0915 / 420 295 | PO - PI 8:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0,00 €

Menu

Ako vybrať záhradné náradie, ktoré padne do ruky ako uliate?

Aktuality » Ako vybrať záhradné náradie, ktoré padne do ruky ako uliate?

Záhradné práce si vyžadujú nielen správnu metódu a zručnosti, ale aj kvalitné náčinie a pomôcky. Tie si vyberajte s dôrazom na bezpečnosť, ergonómiu a dlhú životnosť. Záhradné náradie ako lopatu, rýľ, hrable, vidly, motyku a pod. musíte vedieť vhodne ošetriť, opraviť a bez väčších komplikácií vymeniť potrebné násady. Vo všetkom vám odborne poradíme v dnešnom článku.

Rýľ, ktorý vás prekvapí multifunkčnosťou 

Pri kúpe záhradného náradia sa rozhodujete na základe viacerých atribútov. Začnime s výberom, typmi a funkčnými vlastnosťami rýľov. Praktický a funkčný rýľ do každej záhrady je výnimočný svojou multifunkčnosťou. Pre ozajstných kutilov a vášnivých záhradkárov odporúčame zadovážiť si pre svoje outdoorové aktivity rýľ, ktorý použijete aj ako motyku. 

Stavte na klasické materiály s dlhou životnosťou a jednoduchou údržbou. To zabezpečí napríklad kalená bórová oceľ, tvrdený hliníkšpeciálne upravený plast

Zakrivenie rýľov

Najčastejšie sa stretávame u výrobcov s ponukou rýľov špicatých a rovných. Špicatý rýľ je ideálnym nástrojom na úpravy tvrdej a kamenistej pôdy. Práve špicatou ostrou čepeľou dokáže toto záhradné náčinie ľahšie prenikať jednotlivými vrstvami v pôde. Niektoré sú špeciálne upravené pre vyšších a iné rýle viac vyhovujú užívateľom nižšieho vzrastu. Tieto vlastnosti spĺňajú aj viaceré rovné rýle, ktoré umožňujú efektívne pestovanie a zarovnávanie záhonov.

Robustné vidly na prevzdušnenie

Perfektná ergonómia je nevyhnutná pri každom väčšom záhradnom náradí. Na odstraňovanie buriny, prevzdušnenie trávnika či pôdy, alebo na vyhrabanie kameňov by vám vo vašej sade záhradného náčinia nemali chýbať ľahké, ale zároveň robustné rýľovacie vidly. Dostať ich v dvoch veľkostiach (stredné a veľké). Podľa mnohých niet lepšieho náradia na uvoľňovanie a prevrátenie tvrdej, zhutnenej zeminy bez toho, aby vás pri práci zastavili kamene či nepoddajné korene. 

Detská výpomoc v záhrade

Aby vám na záhrade pri maximálnej bezpečnosti mohli pomáhať aj tí najmenší, ponúknite im špeciálne upravený detský rýľ  pre hĺbenie v pôde i v piesku. Toto náradie má vystužený ochranný materiál a je dostatočne pevné. Pre nezištnú detskú výpomoc v záhrade sa rozhliadnite po certifikovanom sortimente detských hrablí so zvýšenou funkčnosťou, trvanlivosťou a bezpečnosťou. 

Odľahčené hrable ušetria mozole

Pri zveľaďovaní záhrady od napadaného lístia a zlomených vetvičiek sa v každej kôlničke musí nájsť miesto pre jedny hrable. Práce na záhrade vám zjednodušia vďaka odľahčenej hliníkovej násade, ktorá je potiahnutá plastom. Pohodlnú manipuláciu zabezpečuje ergonomické držadlo alebo kvapkovo tvarovaná rukoväť

Drobné záhradné náradie

Pre pohodlnú a precíznu starostlivosť o stromy, trávu, záhony a pôdu by ste si mali zaobstarať malú štartovaciu sadu ručného náradia. V nej bežne nájdete nožnice, rukavice, kvetinovú lopatku a v niektorých aj vyrývač korienkov. 

