25.10.2021 (Aktualizácia článku: 26.10.2021)
Najčastejšie choroby orechov
Orechy ešte donedávna nemali prakticky žiadnych škodcov. Za posledné 3 roky sa však situácia radikálne zmenila. Vrtivka orechová strpčuje život menším i väčším záhradkárom a farmárom. Dokáže zničiť celú úrodu. Aké choroby orechov existujú a ako proti nim bojovať? Poradíme vám tipy na postreky s chémiou a aj bez.
Orech bol odjakživa v záhradách ako dobrý gazda - chránil pred pálčivým slnkom a vôňa listov všetkých škodcov odpudzovala. Aj keď sa niekedy orechy potýkali s chorobami, vedeli sme sa ich zbaviť.
Vrtivka orechová - rhagoletis completa - však od svojho príchodu na Slovensko napáchala veľké škody. Ako s ňou a inými chorobami orechov bojovať úspešne?
Vrtivka orechová - nepriateľ všetkých orechov
Koncom 80-tych rokov sa do Švajčiarska dostal z Californie z Ameriky nový škodca orechov - vrtivka orechová. Na Slovensko sa dostala až v roku 2018, no už o rok na to napáchala v záhradách a na farmách obrovské škody. Aj keď sa prvýkrát objavila na juhu západného Slovenska, rozšírila sa veľmi rýchlo.
Malá muška so zelenými očami
Ak by ste chceli spozorovať vrtivku aj vo svojej záhrade, zamerajte sa na malé muchy so zelenými očami a typickými škvrnitými tigrovitými krídlami. Vrtivky majú najviac 10 milimetrov. Najväčším problémom je samička, ktorá dokáže rozniesť až 400 vajíčok.
Tá kladie vajíčka do oplodia orechu - zelenej časti plodov. Postupne sa tu vyvíjajú larvy, ktoré sa zelenou časťou živia. Vytvárajú v orechoch dierky, no samotné do orechov neprenikajú.
Problém nastáva až vtedy, keď do orecha preniknú baktérie a huby, ktoré spôsobia plesnivenie plodov a ich sčernenie.
Prezimuje v pôde
Vrtivka orechová - rhagoletis completa - zimuje v pôde. Imága začínajú lietať poväčšine začiatkom júna, nakladú vajíčka do orechov a na konci vývoja padajú naspäť do pôdy, kde sa kuklia a zazimujú.
Za rok má tento významný škodca orechov len jednu generáciu, no aj tak je veľmi nebezpečný. Vrtivka patrí medzi choroby orechov, pri ktorých nestačí zlikvidovať 90 % jej populácie. Zvyšných 10 % postačí na to, aby zničila veľkú časť úrody.
Fólia - ochrana proti vrtivke
Jedným z riešení je prekrývať pôdu pod orechmi fóliou, ktorá zabráni, aby sa imága dostali von z pôdy a nakládli vajíčka do orechov. Zároveň fólia ochraňuje pôdu aj pred novými larvami. Keď na orechu dokončia svoj vývoj a odpadnú, nedostanú sa späť do pôdy.
Bio postreky
Pre malých farmárov je výhodným riešením aj bio prostriedok na báze účinnej látky spinosad. Pripravte si prípravok s lákadlom v pomere 6 ml Spintoru na 10 l vody a postrekujte ním stromy orechov v intervaloch od júla do konca septembra.
Keďže sú stromy orechov veľké, nie je jednoduché ich ochrániť celé. Striekajte prípravok len na jednu časť stromu - nie celý strom. Lákadlo priláka vrtivky a postupne ich zničí.
Pamätajte, že vrtivka orechová útočí na nevyvinuté orechy. Prvý postrek aplikujte na muchy, ktoré majú približne týždeň. Sú už pohlavne zrelé a začínajú klásť vajíčka.
Spintor je prvý prírodný insekticíd, ktorý nie je toxický pre človeka a teplokrvné živočíchy. Je vhodný na ošetrovanie ovocných sadov a účinne pôsobí aj proti vrtivke orechovej práve v kombinácii s lákadlom. Je šetrný k životnému prostrediu.
