26.04.2021
Ako vybrať správne čerpadlo?
Načo pri menších záhradných prácach spotrebovávať drahú pitnú vodu, keď možno efektívne zužitkovať dažďovú alebo vodu zo studne? Čerpadlá ponúkajú viacero možností využitia - okrem zavlažovania pomocou nich odčerpáte vodu z bazéna alebo zo zaplavenej pivnice. Viete, na ktoré parametre máte pri výbere čerpadla upriamiť svoju pozornosť, ako vybrať čerpadlo do studne a aký je medzi čerpadlami rozdiel? Čítajte ďalej.
Čerpadlá: čo by sme o nich mali vedieť?
Výber konkrétneho čerpadla závisí do toho, pre aký účel, z akého zdroja vody a v akom objeme potrebujeme vodu čerpať. Tomu vyhovujú rozdielne parametre tlaku, prietoku vody, sacej výšky a spôsob manipulácie.
Na aký základný účel potrebujete čerpadlo?
-
Na zalievanie, zavlažovanie záhrady má čerpadlo vyvolať dostatočný, zvýšený tlak a zálievku vykonať pri väčšom prietoku.
-
Prečerpávať väčší objem vody z bazéna zo zaplavenej pivnice je možné s čerpadlom pri menšom tlaku, ale zvýšenom prietoku.
-
Zásobovať domácnosť pitnou vodou, poprípade treba rátať aj so spotrebou na sprchovanie, splachovanie WC, na spotrebu práčky, umývačky. Domácou vodárňou takto zásobujeme pri väčšom tlaku a menšom prietoku.
-
Odčerpávať nečistoty a kal s rôznymi pevnými usadeninami možno pri menšom tlaku a väčšom prietoku.
Typy čerpadiel
-
čerpadlá so sacou schopnosťou
-
ponorné tlakové čerpadlá
-
domáce vodárne
-
kalové čerpadlá
Parametre čerpadiel so sacou schopnosťou (savice) a ich výhody
Savice patria k veľmi obľúbenému záhradnému vybaveniu na zalievanie a postrek. Lákajú nižšou cenou a jednoduchšou manipuláciu (zostávajú na povrchu), ale v prípade častého prenášania je vhodná praktická rukoväť. Treba rátať aj s tým, že čerpadlo musíte najprv zapnúť, až potom sa rýchlo presunúť k hadici.
Savice nie sú vhodné na univerzálne používanie, preto pri výbere vychádzame z týchto parametrov:
-
Sacia výška od 6 do 9 m – na väčšie sacie výšky je už potrebné kvalitné ponorné čerpadlo
-
(Reálna) hĺbka sania okolo 6 - 7 m
-
Tlak od 3 barov
Savice možno kombinovať s tlakovou nádržou alebo pripojiť záhradnú hadicu.
Aj keď zostávajú na povrchu (mimo čerpanej kvapaliny), chránime ich pred vlhkým prostredím. Ideálne, ak ich umiestnime na dobre vetranom mieste.
Ponorné tlakové čerpadlá - aké majú výhody?
Ponorné čerpadlá sú vhodné pri väčších plochách na zalievanie alebo postrek, keď je potrebné čerpadlo s väčším tlakom a prietokom. Vytláčajú vodu hadicou alebo potrubím a sú vhodné aj na prečerpávanie vody z hlbokej studne.
Ktoré parametre bližšie špecifikujú ponorné čerpadlá?
-
Maximálna výtlačná výška – 6 m
-
Výkon od 2 – 3 barov
-
Maximálna hĺbka ponoru – cca 7 m
Ako sú ponorné čerpadlá chránené pred trvalým poškodením?
Aj keď čerpajú vodu z väčších hĺbok, ponorné čerpadlá nie sú náročné na údržbu. Ich trvalé ponorenie zabraňuje poškodeniu mrazom, čo však je bežným problémom pri iných typoch čerpadiel (musia byť odvodnené, aby vplyvom mrazu nedošlo k poškodeniu hydrauhlických častí). Vylepšené modely ponúkajú automatickú prevádzku.
Najvšestrannejším pomocníkom do záhrady a na práce okolo domu je spomedzi čerpadiel ponorné tlakové s maximálnou hĺbkou ponoru 5 - 7 m?
Výhody ponorných čerpadiel
-
Ponorné čerpadlá sú robustné, majú praktické telo z plastu s nastavením úrovne zapínania a vypínania (prepnutím na trvalé ručné čerpanie). Hmotnosť zariadenia nepresahuje 4,5 kg.
-
Pri univerzálnej prípojke možno k čerpadlu použiť záhradnú hadicu s rôznym priemerom a kombinovať ju s tlakovou nádržou na zalievanie alebo na tvorbu zásob vody pre domácnosť.
K tlakovým čerpadlám patria aj domáce vodárne. Používajú sa najmä pri čerpaní vody zo studne. Výhody predstavujú eco modely s pohodlnou veľkoobjemovou nádržou (24 l),ktorá je
5 rokov bezúdržbová (nemení sa membrána, ani sa nedopĺňa vzduch). Má výborné doplnkové súčasti (napr. kolieska) pre pohodlnejší transport.
