Voška slamihová
Charakteristika škodcu
Primárnym hostiteľom vošky slamihovej je slivka a rôzne druhy rodu Prunus, v skleníkoch chryzantémy a starčeky (Senecio). K sekundárnym hostiteľom patria zástupcovia z čeľade astrovitých (slnečnica, artičok), borákovitých (nezábudka) a ďatelina. Voška maková je polyfágny druh, ktorý napáda viac ako 200 druhov rastlín, vrátane slnečnice, repy, fazule, zemiakov, mrkvy, tabaku ako aj niekoľkých druhov kvetov a okrasných rastlín. Primárnymi hostiteľmi sú bršlen európsky (Euonymus europea), bršlen bradavičnatý (E. verrucosa) a kalina obyčajná (Viburnum opulus). Bezkrídle imága vošky Brachycaudus helichrysi sú dlhé 1,4-2 mm, majú vajcovitý tvar, obyčajne sú zelené až žltozelené alebo hnedozelené, Konce holení a chodidiel sú čierne, tykadlá sú krátke a dosahujú asi do polovice dĺžky tela, sifunkuli sú krátke a valcovité. Chvostík (cauda) je je svetlý, krátky a zaoblený. Okrídlené vošky sú 1,1-2,2 mm dlhé, s tmavými tykadlami, nohami a sifunkulami. Hlava a hruď sú tmavohnedej farby a na brušku je veľká, nepravideľná, pigmentovaná škvrna.
Bezkrídle samičky vošky Aphis fabae sú tmavej, olivovozelenej až matnej, čiernej farby, s čiernou hlavou, tykadlami. Bývajú dlhé 2-2,6 mm, nohy sú svetlo sfarbené, ich spodná časť a špičky sú čierne. Čelné hrbolčeky nie sú vyvinuté. Okrídlené samičky sú dlhšie, s lesklou, čiernou hlavou a hruďou. Tykadlá sú krátke a nedosahujú do 2/3 dĺžky tela. Nymfy vošky makovej sú zelené, posledný instar má 5 - 7 párov bielych škvŕn na brušku. Autor fotky (S. Rae, www.flickr.com)
Výskyt a význam
Vošky sa vyskytujú na zvinutých listoch slnečnice, neskôr sa presúvajú na úbory slnečnice a vytvárajú kolónie medzi semenami. Tieto druhy sú schopné prenášať mnohé druhy vírusov.
Symptómy
Vošky spôsobujú zvinovanie listov pozdĺž hlavnej žilky. Tkto výrazne poškodzujú listy v období rýchleho rastu a ešte pred objavením sa prirodzených nepriateľov.