18.09.2020
Ako sa zbaviť drôtovcov v zemiakoch, mrkve a iných plodinách?
Drôtovce sú obávané najmä pre veľké straty v úrode zemiakov. Napadajú hľuzy, korene a cibule rastlín. Vyhovuje im vlhšie prostredie, v ktorom si lepšie vytvárajú chodbičky a prenikajú celou organickou hmotou plodiny. Najväčší výskyt zaznamenávajú drôtovce v zemiakoch, cibuli, mrkve a cvikle. Nepohrdnú ani kukuricou či cukrovou repou. Veľmi zriedkavo napádajú stonky a len niektoré druhy sa živia šťavami z listov. Viac informácií o drôtovcovi nájdete už v tomto blogu.
Charakteristika drôtovca – životný cyklus a významní hostitelia
Drôtovec zemiakový patrí k škodlivým larvám chrobákov z čeľade kováčikovitých (Elateridae). U nás predstavuje najväčšie riziko kováčik obilný, poľný a kováčik čierny.
Typickým znakom drôtovcov je štíhle, vpredu zúžené, ploché telo. Je dlhý max. 4 cm. Tohto škodcu spoznáte aj podľa lesklého, hnedo-červeného sfarbenia a troch párov končatín hneď za hlavou.
Larvy a aj dospelí jedinci drôtovcov prezimujú hlboko v pôde. Na jar, po párení a nakladení vajíčok, nastáva liahnutie po dobu 2 až 4 týždňov. Za rok majú jednu generáciu, pričom dokážu prežiť 2 až 6 rokov. Najväčšie škody spôsobujú na jar (keď ešte nie je pôda zohriata) a koncom leta (až do jesene).
Larvy drôtovcov milujú neobrábané polia a blízke trávnaté plochy. Pred výsadbou sa preto dôkladne zbavte buriny. Zemiaky vysádzajte až vo štvrtom poradí po trávnatých porastoch. Taktiež minimalizujte kontakt s rastúcimi plochami kukurice a výskyt iných sladkých potravín. Organické zvyšky po kukurici sa stávajú zvlášť vyhľadávanou potravovou pre drôtovce.
Preventívne opatrenia
-
Mechanické obrábenie pôdy, dôkladné okopávanie, prerýľovanie až do hĺbky 20 cm. Minimálny výskyt drôtovcov v zemiakoch a v iných plodinách zaznamenáte po (viacnásobnom) použití rotavátorov.
-
Na menších plochách si vystačíte s ručným, ergonomicky navrhnutým kultivátorom. Drôtovce treba čo najviac dostať na povrch pôdy, pretože slabo odolávajú zmene teplôt a vetru.
-
Veľmi obľúbená je metóda odkameňovania a ryhovania pôdy
-
Vhodnou prevenciou je striedanie vysádzaných plodín, respektíve blízke vysádzanie kapustovitých plodín, repky a horčice. Na ničenie drôtovcov majú pozitívny vplyv kyanické plyny, ktoré práve tieto plodiny hojne obsahujú.
-
Sú skvelou potravou pre vtáctvo, preto zvážte zástavbu kŕmidiel vo vašej záhrade
-
Na jar použite hnojivo s vysokým obsahom vápna a organicky viazaného dusíka - dusíkaté vápno. V pôde pôsobí dezinfekčne, podporuje úrodnosť a celkový vývin rastlín. Vysádzajte až po prvých teplejších dňoch, keďže zvýšená vonkajšia teplota a sucho ich núti ukrývať sa hlbšie v zemi a menej napádať korene a hľuzy rastlín.
Pred výsadbou odporúčame zapracovať do pôdy Agro CS hnojivo na zemiaky s komplexom živín obohateným o horčík. Okrem základnej koreňovej výživy má likvidačný účinok na veľké množstvo prezimovaných škodcov.
Biologické, fyzikálne a chemické ničenie drôtovcov
Dôsledná prevencia - najmä základná kultivácia často stačí na znížený výskyt drôtovcov v rastlinách. Málokedy býva chemická ochrana nutná a ak aj, uprednostnite radšej biologické insekticídy na báze obnoviteľných zdrojov.
Najviac šetrné sú ekologické opatrenia, vytváranie vhodných podmienok hlístam alebo háďatkám rodu Steinernema, ktoré sa živia týmito spomínanými parazitickými druhmi. Ak túto možnosť nemáte, venujte pozornosť niektorým technickým metódam ničenia drôtovcov.
Na menších porastoch sa stále žiada ručné vyzbieranie škodcov z pôdy alebo pomocou lepiacich návnad v zemiakových porastoch. Bio verziou sú sladké návnady s obsahom mrkvy, repky či kukurice. Za posledné sezóny sa rozšírila ekologická metóda so sladkým postrekom na drôtovce.
Na jeho prípravu potrebujete len rozpustený kryštalický cukor. Ideálny pre pásma so silným napadnutím týchto škodcov.
Chemickou verziou, ako sa zbaviť kováčika zemiakového, je napríklad postrekový insekticíd s významným repelentným účinkom. Odporúčame vyberať tak, aby ste zabránili množeniu širokého spektra škodcov.
Skvelou alternatívou je ošetrovanie pôdy parou (v skleníkoch a pareniskách), pričom teplotu zvyšujte až na 60 °C. Smrteľný účinok má pre ne aj máčanie sadeníc v teplej vode (max. 60 °C alebo aj menej, aby sa nepoškodila sadenica).
Dobrou radou na záver je pestovanie skorých odrôd zemiakov (adora, carrera) a včasný zber (do konca augusta), kedy je napadnutie a poškodenie úrody minimálne. Do záhrady nasaďte lekárov pôdy - krásne oranžové aksamietnice, známe aj ako smraďošky, afrikánky alebo garafie. Odporúčame aj nechtík. Na škodcov pôsobia odpudzujúco.
Autor článku
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými