17.04.2023
Starostlivosť o jablone krok po kroku: Ako ich sadiť, strihať a hnojiť?
Túžite sa pri prechádzke vlastnou záhradou len tak načiahnuť do koruny stromov a odtrhnúť si čerstvé zrelé jabĺčko? Čítajte ďalej a dozviete sa, ako si jabloň správne zasadiť a ako sa ďalej o ňu starať, aby vám priniesla vytúženú sladkú úrodu. Zistite, aké prípravky vám pomôžu podporiť jej zdravý rast a ochrániť ju pred škodcami.
Jabloň domáca je krásny strom, ktorý je pomerne nenáročný na pestovanie aj podmienky a preto sa jej môže dariť na celom našom území. Krásne oživí každú záhradu a odmení sa chutnými plodmi plnými vitamínov. Poďme sa spoločne pozrieť krok za krokom, čo potrebujete o starostlivosti o jabloň vedieť, aby mala tie najlepšie podmienky pre svoj rast.
Ako si vybrať vhodnú jabloň?
Na výber máte množstvo rôznych odrôd jabloní, odporúčame siahnuť po niektorej z odrôd odolných voči chrastavitosti jabloní, čo je jedno z najčastejších ochorení týchto stromov.
Staršie odrody jabloní sú väčšinou cudzoopelivé, a teda potrebujú vo svojom okolí aj inú odrodu, kvitnúcu v rovnakom čase. No v súčasnosti je na trhu aj množstvo samoopelivých odrôd, takže vám stačí jedna.
Jablone podľa podpníka
Časť ovocného stromu, ktorá tvorí korene a prípadne spodnú časť kmeňa, sa nazýva podpník. Ten je jedným z kľúčových kritérií pri výbere jablone. Má priamy vplyv na to ako rýchlo strom rastie, do akej výšky dorastie a kedy začne prinášať ovocie.
Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito podpníkmi:
- M26 – slaborastúci, s bohatým koreňovým systémom, so skorým nástupom rodivosti a vysokou kvalitou plodov. Je vhodný na pestovanie stromov v tvare štíhlych vretien. Stromy môžu dorastať do výšky 3 metrov.
- M9 – najrozšírenejší druh, pomalší rast, so skorším nástupom rodivosti, ale citlivejší na sucho. Taktiež vhodný na stĺpovité odrody. Dorastá do výšky 1,8 – 2,4 metra.
- MM106 – stredne silno rastúci, s nástupom rodivosti po 3 rokoch, môže dosiahnuť výšku 4,5 – 5 metrov a má klasický korunkový tvar.
Jablone podľa obdobia dozrievania
V závislosti od času dozrievania sa jablone delia na letné, jesenné, skoré zimné a neskoré zimné:
-
letné jablone majú plody vhodné k okamžitej konzumácií (okolo polovice augusta),
-
jesenné jablone majú konzumnú zrelosť 2 až 8 týždňov po zbere (koniec augusta až polovica septembra),
-
skoré zimné odrody majú plody vhodné na konzumáciu 8 až 12 týždňov po zbere (koniec septembra),
-
neskoré zimné jablone majú jablká vhodné na dlhodobé uskladnenie a to až 12 až 24 týždňov po zbere (koniec septembra).
Sadenie jablone
Pri sadení jablone je dôležité dbať na správny výber umiestnenia, načasovanie ako aj presný postup. To všetko si prejdeme na nasledujúcich riadkoch.
Kam zasadiť jabloň?
Ideálnym miestom je slnečné, teplé stanovisko, ktoré nie je vystavené stálemu vetru. Pôda by mala byť ľahká, priepustná, bohatá na živiny a vlhkejšia, no nie príliš mokrá. Optimálne je, ak je neutrálna alebo mierne kyslá.
Kedy sadiť jabloň?
Výsadba jablone sa odporúča na jeseň – koncom októbra alebo v novembri. Pre strom tak bude prínosom vlaha, ktorú získa v zimných mesiacoch. No pokojne ju môžete zasadiť aj inokedy, až do apríla.
Ako sadiť jablone?
Najjednoduchší spôsob, ako začať pestovať jabloň je kúpiť si mladý, už pripravený strom. Prejdime si teraz krok po kroku postup, ako ho správne zasadiť.
-
Vykopanie jamy – na vybranom mieste vyhĺbime jamu, ktorá by mala byť dvoj až trojnásobne väčšia, než je koreňová sústava stromčeka. Vykopanú zeminu si odložíme, zmiešame s dobre uležaným kompostom, a neskôr ju použijeme na zasypanie jamy.
