Dezinsekcia
Proces, resp. súbor opatrení zameraný na rozsiahlu likvidáciu choroboplodných a inak nežiaducich článkonožcov. Ide o epidemologicky a hospodársky závažný hmyz, narúšajúci aj náš celkový komfort. Pomocou najčastejších chemických (insekticídy), mechanických (lepové pasce) a fyzikálnych metód (vlhké teplo – vyváranie, pranie, elektrická energia) sa tak dokážeme nadobro zbaviť ploštíc, molí, švábov, mravcov a iného otravného hmyzu v našej blízkosti.
Dezinsekcia si vyžaduje odborný postup, najmä ak došlo k rozsiahlym škodám, respektíve likvidáciu sťažujú zlé priestorové podmienky. Lokálne použitie bežne dostupných prípravkov proti lezúcemu hmyzu treba aplikovať na všetky miesta, kde sa hmyz vyskytuje, vyhľadáva potravu, ukrýva v noci alebo z iných dôvodov migruje.
Rozlišujeme:
Preventívna dezinsekcia: zabránenie uhniezdeniu, rozmnožovaniu a šíreniu článkonožcov
Represívna dezinsekcia: cielená, vykonáva sa pri výskyte hmyzu v konkrétnom objekte
Dezinsekčné prípravky musia byť legislatívne schválené, šetrné k ľudskému zdraviu, k domácim zvieratám a mať čo najnižší negatívny vplyv na kvalitu životného prostredia. Každý dezinsekčný zásah v obytných, ale aj v neobytných priestoroch má byť zdokumentovaný a prístupný aj pre vyššie kontrolné orgány.
Absolútny likvidačný účinok je pri dezinsekčných opatreniach podmienkou, inak bude lezúci hmyz ďalej pôsobiť ako vektor infekčných ochorení (okrem hospodárskeho a hygienického dopadu). Prenos sa neuskutočňuje len pasívne, teda pôsobením na povrchu ľudskej kože, ale aj biologicky aktívne (hmyz saje krv). Ako vektory pôsobia napríklad kliešte a komáre pri prenášaní tak závažných ochorení, akými je borelióza, besnota, kliešťový zápal mozgu a pod.