02.04.2020 (Aktualizácia článku: 02.04.2020)
Ako ochrániť záhradu pred pásavkou zemiakovou?
Postrachom všetkých pestovateľov zemiakov sú najmä škodcovia s typickým žltým pancierom a čiernymi pásmi. Nielen dospelé jedince, ale už aj larvy dokážu vyhrýzť listy, ak nie celú vňať. Ako tomu zabrániť skôr, než sa ich aktivita odzrkadlí na slabom výnose plodín zemiakov? V nasledujúcom texte sa podrobne dočítate o účinných typoch nástrah a ich zneškodnenia.
Pár zaujímavostí o tomto škodcovi
Pásavka zemiaková alebo ľudovo nazývaná mandelinka je drobný chrobák prezimujúci hlboko v pôde, ktorú opúšťa približne v polovici mája. V teplejších oblastiach sa za rok zrodia dve generácie, v chladnejších len jedna. Samičky kladú drobné svetlooranžové vajíčka na vnútornej strane listov zemiakov, ale aj na blízkych burinách, či dokonca poškodzujú rajčiny a baklažány.
Počet nakladených vajíčok od jednej samičky je neraz vyšší než 30. To znamená, že najväčšie škody napáchajú na zemiakoch už larvy. Viac o jej charakteristike sa dočítate aj v našom Katalógu chorôb a škodcov.
Vedeli ste, že pásavky zemiakové sa do Európy dostali zo Západu po druhej svetovej vojne importom zemiakov? Išlo o úplne prirodzený spôsob, keďže takýto škodca je odolný voči podnebným zmenám a dnes už aj voči viacerým insekticídnym prípravkom.
Vedeli ste, že...
Územím Česko-Slovenska sa začali šíriť rôzne špekulácie o útoku zo Západu. Podľa mnohých pásavky vypúšťali z lietadiel, čo bol samozrejme nezmysel. Týmito fámami zašli až tak ďaleko, že sa pre pásavky ustálilo pomenovanie americký chrobák, ba dokonca sa konali úradne vyhlásené hony proti škodcovi. Jeden z najvýznamnejších sa konal v Karlových Varoch v roku 1952.
Zberom proti pásavke?
Pásavka ničí listy zemiakov často až do podoby holožerov. Samotné vyzbieranie nebude účinné, pokým ho nepodporíte mechanizmom s ničivým, likvidačným účinkom. Pri ručnom zbere si zadovážte poriadne hlboké vedro a naplňte ho mydlovou (alebo soľnou) vodou. Mydlom potrite vnútorné steny vedra, keďže dospelé pásavky sa budú chcieť okamžite dostať preč.
Vyzbierať ale musíte všetky dospelé jedince aj larvy. Počas zberu používajte rukavice s podšívkou, aby ste tak mali chránenú jemnú pokožku pred alergickými a infekčnými reakciami od škodcov. Metóda môže byť účinnou len na menších plochách, no zber by ste mali absolvovať každý deň. Pritom nezabúdajte, že sa dokážu ukryť aj v burinách a na ďalšej listovej zelenine.
Naša rada – Účinnou prevenciou proti pásavkám je ošetriť pôdu ešte pred výsadbou zemiakov prípravkom s obsahom draselnej soli. Ak obsahujú mydlové zložky, vytvárajú na povrchu listov ochranný film, ktorým zabraňujú neskoršiemu ukladaniu vajíčok. Skvelé!
Vhodnou pascou na pásavky sú napríklad hlbšie zákopy medzi hriadkami, do ktorých umiestnite netkanú fóliu. Pásavka sa z tejto priekopy nebude môcť dostať a vy si ich takto šikovne „vyzbierate“.
Organická ochrana vs. chemické prípravky
Babských rád, ako ochrániť zemiaky pred pásavkou bez použitia chémie, je množstvo. Vybrali sme si pre vás také tipy, ktorými dokážeme prepojiť silu prírody s dostupnými insekticídmi. Výbornou ochranou sú prípravky s nimbovým olejom. O ich účinkoch sme sa už zmienili aj v článku Bojujeme proti škodcom v skleníkoch, fóliovníkoch, zimných záhradách a na izbových rastlinách.
Nimbový olej
Rastlinný insekticíd s neem oil má naozaj široké spektrum pôsobenia. Je účinný zároveň aj proti moliciam, slimákom, voškám a šetrný voči domácim zvieratám a užitočnému hmyzu (včely). Namiešaný roztok s vodou aplikujte postrekovačom pre zvýšenú účinnosť a podľa rozsahu plochy. Vždy však z oboch strán listov.
Bylinná zmes
Jednou z najznámejších babských rád je použiť odvar z orechových listov. Používa sa len odsatý odvar, po minimálne 3 dňoch. Dosť času, aby nám pásavky zlikvidovali úrodu, však?! Radšej včas siahnite po bylinnom kúzle prírody, ktoré nielenže bojuje proti škodcom, ale dopĺňa výživu pre ďalšie druhy rastlín (balkónové, skleníkové).
Kukuričná múka
Zdravšie a životaschopnejšie zemiaky budú aj po aplikovaní kukuričnej múky, ktorá je veľmi lákavou pre pásavky. Buď ju len posypete po listoch, alebo si zarobíte liate cesto, čo vyjedia a zdujú sa. V ekologickom poľnohospodárstve sa dnes používajú prípravky miešateľné s väčšinou pesticídov s pozitívnym vplyvom na listovú plochu a pre väčšiu odolnosť voči viacerým škodcom. Ktorú cestu si vyberiete vy?
Tipy na záver
Spomedzi prostriedkov s vysokým ničivým účinkom na pásavku zemiakovú je dôležité spomenúť špičkovú aplikáciu celosvetovo najpredávanejšieho insekticídu Karate. Pôsobí ako dotykový a požerový jed s bleskovým nástupom.
Prípravok neovplyvňuje kvalitu ošetrovaných plodín, neškodí ani človeku, ani domácim zvieratám. Môže sa použiť na viac ako 100 plodín a proti približne 250 škodcom. O jeho ďalších funkčných vlastnostiach sa môžete dočítať v Slovníku pojmov.
Dobrou radou, ako spojiť neškodné s ešte užitočnejším, je každý rok striedať miesto na výsadbu zemiakov. Na jar tak spôsobíte zmätok vychádzajúcim pásavkám, zabránite hnilobe a zefektívnite pôsobenie živín v pôde. Zemiaky môžete vysádzať na miesto hrachu, paradajok alebo kukurice.
Zemiaky potrebujú priestranné a slnečné stanovište, čerstvý kompost a veľa vašej pozornosti. Možno vás budú stáť aj pár mozoľov na rukách, no takou výraznou chuťou zeme sa im žiadna plodina nevyrovná.