-
Úprava koreňov – z koreňovej sústavy odstránime všetky poškodené alebo nahnité korene. Pevnejším koreňom, ktoré si nechávame, zrežeme končeky, čím sa zlepší prietok vody do rastlinky a rýchlejšie sa ujme.
-
Namočenie stromčeka – takto pravený stromček namočíme do vody, aby sa dostatočne napil vody (minimálne na 2 hodiny a maximálne na 24 hodín).
-
Oporný kôl – mladá jabloň potrebuje oporu, ktorú jej poskytne drevený kôl zasadený do stredu jamy. Ak mu nad ohňom opálime dolný koniec, bude mať dlhšiu životnosť.
-
Vloženie stromu do jamy – na dno jamy pridáme organickú hmotu – kompost, alebo dobre prehnitý hnoj – a za kôl vložíme stromček. Postupne ku koreňom prisypávame zeminu a stromčekom potriasame, aby sa dobre dostala pomedzi korene.
-
Utlačenie zeminy – prisypeme zvyšnú zeminu tak, aby bolo miesto očkovania (štepenia) vo výške 10 – 12 centimetrov nad zemou.
-
Uviazanie jablone – následne jednoducho priviažeme kmeň stromu ku kolíku. Nerobíme osmičku, aby nezadržala rastlinu v prípade poklesu, čím by v pôde pod ňou vznikla vzduchová medzera.
-
Zálievka – takto zasadený strom zalejeme aspoň jedným vedrom vody a necháme vsiaknuť. Uľahčí to priľnutie zeminy ku koreňom. Po zaliatí odporúčame naniesť vrstvu univerzálneho hnojiva na pôdu.
-
Dosypanie zeminy – následne ešte dosypeme a utlačíme zvyšnú zeminu.
-
Rez po výsadbe – povýsadbovým rezom zbavíme stromček nadbytočných výhonov a usmerňujeme jeho budúci rast.
Orezávanie jablone
Orezávanie jablone je dôležitou činnosťou, ktorá má vplyv na výsledný tvar koruny stromu, ako aj na kvalitu dozrievania plodov. Po vysadení sa robí povýsadbový rez, ktorý dá sadenici základný tvar.
NÁŠ TIP
V prípade, že sadíme jabloň na jeseň, s povýsadbovým rezom odporúčame počkať do jari, pretože v zime by sa rez nemusel dobre zahojiť.
Prvé tri až štyri roky od zasadenia stromčeka sa robia takzvané výchovné rezy, čím nám vzniká pevná, presvetlená koruna, ktorá bude niesť budúcu úrodu.
Keď jabloň začne prinášať ovocie, robí sa už len udržiavací rez, ktorého úlohou je odstrániť choré, poškodené alebo zahusťujúce konáre. Robí sa podľa potreby, ideálne každý druhý rok.
Ako strihať jabloň?
Povýsadbový rez sa robí tak, že si vyberieme “stredník” – kolmo rastúci výhon a tri až styri výhony rastúce do strán s rozstupom aspoň 10 centimetrov. Vybrané výhony zrežeme tak, aby na nich zostali len 2–3 púčiky, pričom posledný musí smerovať nahor. Stredník by mal bočné výhény presahovať aspoň o 10 centimetrov. Zvyšné výhony úplne odstránime.
Na ďalší rok zrežeme stredník tak aby prevyšoval bočné konáre. Na tých odstránime najvzdialenejšie prírastky, ktoré smerujú kolmo hore.
V treťom roku ďalej tvarujeme korunu odstraňovaním výhonov rastúcich do koruny, ktoré sa krížia alebo inak zahusťujú. Konáriky, ktoré rastú z bočných/kostrových konárov môžeme nechať, ak majú kam rásť alebo ich úplne odstránime.
Nové poschodie zakladáme tak, že si vyberieme letorasty, ktoré vyrastajú zo stredníka, tak aby boli aspoň o 50 centimetrov vyššie od posledného spodného konára. Následne na nich vyberieme najvhodnejšie letorasty, ako pri povýsadbovom reze, a zarežeme ich.
Kedy strihať jabloň?