Ako bojovať s vrtivkou v júni?
Počas júna povkladajte do konárov žlté lepové doštičky BioTOMAL. Odchytíte tak časť múch vrtiviek.
Využite aj prípravok proti liahnutiu lariev BORA vo forme výdatného postreku alebo zálievky.
Iné choroby orechov
Práve daždivé počasie počas vegetačného obdobia vytvára podmienky, ktoré sú najvhodnejšie pre šírenie bakteriálnych a hubových chorôb listov či plodov orecha. Orechy obľubujú výdatné, no len zriedkavé dažde, ktoré im zabezpečia dostatok vlahy.
Pokiaľ nie sú pestované v dostatočne teplom stanovišti (s priemernou ročnou teplotou 8-10°C) a s dostatkom vlahy, nevytvoria si dlho trvajúce ovlhčenie listov. Tým vzniká priestor pre šírenie chorôb orechov.
Baktériová infekčnosť
Ak na stopkách listov orechov vznikajú hnedé, okrúhle a elipsovité škvrny, orechy napadla choroba, ktorá spôsobuje odumieranie pletiva. Baktériová škvrnitosť napáda aj mladé plody, zmäkne ich zelený obal a hnije dovnútra orechu. Plod následne sčernie, scvrkne sa a opadne.
Ochrana pred baktériovou infekčnosťou
Dôležité je vysádzať orechy do neprevlhčeného prostredia a bez burín. Všetky napadnuté listy, výhony a plody je potrebné odstrániť a spáliť.
Proti baktériám bojujú aj meďnaté postreky, ktoré aplikujte ešte pred zimou za bezmrazového dňa a na jar tesne pred kvitnutím. Tretí postrek aplikujte po odkvitnutí.
Baktériovej infekčnosti - choroby orechov - sa zbavíte Kuprikolom, ktorý chráni plody proti hubovým ochoreniam.
Čerň orechová
Hubová choroba orechov, čerň, má pôvod vo vegetačnej infekcii a je veľmi nebezpečná. Prejavuje sa až po zbere - pri skladovaní orechov. Jadrá orechov postupne hnednú a majú nepríjemnú suchú chuť.
Na šupke orechov vytvára povlaky, ktoré prechádzajú zo špinavobielej farby až po hnedú.
Nákaza sa šíri počas dozrievania plodov cez stopky plodov. Prechádza do cievnych zväzkov a znefunkční mycélium huby. Plod tak nezískava potrebné zásoby vody a usychá ešte pred samotným zberom.
Ochrana proti černi orechovej
Snažte sa realizovať augustový postrek neodolných stromov orechov a dbajte o dobrú hygienu v záhrade. Podobne ako pri baktériovej infekčnosti, aj tu vám pomôže meďnatý prípravok.
Stromárka orechová
Bežne rozšírená voška, stromárka, žije len na orechoch. Patrí medzi choroby orechov, ktoré sa vyskytujú na líci listov okolo hlavnej žily v podobe početných kolónií aj s okrídlenou pestrou samičkou.
Okolo samičky sa nachádza množstvo lariev. Vošky vylučujú lepkavé výkaly, ktorými znečisťujú listy a tvoria prostredie pre mikroskopické plesne - čerňovky. Keď sa premnožia, vyživenie plodov sa zhorší.
Významne sa rozmnožujú v prvej polovici leta, následne zo stromov miznú a na jeseň kladú vajíčka na letorasty, kde prezimujú.
Ochrana proti stromárke orechovej
Vošiek sa zbavíte vďaka predjarným olejnatým postrekom. Pri veľkom premnožení vám pomôžu aj bežné letné insekticídy.
Užite si bohatú orechovú úrodu
Myslite na nepríjemných škodcov orechov vopred a všímajte si všetky detaily, ktoré vám môžu naznačiť ich prítomnosť na stromoch. Preventívne aplikujte neškodné postreky, ktoré zabezpečia, že sa budete tešiť z bohatej a chutnej úrody orechov.