23.04.2020 (Aktualizácia článku: 21.05.2024)
Ako ochrániť ovocné stromy pred vrtivkou na čerešniach a višniach?
#Škodcovia #čerešne #Višne #Postreky #Ochrana #Vrtivka čerešňová #Lepové dosky #Odrody čerešní #štepenieZjete čerešňu bez kontroly, či je v nej červík? Alebo každú čerešňu pred vložením do úst pre istotu skontrolujete? Prečo čerešne a višne podliehajú nadmernej hnilobe a ako sa dá tomu efektívne predísť? V tomto článku sa dozviete všetko o prevencii ovocných stromov proti vrtivke čerešňovej.
Ako vyzerá vrtivka čerešňová?
Vrtivka čerešňová (Rhagoletis cerasi) je vytrvalý, odolný a najmä jeden z najzávažnejších škodcov neskorších odrôd čerešní a višní. Je to útla, pestro sfarbená mucha, dlhá približne 4 mm. Typickým znakom sú tmavé priečne pásy na krídlach. Dospelý hmyz lieta približne v polovici mája, pohlavne dospieva a približne 10 dní po párení kladú samičky vajíčka do dozrievajúcich plodov.
Jej belavé a beznohé larvy sa živia dužinou, dostávajú sa dovnútra plodov ku kôstkam. Plody mäknú, hnednú (podliehajú hnilobe). Ovocie je tak znehodnotené, nevhodné na bežnú konzumáciu ani na ďalšie spracovanie. Larvy takto napadajú ovocné stromy približne 3 týždne, neskôr sa zakukľujú v pôde (v hĺbke do 5 cm) a tam prezimujú. Ďalšie informácie o životnom cykle najobávanejšieho škodcu na čerešni si môžete prečítať aj v našom Katalógu chorôb a škodcov.
Preventívne opatrenia proti vrtivke čerešňovej
Jesenné práce na záhrade
-
Pôdu pod stromami porýľujeme do hĺbky 5 až 10 cm. Kukly tak dostaneme na povrch pôdy. Neskôr nebudú chránené pred nepriazňou počasia ani pred vtáctvom, ktoré ich skonzumuje.
-
Výskyt vrtiviek sa obmedzí zapracovaním mletého (haseného) vápna do pôdy. Práve vápnik podporuje odolnosť a zdravý vývin kôstkovíc, ktoré ho v čase kvitnutia spotrebúvajú vo zvýšenej miere.
-
Poctivo vyzbierajte celú úrodu, oddeľte vyschnuté, červivé plody – larvám takto obmedzíte možnosti zakukliť sa a prezimovať.
-
Sady zakladajte na vyšších polohách, od 350 m. n. m. Vysádzajte super skoré odrody čerešní, v našich podmienkach je to napríklad odroda Rivan, Rita, Karešová a pod. Dozrievajú ešte pred samotným vyrojením škodcu. Sú pevné a nečervivé.
Jarné a letné opatrenia
-
Čerešne a višne sú po vegetačnom pokoji náročné na dusík – výborným opatrením je na jar (po výsadbe) aplikovať okolo stopky približne 120 až 150 g dusíkatého hnojiva a približne 3-krát v priebehu mája zlepšiť výživu močovinou.
Odchytom ešte pred nakladením vajíčok značne znížite riziko červivosti plodov. Navyše sú vábivé pre molice, vošky a iných hmyzích škodcov. Lapáky zavádzajte podľa odporúčaní (kam dopadajú slnečné lúče), nie však tak, aby lepivou časťou ohrozovali listy či konáre (najmä za silného vetra). Sú vhodné pri menšom počte ovocných stromov. V opačnom prípade je nutné rozvešať lapače aj v susedných záhradách.
Odrody čerešní: skoro plodiace odrody stromov vás od vrtivky ochránia najspoľahlivejšie
Ak sa chcete vyhnúť vrtivke čerešňovej, mali by ste sa rozhodnúť pre čerešne, ktoré úrodu prinášajú v prvých troch čerešňových týždňoch. Aby ste si však zaistili bohatú úrodu čerešní, mali by ste sa uistiť, či vaše stromy budú dostatočne opelené. Existujú aj samoopelivé druhy, napríklad obľúbená Lapins, ale ak k nej pridáte ďalšieho opeľovača, nič tým nepokazíte, skôr naopak. Aby sa čerešne navzájom opelili, musia kvitnúť v rovnakom čase, a to aj vtedy, keď ich plody dozrievajú v rozdielnych čerešňových týždňoch, čo je veľkou výhodou. Predĺžite si tak čas zberu úrody.
Zdroj: Záhradné centrum GardenTeam
Štepenie čerešní: zvýši šance na opelenie a predĺži čas zberu úrody
Ak už v záhrade na ďalší strom čerešne nemáte miesto, môžete si inú odrodu čerešne naštepiť (navrúbľovať) na strom, ktorý už v záhrade máte. V kvitnutí by mali byť obe odrody kompatibilné. Okrem vyzretého ročného výhonu inej odrody čerešne potrebujete na to aj ostrý nož, štepársky vosk s paličkou na jeho nanášanie a pásku, ktorou vrúbeľ na strome uchytíte. Čerešne sa najčastejšie vrúbľujú buď skoro na jar, kým v nich miazga ešte neprúdi, alebo v auguste po zbere úrody.
- Nájdite si správne miesto vrúbľovania - ideálny je kostrový konár stromu, rovnakej hrúbky ako je vrúbeľ.
- Vrúbeľ stráťte na 15 cm. Zhora ho zrežte nad púčikom, zdola ho zrežte do úzkeho klina. Na vrúbli nechajte maximálne 3 púčiky.
- Do konára, na ktorý idete vrúbľovať, urobte hlbší zárez, aby doň klin dobre pasoval.
- Vrúble spojte páskou a zhora ranu po reze potrite voskom.
Chemická ochrana
Insekticídne prípravky proti vrtivke odporúčame aplikovať len na miestach pravidelných rozsiahlych škôd, respektíve ak ste za predchádzajúce dve sezóny zaznamenali ich zvýšený výskyt. Riaďte sa podľa odporúčaní výrobcov, napríklad Mospilan 20 SP je najlepšie použiť na začiatku výskytu.
Všeobecne platí, že účinný insekticíd treba aplikovať tesne po odkvitnutí stromu. Aspoň dvakrát (najviac trikrát – pri silných dažďoch) počas sezóny v 10-dňových intervaloch. Prvým postrekom likvidujeme nakladené vajíčka, druhé ošetrenie zavádzame v čase liahnutia lariev. Záhradkári si pri zahájení prvého postreku pomáhajú nasledujúcou pomôckou. Hlavné nálety škodcov trvajú v čase kvitnutia bazy čiernej - prvé chemické opatrenia vykonajte do 3 dní.
Prečo to vlastne spomíname? Tieto odporúčania nesúvisia len so samotnou úrodnosťou, ale aj s celkovým naším komfortom a pôžitkom z vypestovaných plodín. Pohľad na „bielych chrobákov“ pri kôstke nerobí ani dobré meno, ani spomienky na vašu záhradu.