04.06.2021 (Aktualizácia článku: 29.05.2021)
Čo sú pesticídy a ako sa delia?
Každý dlhoročný záhradkár už zažil inváziu škodcov v záhrade, ktorá zneškodnila budúcu úrodu alebo puky kvetov, ktoré sa ešte nerozvinuli, prípadne vzácnu výsadbu. Takáto skúsenosť nikoho nepoteší. V záhrade sa môžete stretnúť aj s chorobami, ktoré rastliny oslabujú, čo sa odráža na ich vzhľade. Na tento podnet sú vyrábané pesticídy, ktoré sú zámerne aplikované v životnom prostredí na eliminovanie premnožených škodcov a chorôb.
Čo sú pesticídy?
Pod pojmom pesticídy nachádzame účinné látky, ktoré majú potenciál usmrtiť a regulovať škodcov a choroby v záhrade a tým podporujú zdravie a kvalitu rastlín.
Pomáhajú nám zbaviť sa hlodavcov alebo eliminovať nepríjemný hmyz v domácnosti. Nájdeme ich vo forme koncentrátov, granúl či aerosolov. Niektoré z nich sú so zabudovaným rozprašovačom, no väčšina sú silné koncentráty, ktoré potrebujeme riediť vodou. Preto pri nákupe pesticídu, zvážte výber dobrého postrekovaču.
Typy pesticídov
Medzi pesticídy patria rôzne prípravky, ktoré sú rozdelené podľa cieľového organizmu:
-
Insekticídy - prostriedky proti hmyzu a roztočom. Rozlišujeme kontaktné, vdychové, dotykové a požerové.
TIP: Insekticídy aplikujte skoro ráno alebo večer pri západe slnka. Nielenže ochránite rastliny pred spálením ale aj užitočný hmyz, akým sú včely, pred kontaktom toxického insekticídu, ktorý by ich usmrtil. Včely sú jedným z najdôležitejších živočíchov vo vašej záhrade a preto je dobre ich chrániť pred zbytočným usmrtením.
-
Herbicídy - prostriedky na ničenie buriny. Väčšinou sa absorbujú listami. Existujú selektívne herbicídy (účinkujú na určitý druh rastlín) a neselektívne (ničia všetky druhy vegetácie).
-
Fungicídy sú chemické látky na ničenie húb a plesní. Zaraďujeme sem aj moridlá na ochranu osiva. Používajú sa tu rôzne zlúčeniny medi, ortuti, zinku a iných ťažkých kovov. Môžu sa používať na ochranu dreva alebo textilu proti plesniam.
-
Nematocídy sa používajú proti voľne žijúcim a cystotvorným háďatkám v pôde.
-
Rodenticídy sú chemické zlúčeniny na ničenie hlodavcov v záhrade a domácnosti. Pozor, tieto pesticídy sú jedovaté aj pre človeka.
-
Akaricídy sú chemické zlúčeniny na ničenie roztočov. Ničia pavúkovitých škodcov rastlín. Patrí sem väčšina organofosfátových insekticídov, všetky sírnaté fungicídy a špeciálne akaricídy.
-
Algicídy sú prípravky na ničenie rias.
-
Moluskocídy sú prípravky na ničenie mäkkýšov - rôzne slimáky a slizniaky.
-
Piscicídy ničia ryby.
-
Termiticídy zase ničia termitov.
Prvé pesticídy boli známe už v staroveku, keď Japonci aplikovali zmes veľrybieho tuku s octom na zneškodňovanie lariev hmyzu na poľnohospodárskej pôde. V 18. až 19. storočí sa začal využívať výťažok z tabaku virgínskeho, ktorý pre svoj obsah nikotínu mal insekticídne účinky.
Vplyv pesticídov na životné prostredie
Výskyt pesticídov v životnom prostredí je zarážajúci. Nachádzajú sa vo vodných tokoch, snehu, daždi, hmle, vzduchu, pôde, potravinách a organizmoch vrátane ľudského tela.
Chemické pesticídy sú jedovaté nielen pre škodcov, ale aj pre nás, ľudí. Preto zvážte aplikáciu chemických postrekov vo vašom okolí. Dnešná doba nám prináša ekologické alternatívy a biologické prípravky, ktoré sú šetrné ako pre životné prostredie, tak aj pre nás.
Vplyv pesticídov na biodiverzitu
Biodiverzita alebo biologická diverzita je rozmanitosť života na Zemi zahŕňajúca milióny druhov rastlín, živočíchov a mikroorganizmov. Rozmnožovanie škodcov a chorôb úzko súvisí s ubúdajúcou biodiverzitou a poklesom prirodzených predátorov daných škodcov, čo je zapríčinenou nedbalou aplikáciou herbicídov. Berte ohľad aj na ostatné organizmy v prírode. Pri aplikácii daného pesticídu sa riadťe presným pokynmi v priloženom návode.
Chemické pesticídy
Najznámejšie, najefektívnejšie a toxické sú chemické pesticídy. Pomôžu pri silnom premnožení škodcov alebo choroby na rastline, kde nepomáhajú biologické postreky a organizmy, ktoré sú šetrné k nám a našej planéte.
-
Mnoho chemických pesticídov sú kontaktné. Postrek preto aplikujte, ak rastlina signalizuje pôvod škodcu alebo choroby. Nepomáhajú ako preventívne postreky proti škodcom a chorobám.
-
Zohľadnite poveternostné podmienky a radšej počkajte na bezveterný deň. Ušetríte tak nielen ostatné rastliny, ale aj živočíchy pred prijatím chemických látok, ktoré nevyhnutne nepotrebujú alebo by ich mohli usmrtiť.
-
Dôkladne preštudujte návod na použitie. Chemické pesticídy nie sú jedovaté len pre škodcov ale aj ľudí, včely a domáce zvieratá. Pri ich aplikácii dbajte na ochranu dýchacích ciest ako aj ochranu pokožky pred priamym kontaktom.
-
Pri ošetrovaní rastlín s hladkým, lesklým alebo kožovitým povrchom použite zmáčadlo, ktoré zabezpečí lepšiu absorpciu pesticídu.
Ak chcete rastlinu preventívne chrániť pred škodcami a chorobami, doprajte jej hnojivo, vďaka ktorému bude mať rastlina dostatok živín, zosilnie a bude odolnejšia. Prípadne môžete vyskúšať spoločenské pestovanie rastlín, ktoré vytvára prirodzené prostredie pre vzájomnú ochranu vysadených rastlín.
Biologické pesticídy
K biologickej ochrane patria prípravky s biologickými látkami, ktoré nie sú v tak vysokej toxicite ako prípravky na chemickej báze, prospešné mikroorganizmy a prirodzení predátori. Majú nezastupiteľné miesto pri regulácii a prevencii výskytu chorôb a škodcov.
Existuje parazitická osička Aphidius colemani, ktorá bojuje proti voškám v skleníku tým, že ich žerie. Jedna osička zožerie cez 300 vošiek. Napadnuté vošky vylučujú poplašný feromón, ktorý bráni rozvoju ďalšej generácii vošiek.
Ak máte pocit, že ste vyskúšali už takmer všetko a nič zatiaľ neúčinkovalo podľa vašich predstáv, požiadajte o pomoc našich predajcov. Vyberieme pre vás kvalitné chemické alebo organické prípravky a postreky šité na mieru. Vytvoria pre vás to najúčinnejšie pole pôsobnosti, na ktoré sa už žiadny otravný hmyz nebude chcieť vrátiť.