15.06.2023
Máte problémy s broskyňou? Najčastejšie dôvody, prečo nerodí
Pestujete doma broskyne, no ich úroda nie je ani zďaleka taká, akú by ste si priali? Dôvodov, prečo to tak je, môže byť hneď niekoľko. Poďme si spolu prejsť tie najčastejšie a poradíme vám, ako si vypestovať zdravé broskyňové stromy s bohatou úrodou. Na záver článku sa dozviete aj to, ako podporiť zdravie a silu broskyňového stromu vďaka jej pravidelnému rezu.
Broskyne sú citlivé stromy
V našich podmienkach sú broskyne vystavované väčšiemu množstvu nepriaznivých situácií ako iné stromy. Rýchlejšie starnú, sú citlivé na mrazy, trpia glejotokom a odumieraním. Často ich napáda ochorenie kučeravosť, ktoré spôsobuje zabrzdenie rastu nových letorastov.
Broskyne potrebujú pre zdravý a silný rast dostatok závlahy najmä počas suchých letných mesiacov. Stanovisko musí byť slnečné a dostatočne otvorené, orientované na juh a chránené pred severným vetrom. Pôda by mala byť ideálne s dostatočným obsahom humusu, vápenatá, s dostatkom živín, piesčito-hlinitá, s pH 6,5 – 8.
Dôvody, prečo broskyňa nerodí
Prvým dôvodom môžu byť mrazy, ktoré poškodili mladé kvety a tak sa možnosť vzniku plodov znížila na minimum. Na ochranu pred mrazom sa používajú techniky ako zadymovanie, prikurovanie, tienenie a zakrývanie broskýň.
Druhý dôvod je prostý - broskyňa môže mať málo živín. Na to vám postačí dostatočná starostlivosť vo forme pravidelného hnojenia. Ale aké hnojivo je to naj?
Hnojenie a hnojivá na broskyne
Každoročne na jar zapracujte do pôdy pri broskyni organické hnojivo – dobre vyzretý kompost, maštaľný hnoj, granulované hnojivo z ovčieho či kravského trusu…nezabudnite hnojivo zapracovať do pôdy rýľom, ľahšie a rýchlejšie sa tak dostane ku všetkým koreňom.
Po odkvitnutí je hnojenie dôležité pre podporu veľkosti a kvality plodov. Doplníme základné živiny ako draslík a dusík. Ak ste pokročilý záhradkár, môžete doplniť aj vyzretý hnoj – čím starší strom, tým viac hnoja môžete pridať, ale s mierou. Vstrebávanie živín môžete podporiť použitím lignohumátu vo forme postreku na listy.
Choroby broskýň
Broskyne napáda pomerne veľké množstvo chorôb a je dôležité zabezpečiť vhodnú prevenciu – a počas ochorenia aj vhodnú liečbu postrekom na broskyne.
Klasterosporióza
Dierkovitosť a škvrnitosť listov sa najčastejšie prejavuje vo forme pár mm veľkých, ostro ohraničených hnedých škvŕn, ktoré neskôr z listu vypadávajú. Druhým príznakom je aj drobná škvrnitosť plodov – často ju sprevádza glejotok. Ochorenie spôsobuje huba Clasterosporium carpophilum a je možné sa proti nemu brániť meďnatými prípravkami (ktoré sa aplikujú aj proti kučeravosti listov).
Kučeravosť listov
Kučeravosť listov patrí medzi hospodársky najvýznamnejšie, pretože infikuje už mladé listy, ktoré čoskoro po ochorení opadávajú. Okrem listov je časté aj opadávanie plodov. Vznik infekcie je podporený daždivým a chladným počasím od konca zimy až po kvitnutie broskýň. Je potrebný preventívny postrek meďnatými alebo sírnatými prostriedkami na jeseň pri opade listov alebo na jar, počas nalievania sa púčikov. Ak je ošetrovanie potrebné aj po vypučaní broskýň, používame ďalej už iba organické fungicídy.
Vhodné prípravky sú: Champion 50 WG, Cuproxat sc, Flowbrix, Horizon 250 ew, Polyram wg alebo Sulka K.
Šarka na broskyniach
Šarka na broskyniach napáda predovšetkým slivkoviny, no rado sa presunie aj na broskyňové stromy. Prejavuje sa vo forme žltozelených a svetlozelených kresieb, prúžkov, prstencov…a najviditeľnejšia je v prvej polovici vegetačného obdobia. Ochorenie sa môže prejaviť aj na samotných plodoch, kôstkach a listoch.
Ako voči tomuto ochoreniu ochrániť stromy? Dôležitá je prevencia a včasné odstraňovanie vošiek, ktoré šarku prenášajú. Pri likvidácii vošiek je dôležitý predjarný postrek, môžete použiť napríklad produkt s rovnakým názvom “Predjarný postrek” , z nášho e-shopu.
Obaľovač broskyňový
Tento škodca vyžiera chodbičky vo vrcholoch mladých výhonkov a spôsobuje aj červivosť plodov. Červivé plody často potom podliehajú aj monilióze plodov. Proti obaľovačovi sa najlepšie bojuje odrezávaním a likvidáciou výhonkov s húsenicami a vhodné načasovanie postrekov. Vhodným prípravkom je Karate zeon 5 cs.
Moníliové usychanie
Ochorenie spôsobené hubou Monilia Iaxa, ktoré spôsobuje aj hnilobu kôstkovín. Infekcia nastáva najmä vtedy, ak je počas kvitnutia stromov daždivé a chladné počasie. Možnosti ochrany sú nasledovné: dve ošetrenia stromov na začiatku a na konci kvitnutia chemickým postrekom a pravidelné odstraňovanie uschnutých vetvičiek. Najneskôr pri jarnom reze odstráňte a spáľte zoschnuté moníliové múmie aj s kúskom zdravých vetvičiek.
Vhodným postrekom je Luna Experience alebo Prolectus.
Múčnatka broskýň
Hubové ochorenie, spôsobujúce opadávanie listov, deformácia plodov a vznik hustého belavého podhubia, skorkovatenie pokožky plodov. Šíri sa počas teplého a suchého počasia. Je potrebné vykonať opakované postreky hneď po zistení prvých príznakov. Postreky naplánujte tak, aby ste mohli dodržať predpísanú čakaciu lehotu povolených prípravkov. Vyskúšajte prípravky ako napríklad Luna experience alebo Floravita sio.
Rez broskyne pre bohatú úrodu
Broskyniam v našich podmienkach vyhovuje otvorená, kotlovitá koruna s tromi, max. štyrmi základnými kostrovými konármi. Strom vydrží dlhšie, ak na ňom každý rok ponecháte čo najmenej starého dreva.
Každý rok urobte prísny rez – rodivé jednoročné výhonky skracujte o polovicu až ⅔ pôvodnej dĺžky. Rez vykonávajte vždy na vonkajší púčik. Staré a poškodené drevo odstráňte až po to zdravé, je vhodné odstrániť až 70 % kvetných pukov.
Termín rezu je tiež veľmi dôležitý – ideálne až v teplejšom počasí, počas obdobia kvitnutia.
A nezabúdajte ani na letný rez, ktorý je veľmi dôležitým súčiniteľom bohatej plodivosti – pretože tak pomáhate stromu vytvoriť rodivý obrast blízko ku kostrovému konáru. Tento druh rezu je vhodný vtedy, keď letorast dosahuje hrúbku ceruzky, tieto letorasty skráťte ideálne o polovicu. Tenšie letorasty ponechajte bez rezu.
Broskyne sú veľmi náročné na rez, ak potrebujete pomoc, prečítajte si náš článok, ako na to!
Veríme, že vám naše rady pomôžu vo vypestovaní bohatej úrody broskýň a vášmu stromu zabezpečia dlhý a zdravý život!
Autor článku
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými