02.04.2020
Ako najefektívnejšie ochrániť vášho psa proti kliešťom?
S príchodom prvých jarných lúčov napadajú kliešte a iné ektoparazity každého teplokrvného hostiteľa. K nim patrí samotný človek, ale aj zvieratá. Nedovoľme, aby náš oddaný strážny pes zoslabol pre niektorú z prenášaných infekčných chorôb. Je odkázaný len na našu pomoc, tak buďme viac dôslední a venujme mu pozornosť.
Základné preventívne kroky
Aj u psíkov je dôležitá hygiena, ktorú mu musí pravidelne zabezpečovať majiteľ. Nevýhodou je, že hustá srsť môže neraz zakrývať rôzne kožné výrastky, rany po uhryznutí či napadnutí parazitmi.
Hygienické opatrenia – česanie a šampónovanie
Psov s hustou srsťou prečesávajte aspoň dvakrát do týždňa.
Postupujte od pokožky hlavy, buďte opatrní najmä v okolí očí a uší. Príliš jemnú a krátku srsť prichyťte prstami a zbavte ju odumretých, zamotaných častí. Tie je najlepšie odstrihnúť. Takto postupujeme cez hrudník a brucho, nevynechávame ani bočné a spodné partie pri genitáliách. Na týchto miestach a aj v zadných partiách prečesávajte slabšie a vyberajte si z jemnejších hrebenčekov.
Česanie je obzvlášť dôležité začiatkom jari a potom v jesennom období, keď dochádza k pĺznutiu a vyššiemu riziku napadnutia škodcami. Srsť je tak v lepšej kondícii. Vďaka tomu, že vyvolávate aj jemný masírujúci efekt, sa zefektívňuje prekrvenie pokožky.
Postupujte pomaly a žiadnu hrčku alebo zapálené miesto nenechávajte bez povšimnutia. Nie každý deficit na pokožke si vyžaduje okamžitú veterinárnu starostlivosť, napríklad proti kliešťom, blchám a všiam zaúčinkujú bežne dostupné antiparazitiká. Prípravky majú dlhodobý účinok, likvidujú zárodky, sú neškodné neškodné pre človeka a psíka.
Očkovanie – áno alebo nie?
Vakcíny proti kliešťom majú taktiež dôležitý preventívny charakter. Aj keď sa tomu mnohí majitelia psov vyhýbajú, mali by zohľadniť aspoň mieru výskytu kliešťov v danej lokalite. Psy očkujte výlučne v zimných mesiacoch, účinky vakcíny nie sú okamžité. Počas sezóny by už teda mohlo byť neskoro. Vakcíny odporúčame zvlášť pre lovecké plemená, s ktorými sa pravidelne zdržiavate v hustých lesoch.
Výber z najúčinnejších antiparazitík
Konkrétne prípravky vyberajte podľa toho, aká náročná je ich aplikácia, za aký čas sa dostavia prvé pozitívne účinky a v neposlednom rade aj podľa ich dostupnosti na trhu.
Pipety
Účinná antiparazitná pipeta nielenže odpudzuje, ale aj likviduje kliešte, komáre či bodavé muchy. Ak sú doplnené o účinnú látku permethrin, predstavujú tak až päťnásobnú ochranu v porovnaní s inými preparátmi.
Kliešte odpudzujú za zlomok sekundy, teda ešte predtým, ako sa stihnú prisať a postupne prenášať choroby. Ide o vysoko repelentný účinok. Neškodia šteniatkam ani kojacim sučkám. Pipetu nanášajte vždy len na nepoškodenú kožu.
Viaceré z nich patria medzi bežne dostupné spot-on prípravky, aplikované priamo na krk alebo medzi lopatky. Tieto prípravky sú proti kliešťom účinné približne 1 mesiac. Samotné pôsobenie sa môže znížiť častejším kúpaním.
Spreje
Tie sa na ochranu psov proti kliešťom a iným ektoparazitom používajú obmedzene. Je to ovplyvnené hlavne tým, že aplikácia sprejových prípravkov je pre psov nepríjemná a vyžaduje si veľmi opatrný postup. Treba ich nanášať rovnomerne, psík by mal teda nehybne stáť alebo pokojne ležať. To je naozaj obťažné, pričom aj účinok je krátkodobý.
Obojok
Veľkou výhodou antiparazitných obojkov proti kliešťom je dobra trvania 4 až 6 mesiace. Aj keď svojmu psíkovi zaobstaráte vodeodolný obojok, odporúčame aspoň prvých 5 dní po nasadení obmedziť kúpanie a akýkoľvek iný kontakt s vodou. Inak by mohlo dôjsť k nerovnomernému uvoľňovaniu účinných látok. Jednou z najdôležitejších je práve deltamethrin s okamžitým repelentným (odpudzujúcim) až usmrcujúcim (insekticídnym) pôsobením. Parazit vykazuje najprv zmätenosť, poruchy koordinácie, ochrnutie až smrť. Pre maximalizovanie účinku odporúčame obojky na mieru a pevnosť zatiahnutia kontrolujte voľnosťou od krku na dva prsty.
Prečo radšej prípravky?
Preventívne prostriedky proti parazitom sú vždy lepšou alternatívou ako nesprávne odstránenie kliešťa z povrchu tela. Zloženie prípravkov navrhujú veterinárne spoločnosti, ktoré dohliadajú na to, aby došlo k minimálnemu ohrozeniu boreliózou, babeziózou a ehrlichiózou.
Prenášanie infekčných chorôb môžeme nechcene podporiť dusením kliešťa pri potieraní olejom alebo vytrhávaním pinzetou. Zostatky kliešťa a vylučované baktérie následne zvýšia riziko nákaz.
Keďže pre svojho verného psíka chceme len to najlepšie, v jeho základnej výbave nesmú chýbať kvalitné antiparazitné, ale aj bežné hygienické prostriedky a veľa, veľa lásky.
Autor článku
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými