26.07.2021 (Aktualizácia článku: 20.07.2021)
Ako dezinfikovať záhradné náradie?
Poklady záhradníka nie sú len vypestované plody. Skutočným pokladom je správne náradie záhradníka, ktoré rokmi pri svojej činnosti zbiera. Záhradníkovi umožňuje obrábať pôdu, zvelaďovať záhradu a pomáha vo všetkých potrebných činnostiach, ktoré si záhrada vyžaduje. Náradie poctivého záhradníka si zaslúži aj poctivú starostlivosť, ktorá zabezpečí jeho dlhoročnú životnosť a najmä funkčnosť.
Pravidelná starostlivosť je základom funkčného náradia
Záhradné náradie, najmä akými sú rýle, motyky a motyčky či záhradné lopatky, čistite:
-
na jeseň - predtým, ako náradie zazimujete,
-
na jar, ak ste vynechali čistenie v jeseni (ako súčasť jarných prác v záhrade),
-
pri presune z jednej rastliny na ďalšiu - najlepšie po každom použití,
-
keď uvidíte na rastline príznaky akejkoľvek choroby.
Tipy pre jednotlivé nástroje:
-
Z rýľu, lopatiek a záhradných nožníc oklepte alebo zotrite drevenou paličkou nánosy prilepenej zeminy, ktorá by na náradie pôsobila svojím vlhkom a následne spôsobila korodovanie.
-
Rukavice pravidelne perte, predídete tak zatuchnutemu smradu, ktorý je spôsobený rozmnožením mikróbov a baktérií.
-
V konve nenechávajte zbytočne stáť vodu. Malé množstvo stojatej vody sa rýchlo zanesie sinicami a konva zvnútra chytá mazľavý povlak.
Aké dezinfekčné prípravky použiť na dezinfekciu záhradného náradia?
Na dezinfekciu náradia môžete použiť teplú vodu s pridaním aktívneho chlóru. Aktívny chlór obsahujú bežné čistiace prostriedky do domácnosti.
Ekologickejšou alternatívou je ocot, ktorý sa nájde v každej domácnosti. Ocot jemne rozrieďte v lavóre s teplou vodou a položte doň náradie na 5-10 minút.
Na odstránenie nečistôt z drsných povrchov použite tvrdú kefu. Menšie časti, ktoré dokážete rozobrať, čistite vždy samostatne. Tlakovým postrekovačom sa jednoducho dostanete aj do ťažšie dostupných miest.
Do vody nevkladáme drevené časti nástrojov. Drevené rukoväte a iné drevené časti môžeme v rámci prevencie a údržby očistiť od hrubých nečistôt, prejsť brúsnym papierom a následne pretrieť olejom, napríklad ľanovým.
Vydezinfikované náradie môže podstúpiť ďalšie procedúry obnovy a revitalizácie, akým je napríklad lakovanie, brúsenie a ostrenie alebo mazanie mechanických častí na nožniciach a fúriku.
Prečo sa starať o záhradné náradie a dezinfikovať ho?
Starostlivosť o záhradné náradie nielenže predĺži jeho funkčnosť a životnosť, ale odrazí sa aj na budúcom zdraví pestovaných rastlín. Špinavým záhradným náradím môžete šíriť choroby z infikovaných rastlín na zdravé.
Jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť šíreniu húb a iných chorôb, je pravidelne strihať infikované časti rastlín. Akonáhle však urobíte rez v chorej rastline, spóry húb a patogény sa prichytia na vašom náradí. Keď sa pustíte do starostlivosti o zdravú rastlinu s tým istým náradím, choroby na ňu prenesiete veľmi jednoducho.
Prevencia pred plesňami, hubami
Zvyšky organického materiálu sa časom stávajú miestom, kde prežívajú spóry húb a plesní, ktoré môžu byť príčinou infekcie rastlín - pri reze a strihaní, kde ostáva otvorená rana. Spóry plesní, ktoré spôsobujú plesňové ochorenia rastlín, sú mikroskopického pôvodu a veľmi ľahko sa rozmnožujú. Čistým náradím predídete možnému množeniu týchto spór.
Ak sa vo vašej záhrade objavia plesňové ochorenia, náradie preventívne dezinfikujte namočením do teplej vody, ktorá bude obsahovať čistič s aktívnym chlórom alebo ich vyčistite handričkou, ktorú predtým necháte nasiaknuť octom. Očistený nástroj dosušíte utierkou a necháte voľne na vzduchu.
Zamedzenie hrdze
Na záhradnom náradí nenechávame zvyšky mokrej zeminy a takisto ich nenechávame na daždi. Pravidelnou očistou zabránite korózii, ktorá môže otupiť hrany nástroja.
Zhrdzavené nástroje môžete vykefovať drátenou kefou a vyhladiť brúsnym papierom, ktoré hrdzu zoškrabú. Následne nástroj natrieme novou farbou. Pravidelnou údržbou a olejovaním nástrojov sa korózii vyhneme.
Ostrosť náradia
Dobrá kondícia náradia sa vyznačuje ostrosťou. Ostré náradie hladko zvláda všetky práce v záhrade. Nie je naškodu občasne náradie naostriť. Najmä ak ide o rýľ, nožnice alebo kosu. Samozrejme sa vyhýbame použitiu náradia tam, kde by sa mohlo otupiť. Vždy volíme vhodný typ náradia pre danú prácu v záhrade.
Autor článku
Mgr. Lenka Krčmáriková
Záhradkárstvo je mojím koníčkom už niekoľko rokov. Často mávam dilemu vo výbere vhodného postreku proti škodcom v našej záhrade. S eshopom lacnepostreky.sk som začala spolupracovať v septembri 2019 ako obsahový manager. S mojím tímom hľadáme komplexné odpovede na vaše otázky. Nenašli ste, čo ste hľadali? Ozvite sa mi na poradna@lacnepostreky.sk a možno práve váš problém bude témou ďalšieho blogu.
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými