0915 / 420 295 | PO - PI 8:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0,00 €

Menu

Ako správne vysadiť trávnik

Ako správne vysadiť trávnikAko správne vysadiť trávnik

Ako správne vysadiť trávnik ?

Základom výsadby je vhodný výber trávnej zmesi, ktorá určuje vlastnosti a charakter vášho budúceho trávnika. Preto výber trávnej zmesi v žiadnom prípade nepodceňujte.

Receptúry jednotlivých trávnych zmesí sú zostavované tak, aby konečný výsledok v podobe dokonalého trávnika mal požadované vlastnosti. Jednotlivé druhy tráv a ich odrody sa od seba líšia svojimi biologickými vlastnosťami ako je rýchlosť vzchádzania, mohutnosť a výška rastliny, šírka listovej čepele, odolnosť voči suchu, vlhku, chladu, chorobám, zatieneniu a schopnosti regenerácie, teda vlastnosťami, ktoré musíme rešpektovať a pritom vedieť využívať.

Pri výbere vhodnej trávnej zmesi by sme si najskôr mali odpovedať na tri základné otázky:

  1. Aké vlastnosti by mal mať náš budúci trávnik?
  2. Ako novozaložený trávnik budeme využívať?
  3. Poznáme dobre pôdne a klimatické podmienky svojho pozemku?

Ak sa budeme chcieť kochať esteticky vyzerajúcim trávnikom, zvolíme okrasnú trávnu zmes, ako je napr. dekora, záhrada, golf/golfová, alebo parková. Trávniky založené z týchto trávnych zmesí požadujú lepšie prírodné podmienky, intenzívne ošetrovanie v podobe pravidelnej závlahy, vyváženej výživy a vertikutácie, tj. prerezanie trávnej mačiny do hĺbky 2 až 4 mm. Ak dodržíte pravidelnosť týchto zásahov, budete odmenení dokonalým trávnikom.

V prípade, že vyžadujete trávnik pre aktívny odpočinok, hry detí a pobehovanie domácich maznáčikov, volíme takzvaný záťažový trávnik, ktorý bude rýchlo regenerovať po prípadnom poškodení. Pre založenie trávnika použijeme napr. trávnu zmes sport alebo supersport v baleniu zodpovedajúcim veľkosti pozemku.

K zatrávneniu problematických pozemkov slnečných polôh, chudobnejších a piesčitých pôd odporúčame použiť trávnu zmes do sucha, ktorá je určená pre stanovište, ktorého horšie vlahové podmienky neumožňujú úspešný rast a vývoj iných trávnych zmesí. Trávniky založené z tejto zmesi sa vyvíjajú pomalšie (komponenty vzchádzajú 15 až 20 dní), postupne sa však zapájajú, dobre prečkávajú krátkodobé prísušky a znášajú i bežnú záťaž. Vďaka svojmu hlbokému zakoreneniu, tráva získava vodu z hlbších vrstiev pôdy. Štandardná tráva zakorení do menšej hĺbky a môže získať iba vodu z hornej vrstvy (10-15 cm). Takéto rastliny čoskoro odomrú v suchých podmienkach ešte predtým, ako sa dosiahne stupeň extrémneho sucha. Vysoká kostrava obsiahnutá v zmesi do sucha môže zakoreniť do hĺbky viac ako 60 cm a ukladá vodu a živiny (cukry) do svojich koreňoch, čo vytvára rezervu pre obdobie sucha.

V prípade čiastočne zatienených pozemkov volíme trávnu zmes do tieňa, ktorá je určená pre stanovište, ktorého svetelné pomery neumožňujú úspešný rast a vývoj iných trávnych zmesí. Jednotlivé komponenty znášajú čiastočné zatienenie západných a severných svahov, vhodné sú i pod solitérne dreviny apod. Dobre založený a ošetrovaný trávnik je kompaktný a znáša aj miernu záťaž.

