Zásobné Hnojivá
Záhradkárom pomáhajú riešiť problém s dávkovaním živín podľa aktuálnej potreby rastlín. Najmä v čase, keď sa už ochladzuje, čo sa negatívne prejavuje na raste a samotnom prijímaní živín. K zásobným hnojivám patria prevažne granulované v živicovom obale - presný pomer N, P, K, ale aj bóru, medi, zinku, horčíka a železa zvyčajne o 50 % viac (v chelátovej forme).
Ich účinnosť spočíva v tom, že živicový obal umožňuje vodným parám prenikať hlboko dovnútra. Dochádza k chemickej reakcii a uvoľňovaniu živín z granúl. Následne vzniká tlak vo vnútri granuly, ktorý je vyšší než v okolitom prostredí. Roztok takto preniká smerom von z granúl.
Efektívnosť celej reakcie je ovlyvnená len množtsvom vodných pár. Tých je viac, čím vyššiu teplotu nadobúda substrát - čím je teplejšie, tým viac pár a aj viac živín. Týmto princípom sa len kopírujú potreby rastlín počas rôznych podnebných podmienok - čím teplejšie, tým väčšia spotreba živín.
Vývoj rastlín nie je ovplyvnený len samotnou vonkajšou teplotou, ale aj vývojovými štádiami, preto sa v lete odporúča pravidelne pridávať balkónovým rastlinám aj vodorozpustné hnojivá zo zálievkovej vody.
Najväčšou výhodou zásobných hnojív je doba pôsobenia až na 6 mesiace, pričom nehrozí prehnojenie, spálenie či zasolenie, keďže granula uvoľní iba potrebné množstvo živín.