16.02.2021 (Aktualizácia článku: 14.02.2021)
Čo s čím pestovať, aby ste maximalizovali úrodu a priestor?
Ako si v záhrade zorganizovať výsadbu, aby sme sa na jej konci tešili z bohatej úrody? Keďže nie všetky druhy rastlín sa navzájom dobre znášajú, pripravili sme si pre vás tento špeciál - na aké kombinácie sa zamerať a čo dať od seba na metre ďaleko?
Čo je to spoločné, partnerské pestovanie? Aké výhody prináša?
Na začiatku sezóny vysádzame do spoločných riadkov kombinácie rôznych druhov zeleniny, zeleniny a kvetín, ale aj bylín, ktoré v priebehu svojho vývoja zlepšujú výnosy, obsah cenných látok a sú si navzájom oporou v nepriaznivých podmienkach. Pri partnerskom vysádzaní sa orientujeme na tie rastliny, ktoré sú si podobné v nárokoch na živiny, kvalitu pôdy, zálievku, svetlo a hnojenie. Popri týchto životne dôležitých podmienkach sa ďalej orientujeme na približne rovnaký termín výsadby.
Záhradkári na tom benefitujú v podobe menších nárokov pôdy na odburiňovanie či na výber postrekov proti škodcom a plesni.
Aj protiklady sa v záhrade priťahujú?
-
Základná kombinácia je spoločné pestovanie vyšších plodín s nižšími, ktorým poskytujú tienenie, ochranu pred vetrom, ale aj oporu pri raste. Vhodným príkladom je pestovanie kukurice s ťahavou fazuľou, melónom, uhorkami alebo hrachom.
-
Nie každá rastlina je “atraktívna”, zaujímavá svojou vôňou a sfarbením pre opelenie. Iným príkladom je pôsobenie proti škodcom, napr. pestovanie bazalky v blízkosti zemiakov proti pásavke.
-
Na začiatku vegetácie je dôležitý príjem dusíka - ten dokážu na seba naviazať, uložiť do pôdy najmä bôbovité rastliny. Zlepšujú proces hnojenia a výnosy.
-
Pozor oberať o živiny dokáže cesnak, cibuľa a pór v blízkosti hrachu alebo ťahavej fazule.
Vhodné kombinácie pre stimuláciu rastu
Rast kvetov a zelených častí je prvotným ukazovateľom, či sme výsadbu uskutočnili správne. V prehľadnej tabuľke čo s čím pestovať nájdete aj ďalšie kritériá, ktoré sa podieľajú na výslednej úrodnosti.
So všetkými druhmi zeleniny môžete pestovať aksamietnicu, nechtík, rebríček alebo petúniu a majorán. Pre stimuláciu rastu navzájom na seba dobre vplývajú kôpor v okolí kelu, kapusty, karfiolu, brokolice alebo uhoriek.
Pre udržiavanie vlahy a minimálne nároky na čistenie od plevu
Najlepším príkladom je výsadba tekvice spolu s popínavou fazuľou a kukuricou. Tekvica zabraňuje zakoreneniu burín aj v okolí hrášku a bôbu. Záhony bude treba len občas vyplieť, ak skombinujete šalát, s mrkvou a reďkovkou a v okolí zemiakov nasadíte sóju a kukuricu.
Ako odpudzovače hmyzu, škodcov, na zmiernenie plesní a nádorov
Každý rok sa v záhrade zapotíte pri odstraňovaní škodcov a otravného hmyz? Používate na to osvedčený nevysýchavý lep na hmyz? O starosť menej budete mať, ak vysadíte v okolí cibule hlúboviny - tie zachránite pred skočkami a inými drobnými chrobákmi, taktiež budú viac odolné voči zhubným chorobám.
Podobnú ochranu pred škodcami vytvoríte v okolí drobného ovocia (jahôd a malín) pomocou výsadby cesnaku.
Partnerské pestovanie paštrnáku a jahôd vzájomne prispieva k zvýrazneniu chuti, alej aj ako ochrana pred škodcami. Paštrnák sa však neznáša s mrkvou ani s paradajkami.
Úžasné zvýraznenie chuti
Kto by v záhrade priam neprecítil vôňu majoránu, bazalky, petržlenu alebo mäty? Rovnako cenným zvýrazňovačom chutí je žerucha pri paradajkách, mätu odporúčame pri zemiakoch a kapuste.
Výhodou je dobrá znášanlivosť bazalky s takmer každou zeleninou a drobným ovocím.
Aby pestovanie v riadkoch bolo výnosné, v okolí nevysádzajte kríky ani ovocné stromy. Veľmi náročný na živiny je orech kráľovský a jadroviny.