0915 / 420 295 | PO - PI 8:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0,00 €

Menu

Poškodenie viniča rastovými herbicídmi

Katalóg chorôb a škodcov » Vinič » Poškodenie viniča rastovými herbicídmi
Poškodenie viniča rastovými herbicídmiPoškodenie viniča rastovými herbicídmi
Poškodenie viniča rastovými herbicídmiPoškodenie viniča rastovými herbicídmi

Charakteristika choroby

Často sa stáva, že pri ošetrovaní porastov obilnín proti burinám dôjde k úletu aplikovaného herbicídu do blízkych záhrad a vinohradov. Obilniny sa najčastejšie ošetrujú tzv. rastovými herbicídmi, ktoré ničia dvojklíčnolistové buriny tým spôsobom, že narušia ich rast. Zasiahnuté buriny sa krútia, zaostávajú v raste a postupne hynú. Na tieto herbicídy citlivo reagujú aj niektoré pestované plodiny, napr. repa cukrová, slnečnica a predovšetkým vinič. Listy viniča sa výrazne deformujú a získavajú vejárovitý tvar. Okrem toho majú zhrubnutú a presvetlenú žilnatinu. Pri silnejšom zásahu viniča sa skrúcajú a odumierajú aj vrcholky letorastov. 

Možnosti zabránenia úletu rastových herbisidov

Rastové herbicídy treba v blízkosti vinohradov a záhrad aplikovať za bezvetria alebo len za slabého vetra s použitím nižšieho tlaku, aby nevznikali príliš drobné kvapky postrekovej kvapaliny. 

Postup pri silnejšom poškodení viniča rastovými herbicídmi

Majiteľ poškodeného viniča sa musí urýchlene obrátiť na Obecný úrad, ktorý je v tejto veci oprávnený zvolať komisiu za účasti všetkých zainteresovaných strán a príslušného obvodného rastlinolekára Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP). 

Odporúčané prípravky

Tento eshop používa ku skvalitneniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookies. Používaním tohto eshopu s tým súhlasíte.