Poškodené a prázdne miesta v trávnikoch najlepšie zregenerujeme vysiatím špeciálnej trávnej zmesi rapid alebo SOS, ktorej zloženie umožní rýchle oživenie okrasných, ale aj záťažových trávnikov. Pre úspešný prísev tejto zmesi je nutná, predovšetkým dobrá príprava pozemku pred výsevom a následné dokonalé zapravenie trávneho osiva do pôdy.

Voľbou trávnej zmesi na mieru vašich potrieb i vlastností pozemku práca nekončí. Dokonalý trávnik vyžaduje vašu pozornosť a predovšetkým pravidelnú starostlivosť v priebehu celého vegetačného obdobia. Obdivné pohľady návštev za to ale stoja!

Ako založiť pekný a trvalý trávnik?

  1. Príprava pôdy: Plochu určenú na zatrávnenie doporučujeme zrýľovať do hĺbky 35 cm a zbaviť buriny, smetí a kameňov. Porvrch pôdy urovnáme hrabľami a mierne uvalcujeme. Ak máme dostatok času, počkáme niekoľko týždňov a priebežne odstraňujeme vzídené buriny. Dva týždne pred sejbou aplikujeme hnojivo, čím podporíme rýchlejší rast.
  2. Sejba: Pri dosiahnutí 15 oC denných teplôt prevedieme výsev. Najvhodnejšia doba výsevu je skorá jar a neskoré leto, kedy sú optimálne podmienky na zakorenenie. Výsev prevedieme do vlhkej pôdy za bezvetria krížom. Na 1 mpotrebujeme 20 až 30 g osiva. Po sejbe hrablami premiešame osivo so zemou a zavalcujeme. Plochu ak nie sú zrážky pravidelne jemne polievame, aby bola pôda stále vlhká.
  3. Ošetrenie:a údržba trávnika: Trávnik prvý raz skosíme pri výške 10 cm za suchého počasia na výšku asi 4cm. Následne trávnik pravidelne kosíme na výšku cca 3 - 4 cm, s cieľom zahustiť porast a likvidovať vzídené buriny. Po uplynutí 4-6 týždňov aplikujeme na 100 m2 3-5 kg dusikatého hnojiva. Počas vegetácie doporučujeme porast pravidelne prihnojovať. Selektívne herbicidy prvýkrat aplikujeme po 3 - 4 mesiacoch.

     

Odporúčané prípravky
Skladom
Barenbrug gazon
4,99 €
 ks
Trávna zmes jemnejšieho charakteru pre nízke kosenie trávniku, vhodná nielen pre reprezentačné trávniky verejnej zelene alebo trávniky rodinných záhrad, ale aj pre golfové dráhy verejnýc
Skladom
*****
Barenbrug rapid
4,69 €
 ks
Regeneračná zmes určená na dosievanie a rýchlu regeneráciu starších a mechanicky poškodených trávnikov.
Skladom
Barenbrug shadow
43,50 €
 ks
Trávna zmes pre tienisté miesta.
Skladom
*****
Barenbrug sport
4,79 €
 ks
Ihrisková trávna zmes určená pre bežné športové plochy, odolná, stredne náročná na údržbu.
Skladom
*****
Barenbrug supersport
6,50 €
 ks
Profesionálna trávna zmes určená pre špičkové športové plochy, výborne znáša záťaž a rýchlo regeneruje.
Skladom
*****
Barenbrug universal
4,49 €
 ks
Zmes určená pre bežné parkové úpravy, znáša i mierne zaťaženie, stredne náročná na údržbu.
Skladom
*****
Novinka
Barenbrug water saver
4,79 €
 ks
Zmes semien tráv WATER Saver pre vypestovanie zdravého, silného a krásneho zeleného trávnika v suchom a horúcom prostredí.
Tento eshop používa ku skvalitneniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookies. Používaním tohto eshopu s tým súhlasíte.