• Slovensky
  • Česky
Zákaznícka linka 0915 / 420 295

Voška slamihová

Voška slamihováVoška slamihová
Voška slamihová

Charakteristika škodcu

Primárnym hostiteľom vošky slamihovej je slivka a rôzne druhy rodu Prunus, v skleníkoch chryzantémy a starčeky (Senecio). K sekundárnym hostiteľom patria zástupcovia z čeľade astrovitých (slnečnica, artičok), borákovitých (nezábudka) a ďatelina. Voška maková je polyfágny druh, ktorý napáda viac ako 200 druhov rastlín, vrátane slnečnice, repy, fazule, zemiakov, mrkvy, tabaku ako aj niekoľkých druhov kvetov a okrasných rastlín. Primárnymi hostiteľmi sú bršlen európsky (Euonymus europea), bršlen bradavičnatý (E. verrucosa) a kalina obyčajná (Viburnum opulus). Bezkrídle imága vošky Brachycaudus helichrysi sú dlhé 1,4-2 mm, majú vajcovitý tvar, obyčajne sú zelené až žltozelené alebo hnedozelené, Konce holení a chodidiel sú čierne, tykadlá sú krátke a dosahujú asi do polovice dĺžky tela, sifunkuli sú krátke a valcovité. Chvostík (cauda) je je svetlý, krátky a zaoblený. Okrídlené vošky sú 1,1-2,2 mm dlhé, s tmavými tykadlami, nohami a sifunkulami. Hlava a hruď sú tmavohnedej farby a na brušku je veľká, nepravideľná, pigmentovaná škvrna.

Bezkrídle samičky vošky Aphis fabae sú tmavej, olivovozelenej až matnej, čiernej farby, s čiernou hlavou, tykadlami. Bývajú dlhé 2-2,6 mm, nohy sú svetlo sfarbené, ich spodná časť a špičky sú čierne. Čelné hrbolčeky nie sú vyvinuté. Okrídlené samičky sú dlhšie, s lesklou, čiernou hlavou a hruďou. Tykadlá sú krátke a nedosahujú do 2/3 dĺžky tela. Nymfy vošky makovej sú zelené, posledný instar má 5 - 7 párov bielych škvŕn na brušku. Autor fotky (S. Rae, www.flickr.com)

Výskyt a význam

Vošky sa vyskytujú na zvinutých listoch slnečnice, neskôr sa presúvajú na úbory slnečnice a vytvárajú kolónie medzi semenami. Tieto druhy sú schopné prenášať mnohé druhy vírusov.

Symptómy

Vošky spôsobujú zvinovanie listov pozdĺž hlavnej žilky. Tkto výrazne poškodzujú listy v období rýchleho rastu a ešte pred objavením sa prirodzených nepriateľov.

Odporúčané prípravky
*****
CALYPSO 480 SC
Prípravok vo forme suspenzného koncentrátu na ochranu repky olejnej, ovo. drevín, viniča, zeleniny, zemiakov a okra. rastlín proti cicavému a žravému hmyzu.
Balenie:
Akcia
DECIS AL OVOCIE A ZELENINA
Postrekový insekticídny prípravok na priame použitie vo forme kvapaliny k aplikácii bez riedenia (ready for use) určený na ochranu zeleniny, byliniek a ovocných stromov.
Balenie:
*****
Novinka
DECIS PROTECH MONDOSE OVOCIE A ZELENINA
Postrekový prípravok k ochrane poľnohospodárskych rastlín proti cicavým a žravým škodcom. Určené pre jednorazové použitie bez dávkovania.
Balenie:
*****
DECIS PROTECH OVOCIE A ZELENINA
Postrekový prípravok vo forme emulzie olej vo vode určený na reguláciu výskytu širokého spektra živočíšnych škodcov na mnohých plodininách.
Balenie:
PYRINEX SUPREME
Insekticídny prípravok s kontaktným a požerovým účinkom voči cicavým a žravým škodcom v repke olejnej, kukurici, slnečnici a cukrovej repe v novej ZW formulácii t.j. zmesi suspenzných kapsúl (CS) a emulgovateľného koncentrátu (EW).
Balenie:
LACNEPOSTREKY s.r.o. | FIRMBOX, Brnianska 2343 | 911 05 Trenčín, Slovenská republika | e-mail: kontakt@lacnepostreky.sk | tel.: +421 915 / 420 295
Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.
Katalóg chorôb a škodcov
Tento eshop používa ku skvalitneniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookies. Používaním tohto eshopu s tým súhlasíte.