Mak
Katalóg chorôb a škodcov » Mak
Krytonos makovicový (Ceutorhynchus macula-alba) je pôvodcom známej červivosti makovíc. Patrí do čeľade nosáčikovitých s charakteristickou predĺženou prednou časťou hlavy. Prezimuje v pôde v štádiu dospelých chrobákov, ktoré vyhľadávajú porasty maku krátko pred kvitnutím. Samičky zapúšťajú vajíčka do mladých makovíc. Vyliahnuté larvy sa živia jednak semenami maku a jednak priehradkami makovíc. Larvy sú belavé, beznohé a majú hnedú hlavu. Vyvinuté larvy opúšťajú makovice, zaliezajú do pôdy a zakuklia sa. Škodca má za rok len jednu generáciu.
Voška maková patrí medzi vošky dicyklické, fakultatívne migrujúce. Má úplný cyklus vývoja a počas tohto cyklu mení dva typy hostiteľských rastlín. Prezimuje v štádiu vajíčka na primárnom hostiteľovi, a to je bršlen európsky a kalina obyčajná. Na jar, koncom marca až začiatkom apríla sa liahnu nymfy, z ktorých sa vyliahnu samičky zakladateľky. Tie na primárnom hostiteľovi vyvinú dve generácie okrídlených samičiek. V polovici apríla začínajú prelietať na sekundárneho hostiteľa, najmä na cukrovú repu, ale aj bôb, mak a niektoré buriny. Masový prelet sa uskutočňuje v polovici mája.
Priletené samičky sa zhromažďujú na spodnej strane listov na okraji porastov. Samičky rodia živé larvy, a tak sa vytvárajú kolónie, ktoré predstavujú ohniská. Z nich sa vošky šíria ďalej do porastu.