26.11.2021 (Aktualizácia článku: 26.11.2021)
Semená microgreens: Vypestujte si zdravú zeleninu za 14 dní
Milujete pestovanie domácej zeleniny a vždy pri konci sezóny nedočkavo čakáte na ďalšiu? Predstavte si pestovať zdravé rastlinky a zeleninu po celý rok - a budú vám na to stačiť dva týždne. Semienka microgreens sú mikrobylinky, ktoré zasadíte do hliny, položíte na okno a o pár dní sa tešíte z úrody. Poradíme vám, ako na to.
Mikrobylinky sú naklíčené rastlinky, ktoré dorastajú do výšky 7 až 10 centimetrov. Mnoho ľudí si ich zamieňa s klíčkami, no nie sú ďaleko od pravdy. Microgreens sú ale väčšie, keďže dorastajú do prvých lístkov.
Výhody mikrobyliniek
Najväčšou výhodou microgreens je množstvo živín, ktoré rastlinky ponúkajú. Majú päť až päťdesiatkrát viac živín ako veľká vyrastená zelenina.
Naklíčené mikrobylinky pritom chutia úplne rovnako ako iný konečný produkt. Pestujú sa pre svoje lístočky - nie pre plody.
Sú plné antioxidantov, vitamínov a minerálov. Posilňujú imunitu a je jednoduché ich dopestovať v ktoromkoľvek ročnom období.
Niektoré štúdie dokonca hovoria o tom, že konzumácia mkrobyliniek napomáha zníženiu rizika srdcových chorôb, cukrovky či vysokého krvného tlaku.
Typy mikrobyliniek
Medzi najznámejšie microgreens semená patrí reďkovka, rukola, mäta, brokolica, hrach, šalát, cvikla, cesnak, ľan či chia semienka.
Najväčší milovníci mikro zeleniny však dokážu týmto spôsobom vypestovať aj červenú kapustu, zeler, bôb, slnečnicu, jačmeň či kôpor.
Paleta rastlín, ktoré je možné vypestovať, je naozaj pestrá, pri sadení by ste však mali dávať pozor na to, aby semená microgreens neboli chemicky upravované.
Ako využiť semená microgreens?
Existuje mnoho spôsobov, ako zaradiť mikrobylinky do svojho jedálnička. Hodia sa do rôznych jedál, sendvičov, šalátov či ako obloha. Niekto si ich zvykne pridávať aj do smoothies alebo odšťavovať.
Ďalšou možnosťou je použiť ich ako ozdobu na pizze, polievky, omelety a iné teplé jedlá. Najväčším trendom sú však v súčasnosti v reštauráciách ako ozdoba jedla.
Pestovanie mikrobyliniek
Semená microgreens si vie vypestovať ktokoľvek. Celé pestovanie trvá najviac dva týždne. Ideálne 7-10 dní.
Pri sadení mikrobyliniek budete potrebovať:
-
kvetináč alebo plastovú vaničku či misku,
-
hlinu,
-
semienka vyhradené na klíčenie (cena za mikrobylinky určené na klíčenie je výrazne nižšia ako za bežné druhy).
Vhodné miesto na pestovanie
Mikrobylinky vyrastú takmer kdekoľvek. Dôležité je, aby mali dostatok svetla, preto je pre nich ideálne rásť v blízkosti okna.
Postup pestovania
-
Dbajte o to, aby kvetináč, ktorý ste si vybrali, mal na spodku dierky. Cez ne bude odtekať prebytočná voda a predídete tak vzniku plesní na mikrobylinkách.
-
Do kvetináča nasypte hlinu - vrstva nemusí byť hlboká, no zároveň by sa mal do nej zmestiť celý korienok.
-
Vrstvu hliny rovnomerne utlačte.
-
Pripravte si krhličku s malými dierkami (nie s jedným súvislým prúdom vody), s ktorou poriadne navlhčíte hlinu. Avšak, nepremočte ju, pretože semienka budú plesnivieť.
-
Semienka si môžete pred zasadením namočiť do vody, aby rýchlejšie zakorenili. Nie je to však nutnosť.
-
Následne ich nasypte do zeminy. Nebojte sa ich sadiť na husto, avšak, neprežeňte to.
-
Semená microgreens zatlačte rovnomerne hlbšie do hliny (ideálne je zobrať ďalší kvetináč, ktorým ich zatlačíte).
-
Zalejte ich vodou. Dajte si však pozor na to, aby semienka zostali na mieste a neposúvali sa. Pomôže vám v tom spomínaná krhlička (alebo plastová fľaša s vrchnákom, do ktorého popicháte dierky).
-
Zakryte a zaťažte semienka aspoň na 3 dni, počas ktorých budú klíčiť. Keď začnú zaťaženie nadvihovať, kryt odoberte.
Semená mikrobyliniek nepotrebujú žiadne hnojivo, stačí im len obyčajná hlina. Pri raste ich pravidelne kontrolujte a zalievajte.
Pokiaľ budú zasadené na veľmi husto, rastlinky vo vnútri kvetináča nebudú mať dostatok priestoru, začnú rásť pomalšie a budú uhnívať.
Ak sa vám bude zdať, že ich je príliš veľa a ich rast nie je rovnomerný, nebojte sa ich jemne odstrániť.
Do jedného kvetináča môžete zasadiť viaceré druhy semienok. Dajte si však pozor na to, aby ste nekombinovali tvrdé a väčšie semienka s menšími. Ich rast nebude rovnaký.
Zber mikrobyliniek
Do dvoch týždňov by semienka mali vyrásť v “dospelé” rastlinky. Keď budú mať približne 7 centimetrov, budú pripravené na zber.
Odrezávajte ich tesne nad zeminou, aby ste z nich dokázali zúžitkovať čo najviac.
Pestujte si zdravie
Mikrobylinky majú mnoho zdravotných benefitov a vďaka svojmu rýchlemu rastu sa postupne stávajú obľúbenou prísadou aj v slovenských kuchyniach. Podľahnite ich čaru a vyberte si z ponuky microgreens.