Typy záhradných nožníc 

Často sa záhradkári strácajú v ponuke záhradných nožníc. Potrebujete jednak nožnice na trávu, ktoré si bezpečne nastavíte v rozsahu 360°. Inak uspôsobené a s omnoho väčšou strihacou silou sú nožnice na živý plot, ktoré strihajú čisto, presne a pri najmenšej námahe. Výborná funkcionalita musí byť zabezpečená aj pri nožniciach na hrubé konáre

Trh ponúka dva základné typy záhradných nožníc - s prevodovým mechanizmom, ktorý trojnásobne zvýši strižnú silu, alebo klasické lacnejšie, náročnejšie na strihanie. Prevodové nožnice zvoľte pri strihaní čerstvých konárov a výhonkov. Dvojčepeľové nožnice režú presnejšie. Za cenu väčšej námahy získate hladšie rezy, ktoré sú ideálne na strihanie živých konárov. Jednočepeľové nožnice voľte počas strihania suchých konárov a koreňov. 

Špeciálny nástavec k univerzálnym záhradným nožniciam dokáže predĺžiť dosah na konáre do výšky 5m. Čo nezvládnu nožnice, s určitosťou prekoná menšia ľahká rámová pílka, ktorá reže oboma smermi väčšie kmene a silnejšie konáre.

Motyka a lopaty nesmú chýbať v žiadnej záhrade

Neprehliadnuteľným záhradným náradím je malá motyčka, ktorou nepoškodíte korienky a môžete ju ostriť. V takejto sade vám nesmie chýbať ani ručná lopatka, kvetinové hrabličky a kombinovaný čistič medzier. Tým docielite ľahké odstraňovanie trávy, buriny či machu medzi rôznymi špárami. V žiadnej záhrade sa nezaobídete bez lopaty. Je určená na prácu, premiestňovanie a dlhodobú manipuláciu s pieskom, veľmi jemnou zeminou či sypkým snehom. 

Ako efektívne kompostovať?

Prípravky na kompostovanie podstatne urýchľujú pôsobenie organických rastlinných odpadov prirodzeným aeróbnym spôsobom. Kvalitné bakteriálno-enzymatické výrobky znásobujú celkový proces pri veľkých časových úsporách. Proces urýchlite aj pomôckami, vďaka ktorým vám kompostovanie pôjde jedna radosť.

Oboznámte sa s modernými prekopávačmi pre lepšie premiešavanie kompostérov. To dosiahnete aj ergonomicky navrhnutými ručnými vidlami, ktoré sa jednoducho čistia, pohodlne ostria a vydržia záťaž až do 35 kg. Všetky tieto činnosti vykonávajte pomocou záhradných rukavíc s podšívkou.

 

Základné tipy na údržbu záhradného náradia

Vegetačné obdobie využite efektívne na ošetrenie a údržbu záhradného náradia. V prvom kroku sa zamerajte ostrenie a brúsenie pomocou ostriča nožov a sekier. Nožnice brúste vždy len jedným smerom, na sekery je najvhodnejší pilník. Užitočné sú aj elektrické brúsky, ktoré zvyšujú ostrosť a šetria vašu námahu. Naostrené hrany naolejujte, nevynechajte ani menšie súčasti ako skrutky či pružiny. Pogumované súčasti na väčšom záhradnom náradí ošetrite glycerínom.

Takisto postupujte pri ostrení väčších záhradných náradí a nezabúdajte aj na kontrolu násady. Medzi najviac odolné patria násady z jaseňového dreva. Násadu pripevňujte ku kovovej časti klincom, ošetrite ju brúsnym papierom alebo vazelínou. Ak sa po sezóne vyláme niekoľko „zúbkov“ na hrabliach, jednoducho ich vymeňte za nové a menšie praskliny na ostatných častiach spevnite fixačnou páskou

Pred zimou nikdy nezabúdajte na uskladnenie čistých a dostatočne suchých krhiel, postrekovačov, záhradných hadíc a fúrikov. Prepláchnite ich, pri hadiciach zvlášť skontrolujte tesnenie, hadičky a priechodnosť jednotlivých častí. Len tak zabránite zvýšenej vlhkosti, šíreniu plesní a celkovému znehodnoteniu týchto náradí. Veď príde aj na to, že jar vám vašu pohodlnosť alebo akčnosť vráti aj s úrokmi...

Odporúčané prípravky
Tento eshop používa ku skvalitneniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookies. Používaním tohto eshopu s tým súhlasíte.