Najvhodnejšie obdobie na tvarovanie koruny, udržiavacie aj omladzovacie rezy je predjarné obdobie. Pri odrodách, ktoré rodia na jednoročnom dreve (ako napríklad Rubín) je potrebné robiť aj letný rez jablone, ktorý sa robí koncom mája alebo začiatkom júna. Môžeme ho využiť aj pri iných odrodách v prípade, že potrebujeme presvetliť korunu alebo spomaliť rast stromu. Robí sa odstráňením zahusťujúcich výhonov.
Zníženie násady ovocia
Pokiaľ chceme dosiahnuť, aby boli plody jablone dostatočne veľké a dobre dozreli, je nevyhnutné robiť aj redukciu násady ovocia. Robí sa odstraňovaním niektorých vyvíjajúcich sa jabĺčok tak, aby na jednej ružici jabĺk ostali maximálne dve.
Hnojenie jablone
Aby sme zabezpečili našej jabloni správny rast, treba jej pravidelne dodávať potrebné živiny, ako je dusík, vápnik, fosfor, draslík a horčík. Už pri sadení jablone môžeme pridať do pôdy draslík a fosfor. Tou najjednoduchšou cestou je používanie hnojiva NPK, ktoré pridávame do pôdy na jeseň a potom znovu na jar.
Dôležité je do pôdy pravidelne pridávať aj humus, napríklad obsiahnutý v konskom hnoji. O vysoko kvalitné hnojenie sa však dobre postará aj odležaný kompost. Jeho vznik môžete podporiť pridaním urýchľovača kompostu.
Ochrana pred škodcami a chorobami
Zoznam škodcov a chorôb, ktoré jablone ohrozujú, je pomerne rozsiahly. Avšak vďaka prírode a pomoci výdobytkov modernej vedy sa im dá dobre predchádzať. Spolu sa teraz pozrieme na najčastejšie, s ktorými sa môžete stretnúť a odporučíme vám, vhodné postreky a čas, kedy striekať jablone.
Piliarka jablčná
Je najčastejšou príčinou červivostí jabloní. Larvy vyjedajú plod zvnútra, ktorý má potom na povrchu výraznú jazvu. Takto napadnuté plody predčasne opadávajú.
V boji s týmto škodcom sú účinné biele lepové doštičky rozvešané na strome približne 10 dní predtým, ako začne kvitnúť. Vhodnou chemickou ochranou je napríklad Neemazal TS.
Obaľovač jablčný
Ďalší častý zdroj červivosti jabloní. Tieto červy sa liahnu na listoch alebo plodoch a prevŕtavajú sa zvonka do vnútra plodu.
Ako prevencia účinkujú prípravky podobné, ako na Piliarku. Ochrana sa aplikuje podľa potreby, najčastejšie koncom mája a začiatkom júna, alebo koncom júla.
Vošky
Tieto škodce často napádajú ovocné stromy, kde poškodzujú listy a mladé letorasty. Tie v dôsledku toho zakrpatievajú a nerastú dostatočne.
Ako prevencia je dôležitá ochrana v predjarnom období, kedy sa zlikvidujú zimujúce vajíčka vošiek. Veľmi vysokú účinnosť má napríklad Pirimor, ktorý zároveň neničí užitočné organizmy.
Okrem spomenutých sa vyskytujú aj ďalšie druhy škodcov, tieto sú však najrozšírenejšie a na ostatné by mal mať účinok predjarný postrek.
Chrastavitosť jabloní
Patrí medzi najvážnejšie choroby jablone a napáda ako listy, tak aj plody. Spôsobuje ju huba Venturia inaequalis a prejavuje sa najskôr nenápadnými hnedozelenými škvrnami na listoch, ktoré postupne odumierajú. Aj na plodoch sa objavujú hnedozelené škvrny, ktoré sa postupne menia na chrasty a môžu spôsobiť prasknutie jablka.
Viaceré súčasné odrody jabloní sú voči tejto chorobe odolné (napriklad Topaz, Rubinola ai.), pri ostatných je nevyhnutný správny postrek. Môžete siahnuť napríklad po fungicíde Bellis, alebo po biologickom prípravku Altela.
Postrek sa aplikuje tesne pred kvitnutím a krátko po ňom a následne aj v lete počas výdatne daždivého počasia, približne každých 10–14 dní.
Múčnatka jabloní
Hovorí sa jej aj biela pleseň jabloní. Je to taktiež hubovitá choroba jaboní napadujúca listy, výhonky, kvety a niekedy aj plody. Napadnuté listy a výhonky postupne odumierajú.