Domáca vodáreň s ponorným čerpadlom
Vyžaduje sa väčší tlak a menší prietok. Domáce vodárne sa používajú najmä pri čerpaní vody zo studne alebo z cisterny, distribuujú dažďovú vodu (zo suda) pre domácnosť a záhradu. S domácimi vodárňami sa nesmie ale čerpať slaná voda, horľavé kvapaliny a ani pevné látky.
Pred príchodom mrazov čerpadlo vypustite za pomoci vypúšťacej skrutky.
Výhody domácich vodární
-
Distribuujú lacnú vodu (napr. dažďovú),
-
sú využiteľné aj na potreby sprchovania, zavlažovania a na WC,
-
pri plynulo nastaviteľnom eco režime ušetríte až 15 % energie oproti normálnej prevádzke,
-
tepelná poistka proti preťaženiu zároveň kontroluje chod kondenzátorového motora.
Základné parametre domácich vodární
-
výkon (menovitý) – 650
-
maximálna výtlačná výška – 40 m
-
tlak (riadiaci) – 1, 5 barov
-
hmotnosť – od 13 kg
Kalové čerpadlo na septik (žumpu)
Na odčerpávanie septika a žumpy s ich rôznymi ďalšími nečistotami a fekáliami alebo na splaškovú vodu potrebujete výkonné kalové čerpadlo pri väčšom prietoku a nízkom tlaku.
Nový sortiment reaguje na požiadavku rýchleho odčerpania silne znečistenej a zapáchajúcej vody, pričom je konštrukčne vybavený aj na horšie prístupné šachty.
Kalové čerpadlo je účelné pri čistení bahnitých jazierok (s tepelnou poistkou proti preťaženiu), ale nevhodné na bežnú zálievku.
Parametre pri výbere kalového čerpadla
-
čerpať znečistenú vodu s pevnými časticami s priemerom 30 mm a viac
-
maximálna hĺbka ponoru – 7 m
-
maximálna výtlačná výška – 6 m
-
maximálny tlak – 0, 6 m
-
hmotnosť – od 4 kg
Univerzálne použitie kalového čerpadla
Obľúbené sú kalové čerpadlá na univerzálne použitie. S univerzálnou prípojkou umožňujú pripojiť hadicu s rôznym priemerom – 13, 16, 19 mm a viac.
Na všestranné práce odporúčame vybrať kalové čerpadlo so zosilnenými prvkami (napr. plastový plášť podporený sklenenými vláknami) pre dlhšiu životnosť.
Ako sa starať o čerpadlá?
Nezabúdajte, že čerpadlo v prevádzke si vyžaduje vašu zodpovednú a bezpečnú manipuláciu.
Čerpadlo majte pod dohľadom a čo najviac ho chráňte pred:
-
extrémnym preťažením na sucho,
-
prevádzkou v mraze a za zvýšenej vlhkosti,
-
vplyvom abrazívnych častíc.
Inak by ste zbytočne zariadeniu skracovali životnosť a vám by pribúdali starosti pred novou sezónou v záhrade.
Ako vybrať čerpadlo do studne?
Vybrať správne čerpadlo do studne nie je len o značke alebo cene, ale o komplexnom zhodnotení vašich potrieb a podmienok v studni. Investícia do kvalitného čerpadla sa vám vráti v spoľahlivosti a dlhodobej spokojnosti s jeho výkonom.
Čerpadlo na studňu
Ak stojíte pred rozhodnutím, aké čerpadlo do studne, mali by ste zvážiť hĺbku studne. Ak je hĺbka vody do 7-9 metrov, môžete použiť povrchové čerpadlo. Tieto čerpadlá sú umiestnené nad hladinou vody a čerpajú vodu pomocou podtlaku. Pre hĺbky nad 9 metrov je potrebné použiť ponorné čerpadlo, ktoré dokáže efektívne čerpať vodu z väčších hĺbok. Do úvahy treba brať aj priemer studne, aby sa tam vybrané čerpadlo vošlo. Zmerajte tiež výdatnosť studne (množstvo vody, ktoré studňa dokáže poskytnúť za určitý čas), aby čerpadlo nevyčerpalo vodu rýchlejšie, než sa studňa stihne doplniť. Výdatnosť zistíte pomocou testu, pri ktorom sledujete, koľko litrov vody sa vyčerpá za určitý čas. Zvážte požadovaný tlak a prietok. Prietok je množstvo vody, ktoré čerpadlo dokáže prečerpať za hodinu (zvyčajne sa udáva v litroch za hodinu, l/h). Vyberte čerpadlo s prietokom, ktorý zodpovedá potrebám vašej domácnosti alebo zavlažovacieho systému. Dôležitým faktorom pre výber čerpadla do studne je tlak (udáva sa v baroch). Ten by mal byť dostatočný na to, aby sa voda dostala na potrebné miesta, vrátane domácnosti, záhrady alebo zavlažovacích systémov. Pri výpočte zohľadnite výšku, ktorú musí voda prekonať, aj straty tlaku v potrubí. Pri výbere správneho čerpadla zohľadnite aj kvalitu vody, spotrebu energie aj dostupnosť náhradných dielov či servis.
Autor článku
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými