25.06.2024 (Aktualizácia článku: 17.06.2024)
Chrániť tigrovaného slizniaka alebo nie? Odborníci si myslia toto
Bojujete so slizniakmi v záhrade? Ak na ne jedna zbraň nestačí, skúste ich kombináciu. Babských rád, ako zatočiť so slimákmi, je na internete veľa, no skutočne funguje len zopár z nich.
Slizniaky v záhrade
Aby ste zistili, ktoré metódy likvidácie slizniakov sú schodné pre vás, mali by ste svojho nepriateľa spoznať. Jeho chúťky, zvyky a životný cyklus. Tieto informácie vám pomôžu zvoliť vhodný spôsob boja so slizniakmi vo vašej záhrade. Potom vás nezneistia fámy, že slizniaka veľkého (hovorovo označovaného ako tigrovaného) si treba nosiť do záhrady, lebo vraj žerie tých hnedých, invazívnych. Alebo že by bolo hnedým iberským slizovcom najlepšie u vás na komposte. Nie je to celkom tak.
Tigrovaný slimák požiera hnedých invazívnych slizniakov. Je to tak?
Informácie šíriace sa sociálnymi sieťami o tom, že s invazívnymi slizniakmi v záhradách likvidujeme aj “dobrého” slizniaka veľkého (limax maximus), ktorý vo veľkom požiera hnedých slizniakov, nás nenechali chladnými. Opýtali sme sa na to hneď dvoch odborníkov.
Zoologička zo Štátnej ochrany prírody SR, Ing. Ivana Havranová, PhD. uvádza: “Slizniak veľký je síce všežravec, ale v boji proti slizovcovi iberskému nepomôže. Neloví ho, ani iné slimáky.” Vedúca oddelenia zoológie zároveň vysvetľuje, že slizniak veľký môže ostatné slizniaky napadnúť, alebo uhryznúť, aby ich zahnal, predovšetkým v čase párenia, ale miera kanibalizmu sa u tohto druhu slizniaka neodlišuje od iných. Príležitostne si slizniaky navzájom na sebe teda pochutia všetky.
Zdroj foto: Martin Pavlov, Facebook
Odborník na slimáky, vedec zo SAV, Ing. Tomáš Čejka, PhD.: “Limax maximus (slizniak veľký) skutočne nie je záhradkársky škodca, na rozdiel od "ryšavého" slizovca iberského (Arion vulgaris). Limax maximus je prospešný tým, že požiera znášky vajíčok iným slimákom, v prípade, keď sa premnoží slizovec iberský, tak nejmä jemu, takže dokáže významne zredukovať jeho početnosť. L. maximus žije najmä v pivniciach, šachtách a pod, v záhradách nemá tendenciu sa premnožovať. To už skôr slizniačik poľný (Deroceras reticulatum), ale aj to je v posledných rokoch zriedkavý jav.”
Ako sa zbaviť slimákov bez ulity?
Slizovec iberský nemá podľa vedca Tomáša Čejku veľa nepriateľov. Sú to najmä kačice, väčšie plemená sliepok, ale inak ho takmer nič nežerie, ani nevyhľadáva. Boj s ním je teda ťažký. Najúčinnejší je ručný zber spod starých dosiek, ktoré je dobré poklásť po záhrade a ráno či podvečer slizovce zbierať, rozstrihávať, najlepšie potom niekde zahrabať, lebo ak ich hodíte na kompost, prilákajú ďalšie slizovce.
Granule na slimáky: otrava na slizniaky
Ak patríte k ľuďom, ktorým sa chytať slizniaky do rúk hnusí, skúste rozsypať medzi rastlinami ekologické granule na slimáky Ferramol alebo Ferrimax. Slizniak siahne radšej po modrej granuli, ako po čerstvom mladom lístku vo vašej záhrade. Spôsobí mu to spočiatku tráviace problémy, teda v požere rastlín nepokračuje a odchádza do úkrytu, kde uhynie a stáva sa potravou pre iných kanibalizujúcich príbuzných.
Indický bežec: najúčinnejšia zbraň v boji so slimákmi
Máte na záhrade možnosť chovať aspoň dve kačky? Indické bežce vám pomôžu vyriešiť problém so slizniakmi úplne. Sú naprogramované vyhľadávať predovšetkým týchto škodcov. Každé sústo zapíjajú vodou. Tak im chutia, že si ich občas vyberajú medzi sebou zo zobákov. Jedna kačka vám na záhrade fungovať nebude, sú to zvieratá prirodzene žijúce v skupinách, preto si zabezpečte aspoň dva kusy. K životu veľa nepotrebuje. Stačí suchý prístrešok, kde sa kačka schová v prípade nepriaznivého počasia, voda, zrno a čo najväčší výbeh.
Indický bežec nedostal meno náhodou. Naozaj stále behá a hľadá čosi pod zub - ideálne vaše slimáky, ale aj iné živočíchy, ktoré zobákom vyhľadáva v okrasných či úžitkových záhonoch. Táto kačka je ľahká, takže rastlinám v záhrade neublíži, ani ich nežerie. Navyše záhradu prirodzene pohnojí.
Medené pásky slimáky úplne nezastavia, elektrina áno
Medené pásky na slimáky by mali slizniakom vytvoriť bariéru, cez ktorú neprejdú. Sliz, ktorý mäkkýše vylučujú, by mal pri kontakte s medenou páskou vyvolať "slabšie kopnutie", čo je pre slimáka nepríjemné. No zdá sa, že aj keď to pre slimáky nie je prechádzka ružovou záhradou, ich záujem dostať sa do záhonov je väčší a túto bariéru bez problémov napokon prekonajú.
Ak chovať kačky na záhrade nechcete, záhradkári overili ešte jeden spoľahlivý spôsob, ako slizniakom zabrániť v požieraní mladých rastlín v záhonoch. Tie môže ochrániť elektrický výboj, ktorý ich zasiahne cez elektrické drôty pripojené k batérii. Ide o dva drôty, ktoré sa nikde nesmú spájať. Jeden je pripojený na svorku plus kladnú, druhý na mínus zápornú. Majú byť od seba vzdialené maximálne 1 centimeter, aby slimák nevošiel medzi ne, ale bol nútený dotknúť sa súčasne oboch drôtov. Tým uzatvorí elektrický obvod a spôsobí si zásah elektrickým prúdom. Pre človeka neškodný, no pre slimáka neprekonateľný.
Babské rady v boji so slimákmi fungujú len čiastočne
Je veľa zbraní, ktoré záhradkári na slimáky skúsili použiť, no väčšinou sú len doplnkové a nefungujú spoľahlivo, ak použijete len jednu z nich. V našom článku, ako sa zbaviť slimákov v záhrade, sme ich sumarizovali a vysvetlili spôsob ich používania. Ak sa vo vašej záhrade slimáky premnožili v dôsledku daždivého počasia naozaj nekontrolovateľne, chce to už radikálne riešenia. Veľa šťastia.