22.02.2015
Význam dusíkatého vápna vo vašej záhrade
Ako udržať pôdu zdravú a úrodnú?
Zdravá pôda bez zárodkov chorôb, bez pôdnych škodcov a semien burín je základným predpokladom pre udržanie zdravých porastov a kvalitnú úrodu. Záplavy často zvýšia zamorenie pôd, preto je nutné pôdu pravidelne ekologicky dezinfikovať.
Čo obsahuje dusíkaté vápno?
Dusíkaté vápno je vyrobené z prírodných surovín - z vápenca, uhlia a vzdušného dusíku. Vďaka nemu je pôda obohatená o základné živiny - dusík a vápnik.
V dnešnej dobe, keď na trhu nie je k dispozícii žiadny registrovaný prípravok na dezinfekciu pôdy pre bežného záhradkára, dusíkaté vápno je jedinou čiastočnou náhradou na trhu.
Výhody dusíkatého vápna
- 1 - Hnojivo sa v pôde bez zbytku rozloží
- 2 - Nezanecháva rezíduá
- 3 - Nepoškodzuje plodiny
- 4 - Neohrozuje najbližšie zdroje povrchových vôd
Ako aplikovať dusíkaté vápno?
Dusíkaté vápno je určené k základnému hnojeniu pred siatím alebo výsadbou a vzhľadom k jeho toxickým medziproduktom pri jeho rozklade ho musíme zapraviť do pôdy s predstihom minimálne 14 dní. Jeho premenou v pôde sa okrem amoniakálneho dusíku navyše uvoľňuje aktívne vápno, ktoré rastliny okamžite prijmú. Dusíkaté vápno významne obmedzuje napádanie rastlín spórami patogénnych húb vyskytujúcich sa v pôde.
Dusíkaté vápno ničí týchto škodcov
Dusíkaté vápno s vysokým efektom ničí vajíčka a mladé slimáky bez ohľadu na teplotu a vlhkosť. Výskyt drôtovcov je tiež do veľkej miery obmedzený. Slimáky sú v súčasnosti veľkým problémom a ich kalamitný výskyt privádza pestovateľov do zúfalstva. Nájdete ich na vlhkých, trvalé zatienených miestach. V týchto oblastiach zvyčajne prezimujú a na jar sa vyberú za potravou. Počas vlhkého počasia a dostatku potravy sa slimáci kalamitne premnožia. Likvidácia ručným zberom neprináša dostatočný elekt. Tu sa práve uplatní prekvapivý účinok dusíkatého vápna. Ak však chcete znásobiť efektivitu, odporúčame siahnuť po produktoch, ktoré slúžia výlučne na zneškodnenie ulitníkov.
Dávkovanie dusíkatého vápna
Už v dávke 30 g/m2 sa dostavia pozitívne výsledky. Aplikácia sa vykonáva zavčas rána na vlhkú pôdu. Za suchého počasia sa účinok zlepší slabým zapravením do pôdy. Dusíkaté vápno súčasne zničí aj vajíčka slimákov. Pri cielenom použití sa znížil výskyt slimákov až o 90%.
Na mnohých pôdach kde sa pravidelne pestujú hľúboviny (kaleráb, karfiol, kel, kapusta, reďkovky a iné) aj napriek dobrej starostlivosti o ne sa im nedarí. Vädnú, vyťahujú sa a korene majú uzlovité zdureniny. Príčinou týchto príznakov je choroba nazývaná nádorovitosť hlúbovín. Táto choroba pretrváva v pôde vo forme trvalých spór, ktoré sú stálou infekciou pre hlúboviny. Na dosiahnutie dobrých pestovateľských vysledkov je potrebné 2 - 3 týždne pred výsadbou aplikovať 30 - 100 g dusíkatého vápna na 1 m2 s dôkladným zapracovaním do povrchovej vrstvy pôdy.
Význam kompostovania
Kompostovanie kuchynských a záhradných odpadov na záhrade je dôležitým prínosom k likvidácii odpadkov. Organické a ďalšie prírodné látky sa tak prirodzeným spôsobom opäť vracajú do obehu. Kompost pomáha zlepšovať pôdnu štruktúru, zvyšuje schopnosť pôdy zadržiavať vlahu a živiny. Kompostovanie bez použitia dusíkatého vápna je sprevádzané častým výskytom zápachu a stáva sa liahňou veľkého množstva hmyzu, najmä múch.
Dusíkaté vápno vďaka svojmu vysokému obsahu vápna a organicky viazanej forme dusíku podporuje veľmi priaznivo biologický rozkladný proces s potlačením pôvodcov veľkej škály hnilôb. Organické odpady sa rýchlo a spoľahlivo menia na hodnotný humus, zničia sa larvy múch, slimáci a ich vajíčka, semená burín a pôvodcovia hubových chorôb.
Aplikácia dusíkatého vápna do kompostu
Kuchynské a záhradnícke odpady sa postupne vrstvia vo vrstvách cca 25 cm, pokiaľ je to nutné sa navlhčia. Potom sa posypú dusíkatým vápnom v dávke 100 g/m2. Dážďovky pomáhajú tvorbe humusu. Do kompostu sa dostávajú z pridanej zeminy. Preto dusíkaté vápno aplikujte na jednotlivé vrstvy tak, ako je vyššie uvedené. Dážďovky preliezajú postupne vrstvami aj cez vápno a podporujú žiadúci rozklad pridaného organického materiálu.
Cena dusíkatého vápna
Cena dusíkatého vápna sa pohybuje od 6 € / 3 kg, avšak výhodnejšie je kúpiť 25 kg vrece s cenou do 50 €, ktoré môžete aplikovať na oveľa väčšiu plochu, v závislosti od typu aplikácie (jesenná, pred sejbou).
Teraz už viete takmer všetko o dusíkatom vápne, aby ste ho mohli úspešne používať. Sami sa dokonale presvedčíte o výhodných účinkoch tohto tradičného biologického hnojiva.
Autor článku
Ako pestovať a hnojiť kapustu od A po Z | 30.04.2022 | |
Pestovanie malín: Získajte chutnú letnú pochúťku | 17.04.2023 | |
Ako sa zbaviť vlnačky krvavej? | 16.12.2020 | |
Zatočte s lišajníkmi na ovocných stromoch | 12.01.2022 |
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými