21.01.2021 (Aktualizácia článku: 20.01.2021)
Kedy sadiť priesady? Všetko o sadeniciach
Aj pre vás je veľkým zážitkom pestovať si vlastnú úrodu? Všetko má svoj čas a preto sa nesnažme získať náskok tam, kde je ešte príroda v zimnom odpočinku. Ako si najlepšie naplánovať predpestovanie zeleniny, byliniek a kvetov? Pri ktorých plodinách začíname s výsadbou semienok na priesady a čo sejeme priamo do záhrady?
Aké sú všeobecné zásady pre výsadbu prvých sadeníc?
-
v širšom význame je pre optimálne načasovanie nutné jarné rozmrazovanie pôdy, pričom podľa konkrétnej lokality môže ísť o prvé aprílové, ale aj o posledné májové dni.
-
Pri výsadbe začíname so zeleninou, niektoré druhy si priam vyžadujú predprípravu už cez zimu – ide napr. o paradajku a papriku vysievanú najprv vo vnútri.
-
Môžeme pestovať už aj v posledných februárových dňoch? Vonku do záhrady, samozrejme, len zeleninu odolnú voči studenšiemu, nestálemu podnebiu (jarný, ľadový šalát, kel) a za podmienok, že pôda je už rozmrznutá, rozpadáva sa. Len tak zabezpečíme príjem vzduchu, pôdu jednoduchšie prevzdušníme.
Plánujete výsadbu na tvrdšej a kamenistej pôde? Vôbec sa svojich plánov nemusíte vzdávať, a to vďaka revolučnému dizajnu najlepších nástrojov na rýľovanie.
Pri ovládaní dáva istotu aj začiatočníkom systém push-pull, ľahko tak preniká vrstvami pôdy a koreňmi.
-
Pozor, pri výsadbe sa nestačí orientovať len podľa toho, či možno už pôdu obrábať, ale aj podľa konkrétnych odrôd a dátumu dozrievania
Za najskoršie jarné plodiny vysádzané priamo do pôdy považujeme špenát, šaláty, reďkovku, pór, cibuľku a hrášok. Ďalšie plánovanie môžete zacieliť na výsadbu kapusty, brokolice, zemiakov - hľuzy vo vyšších oblastiach potrebujú ochrániť pred mrazmi mulčou.
Rada nad zlato - pre presnejší výpočet vhodného obdobia na sadenie sa riadime pravidlom priemerného dňa za posledné roky, kedy v tej-ktorej oblasti prevládali posledné jarné mrazy. Podľa toho možno zostaviť aj takúto farebne vyznačenú mapu a tabuľku Kedy začať sadiť.
Ako si navzájom poradiť pri výsadbe tých najpopulárnejších druhov záhradnej zeleniny?
Jednoznačne k nim patrí najmä paprika a rajčiny. Papriku možno predpestovať už koncom januára, rajčiny o niečo neskôr. Platí, že do polovice februára už majú byť semiačka papriky zasadené. S rajčinami mnohí záhradkári vyčkávajú až do marcových dní - niektorým odrodám však trvá až 8 týždňov, kým vyrastie na rastlinu vhodnú zasadiť von.
-
Vysievame ich do pripravených misiek. Papriku môžeme vysadiť aj bližšie pri sebe, nie je taká náročná na voľný priestor.
-
Možno ich vysievať doma za oknom, ideálne však do skleníkov (poprípade fóliovníkov).
-
Zabezpečíme ľahko priepustný substrát, kontrolujeme, aby klíčili pri teplote max. do 18 °C. Je možné pestovať sadenice bez zeminy a substrátov, pomocou rašelinových tabliet. Nepremokríme ich , skôr zalievame tzv. rosením.
-
Presádzame ich v období 2 klíčnych lístkov. Vykonávame pikírovanie. Hľadáte ďalšie profi nápady? Nájdete ich v blogu Pre vylepšenie pestovania paradajok, o paprike a najobľúbenejších odrodách.
Pri predpestovaní uhoriek je dôležité, aby boli výrazné teplotné rozdiely v noci a počas dňa. Preto pestovanie uhoriek zo sadeníc sa veľmi nevypláca na doma.
Vysievame ich najneskôr do polovice apríla. Na vonkajšie podmienky sú pripravené pri dvoch pravých lístkoch a pevnom koreňovom obale (až o 3až 4 týždne neskôr).
Výhodou pestovania skorej jarnej šalátovej zeleniny je nenáročnosť na svetlo, no pre lepšiu úrodnosť obohaťte pôdu pred výsadbou o živiny z kompostu.
Od zeleniny k bylinkám, alebo naopak?
Pri bylinkách sa tiež riadime kalendárom pre záhradkára, ale známu päticu bylín si možno dopestovať vo vnútri aj v zime. Ide o bazalku tymián, oregano, pažítku, a petržlen.
Užitočné rady pri výsadbe okrasnej zelene
Okrem plánovania podľa posledných mrazov postupujeme odlišne pri kúpe kvetov s holým koreňom – tie vysádzame už v marci, no lepšie ich zahrnieme hlinou.
S koreňovým obalom možno vyčkať do mája a rastlinu v nádobách vysádzame až začiatkom leta. Musí byť vyživovaná hrubšou vrstvou zeminy.