09.03.2020
Najznámejší škodcovia ozimného cesnaku - zbavte sa fúzavky cesnakovej!
Množstvo záhradkárov si nevie rady s poškodeným zimným cesnakom od lariev fúzavky cesnakovej (Suillia lurida). Jedná sa o muchu, ktorej larvy poškodzujú rastliny cesnaku, pričom v niektorých oblastiach ho úplne zničia. Srdiečka rastlín sú napadnuté a tak zaostávajú v raste a odumierajú. Nakoľko samička po prezimovaní začne klásť vajíčka hneď, ako stúpne teplota nad 10°C. Odporúčame preto začať s ochranoou cesnaku hneď ako stúpnu teploty.
Kedy sú škody najväčšie?
Keď rastliny po prezimovaní nemajú dostatok vlahy, prípadne ak je dlhšia zima, v dôsledku čoho cesnak veľmi pomaly rastie a larvy majú dostatok času preniknúť k vegetačnému vrcholu rastlín. Bližšie informácie o fúzavke cesnakovej nájdete v našom Katalógu chorôb a škodcov.
Medzi záhradkarmi sú obľúbené dva typy ochrany - chemická a mechanická. Najčastejšie sa využíva postrek alebo zálievka. Najobľúbenejším prípravkom je Karate Zeon 5 CS. Jedná sa o postrekový insekticíd na ochranu plodín proti cicavým a žravým škodcom. Hmyz usmrcuje ako dotykový a požerový jed. Jeho výhodami je napr. veľkosť kapsuliek. Zeon obsahuje 3-5 mirónové kapsule na rozdiel od tradičných kapsulí s veľkosťou 20-50 mikrónov. Vďaka tomu sa extrémne rýchlo uvoľňuje a má vysokú mrazuvzdornosť. Zeon neovplyvňuje život včiel a iného užitočného hmyzu. Okrem cesnaku je povolený k ochrane 100 druhov plodín.
Postreky sa zvyknú robiť vo fáze 2-3 listov cesnaku. Súčasne s postrekom je potrebné začať cesnak kultivovať, aby sa do utlačenej pôdy dostal kyslík a prevzdušnilo ju.
Ďalšou možnosťou ochrany je nad hriadky cesnaku preventívne natiahnuť siete proti hmyzu v čase náletu fúzavky. Nakoľko sieť prepúšťa svetlo aj vodu, cesnaku neuškodí. Striekanie preto nie je nevyhnutné, pretože prekrytie poskytne dostatočnú ochranu. Biologické pesticídy proti fúzavke zatiaľ nikto nevyvinul, pomáhajú na ňu hlavne chemické postreky.
Rastliny, ktoré sú napadnuté fúzavkou, pokračujú v raste, avšak postupne žltnú, ich listy sa deformujú, pričom ako prvý odumiera najmladší list. Neskôr ich môžu napadnúť saprofytické organizmy, kvôli čomu zhnijú.
Nevýhodou fúzavky je, že poškodenie cesnaku zbadáte až keď už je neskoro - začiatkom mája. Vtedy už v rastline nájdete larvu, lenže akýkoľvek chemický zásah bude zbytočný. Po mesiaci sa larva zakuklí v pôde. Napadnuté rastliny oberajú o živiny a tak majú oveľa menšie a nekvalitné cibule.
Ďalší známi škodcovia cesnaku
Koreňokaz zhubný
Tomuto roztočovi vyhovuje vysoká vlhkosť. Ideálne podmienky sú pre nich 80 - 100% relatívna vzdušná vlhkosť. Teplota by mala mať teplotu aspoň 10°C. Okrem cesnaku spôsobuje škody na cibuli, mrkve, cesnaku, zemiakoch a okrasných kvetoch. Napadnuté časti sa deformujú, až začnú hniť. Tohto škodcu nájdete aj v skladoch zeleniny a ovocia. Larvy spolu s dospelými jedincami vybodávajú rany do pletív a živia sa ich šťavami. Rastlinu poškodzujú vylučovaním toxických látok.
Ochrana - Keďže mu vyhovuje vysoká vlhkosť, pestujte rastliny na ľahšej pôde. Používajte zdravý výsadbový materiál a pravidelne ho kontrolujte. Vydezinfikujte priestory skladu prípravkami s obsahom síry.
Háďatko zhubné
Je to škodca, ktorý žije v rastlinných zvyškoch či na šupkách cibuľovín v skladoch alebo v semenách. Na jar vniká do mladých rastlín a živí sa bunkovými šťavami. Nevýhodou háďatka je jeho životaschopnosť. V rastline sa totiž vyvíja viac generácií háďatka, ktoré sa dostávajú späť do pôdy. Ideálnymi teplotami sú pre neho stredné teploty, primeraná vlhkosť a ťažká pôda. Má viacero hostiteľov - cesnak, hrach, mrkva, zeler, repa, fazuľa, menej okrasné rastliny a buriny. Najväčšie škody nastávajú v rokoch, kedy je vlhká a chladná jar.
Ochrana - najlepšou ochranou je prevencia. Na jeseň odstráňte všetky poškodené rastliny. Dodržiavajte osevný postup. Pozor, na pozemku s napadnutými rastlinami nemôžete pestovať hostiteľské rastliny najmenej 4 - 6 rokov. Na výsadbu používajte zdravý výsadbový materiál. Mnohým záhradkárom sa osvedčilo morenie napadnutého cesnaku alebo podozrivých rastlín v 5% Sulke-K. Prirodzenými nepriateľmi háďatka zhubného sú užitočné huby rodov Arthrobotrys a Dactylaria.
Vlnovník cesnakový
Je známy aj ako roztoč cesnakový. Žije pod obalovými šupinami na povrchu strúčikov. Počas celej zimy sa rozmnožuje, nakoľko má dostatok tepla. Prvé príznaky môžete vidieť až dva mesiace po zbere úrody.
Ochrana - cesnak skladujte pri nízkej teplote 1-4°C. Biologickými nepriateľmi tohto roztoča sú dravé roztoče Amblyseius cucumeris, Cheyletus spp., Lasioseius spp a Amblyseius barkeri.
Ďalšia ochrana cesnaku
Ak sa chcete uistiť, že ste žiadneho škodcu nezanedbali, použite Reldan 22 širokospektrálny insekticíd proti škodcom na cibuli, cesnaku a hlúbovej zelenine. Jeho účinok je kontaktný, dýchací a požerový, účinný pre všetky vývojové štádiá škodcov, zároveň nie je klasifikovaný ako jed. Účinkuje najmä na všetky druhy obaľovačov, fúzavku cesnakovú, piliarku jablčnú, vošky, vlnačku krvavú, kvetárku jabloňovú, piliarku slivkovú, vrtivku čerešňovú, piadivky, méry a ďalších škodcov. Obrovskou výhodou je okrem rýchlej iniciálnej účinnosti reziduálne pôsobenie.
Okrem insekticídov je dôležité starať sa o cesnak v podobe hnojenia. Ideálnym hnojivom je NPK hnojivo s dominujúcim prvkom draslíka v pomere 5:5:14. Jedná sa o bezchloridové granulované hnojivo Cererit s guánom na výživu cibule a cesnaku.
NÁŠ TIP - Pri chemickej ochrane cesnaku a ostatných cibuľovín treba vždy používať zmáčadlo, nakoľko ich listy sú chránené voskovou vrstvou a prípravky nedostatočne priľnú.
Autor článku
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými