24.08.2021
Exkluzívny vzhľad záhrady pomocou vertikutácie trávnika
Ak ste si všimli, že váš trávnik je už nad rámec zahustený, prípadne na miestach vyschnutý alebo machovitý, očividne je čas na vertikutáciu.
Čo je to vertikutácia?
Každý vertikutátor obsahuje nože alebo iné ostrie, ktorými trávnik vertikálne prerezávajú. Nanajvýš, niektoré vertikutátory obsahujú okrem vertikutačného valca aj prevzdušňovací valec, čím trávnik prevzdušňujú. Takto mechanicky narušený povrch trávnika sa prekypruje a stáva sa lepším prostredím pre prijatie vody a živín ako aj rast nových výhonkov. Pod pojmom vertikutácia si teda môžete predstaviť údržbu trávnika, pri ktorej nám kvalitný vertikutátor vyčistí trávu od machu, buriny a preschnutých stebiel, ktoré môže mať za následok aj snežná pleseň. Výsledkom vertikutácie je hustejší a zdravší trávnik.
Kedy vertikutovať trávnik?
Na vertikutáciu novozaloženého trávnika ani nemyslite. Vertikutácia sa vykonáva na starších, minimálne 3 až 4 ročných trávnikoch, ktoré sú už husté a prerastené a to ideálne 2-krát do roka. Prírodnými vplyvmi a ochodením trávnika sa pôda udupáva a zhutňuje, čím sa môže stať ťažším prostredím pre rašiacu, čerstvú trávu. Môže sa to odraziť na celkovom vzhľade vášho trávnika. Môžu sa objaviť nahustené trsy a medzi nimi holá zem.
Jarná vertikutácia
Potrebným obdobím pre vertikutáciu je zvyčajne jar, kedy môže byť trávnik po zime nevzhľadný, prípadne prekonal snežnú pleseň. Vertikutáciu vykonávame, ak vidíme a cítime, že pôdu už zohrieva slnko, nie je premočená a tráva sa začína po zime zobúdzať. Keď je vhodné obdobie na sadenie a prípravy na sezónu začínajú.
Správny pomer živín zabezpečia tráve rýchly a zdravý rast. Prečítajte si, čo najčastejšie zvykne chýbať rastlinám v pôde.
Dosejte holé, beztrávnaté miesta v trávniku. Môžete na to využiť trávnikovú náplasť značky Floria.
Jesenná vertikutácia
Vykonáva sa prevažne v auguste a septembri, ojedinele aj v októbri. Jednoducho, ak nám počasie neprináša horúčavy a pôda po teplom lete naberá a drží vlahu.
Po jesennej vertikutácii využite možnosť hnojenia trávnika jesenným hnojivom s obsahom draslíka. Zabezpečuje rastlinám živiny, vďaka ktorým môžu ľahšie zvládnuť zimu.
Ako správne vertikutovať?
-
Všetko závisí od počasia. V žiadnom prípade nevertikujeme počas dažďa. Pôda by nemala byť presušená ani premočená.
-
2 - 3 dni pred vertikutáciou trávnik pokosíme na minimálnu dĺžku.
-
Dôležitým krokom je nastaviť hĺbku zárezu nožov- maximálne 3-4 mm. Hlboký zárez nožov by mohol vytrhávať trávu aj s korienkami, čo by prinieslo viac škody ako úžitku.
-
Vertikutátorom pravidelne a kľudným krokom prejdeme celú zatrávnenú plochu v záhrade ( horizontálne aj vertikálne vzhľadom na pôdorys zatrávnenej plochy).
-
Po vertikutácii môžeme aplikovať vertikutačnú zmes, ktorá obsahuje trávne osivo ako aj dostatok živín pre ďalší rast.
Ak chcete mať kvalitne spravenú vertikuláciu, nešetrite na kvalitnom vertikutovači. Vertikutácia trávnika môže byť časovo náročná a preto sa zvykne vkladať do rúk odborníkom.
Lámete si hlavu nad tým, ktoré slovo je správne? Obe :) . Pojem "vertikuTácia" má svoj pôvod v anglickom slove lawn verticutter. Angličania však používajú aj výraz lawn verticulator, ktorý nás inšpiroval k pojmu vertikuLátor. My Slováci sme si skrížili tieto dva anglické pojmy a vytvorili nové slovo vertikuTátor. Verticutator sa v angličtine vôbec nevyskytuje.
"VertikuLátor" a od neho odvodené slová sú lexikograficky spracované vo Veľkom slovníku cudzích slov, avšak "vertikutátor" sa v praxi používa tak často, že ho môžeme považovať za synonymum. Takže pokojne používajte oba výrazy alebo ich nahraďte slovenským ekvivalentom "prevzdušňovač trávnika" či "prerezávač trávnika".
Autor článku
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými