z nastajlovaných fotiek z časopisov. Kvety vo váze sa navyše viac potešia chládku ako priamemu slnku.
Ktoré kvety vo váze máte najradšej a prečo?
Milujem tulipány, sú pre mňa poslom jari, neodolám vôni pivónií, krásu nachádzam v lupienkoch margarétok, tešia ma farebné cínie, zbožňujem papuľky a to, ako otvárajú ústa, fascinuje ma symetria dálií a vedela by som pokračovať do nekonečna. Každý kvet má svoje čaro a asi si neviem vybrať ten naj, ostatné by mohli byť smutné (smiech).
Aké plány s Poľným kvetom máte do budúcna?
Môj plán je pomerne jednoduchý: robiť kvetmi radosť. Dať ľuďom možnosť výberu, či si kúpia ružu z Afriky (o ktorej nevedia nič), alebo objavia krásu v lokálnych kvetoch, pestovaných v susedstve, v živej pôde a zabezpečia tým prácu pre niekoho, koho poznajú, kto má tú prácu rád. A, samozrejme, učiť sa, skúšať, mať pestrejšiu ponuku a rásť. Ako kvety na našej záhrade.
Ďakujeme za rozhovor, nech sa darí!
Autor článku
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými