01.07.2020
Návod ako vypestovať krásne ruže a chrániť ich pred chorobami a škodcami
Ako sadiť ruže z odrezkov?
Na rozmnožovanie ruží stačí namočiť odrezky ruží do vedra s vodou. Tŕne musia smerovať nadol. Po dvoch dňoch odrezky pozapichujte do nádoby s pieskom tŕňmi nadol a zalejte výdatnou zálievkou. Odrezky uložte na svetlé miesto ale nie na priame slnko.
Po 5 dňoch sú sadenice pripravené na konečnú výsadbu do záhona. Ak by ste zasadili odrezky do hliny namiesto do piesku, púčiky by boli oveľa menšie.
Kde pestovať ruže
Ruže treba vysadiť na slnečné miesto. Nie však s prudkým slnkom, pretože vyťahuje farbu ruží a celkovo rastlinám neprospieva.
Tienisté stanovište - vytvoria sa na nich tenké výhonky, s málo kvetmi a drevo pred zimou nevyzrieva, preto krík v zime premrzne.
Pod košatým stromom
V blízkosti plytko koreniacich listnatých stromov - ružiam odoberajú živiny a vlahu
V zamokrených stanovištiach
Ak nemáte ideálne podmienky, je ideálne v záhrade vystavať záveternú stenu alebo nasadiť dreviny, ktoré vytvoria krátkodobé postupujúce zatienenie pred slnkom.
Kvalita pôdy
Pôda by mala byť dlhšia s obsahom hrubej humusovej vrstvy. Dosiahnete toho vďaka dobre vyzretému hnoju alebo kompostu, prípadne opadané lístie, popol z dreva či trávy.
Ideálne pH pôdy je 5 - 7. Ak je priveľmi kyslá, pridajte vápenec, ak je naopak moc alkalická, zapravte do nej rašelinu. Dbajte na prevzdušnenú, jemne spracovanú pôdu.
Kedy sadiť ruže?
Sadenice by mali mať vyvinuté 3 jednoročné výhonky a cca 20 cm nepoškodené korene.
Stromčekové ruže by mali mať výšku kmienika aspoň 100 - 140 cm
Previslo rastúce ruže, známe aj ako smútočné ruže musia mať korunku naočkovanú 160 - 180 cm od zeme
Pestovateľské škôlky expedujú sadenice s voľnými koreňmi na jar alebo jeseň v pestovateľských nádobách počas celého vegetačného obdobia. Voľnokoreňové sadenice odporúčame vysádzať koncom októbra až do polovice novembra. Pozor, aby nebola premrznutá pôda. Stromčekové a popínavé ruže vysaďte na jar.
Ako ošetriť sadenicu pred výsadbou?
1. Skráťte korene o polovicu a odstráňte suché poškodené časti koreňa.
2. Jesenná výsadba - Odstráňte z nadzemnej časti aj mäkké, zelené a najtenšie výhonky.
3. Jarná výsadba - Skráťte hlavný výhonok na 2 - 3 očká.
4. Korene chráňte pred vyschnutím ponorením do vody deň pred výsadbou.
Škodcovia ruží
Ruže podobne, ako iné rastliny, treba chrániť proti nasledujúcim škodcom.
Múčnatka na ružiach
Táto hubová choroba tvorí sivasté povlaky na listoch, pukoch a niekedy na stonkách ruží. Najviac sa tejto plesni darí na sklonku leta, kedy je teplo a vlhko. Na ochranu ruží použite fungicíd Magnicur Fungimat.
Čierna škvrnitosť
Chlad a dážď tvorí ideálne podmienky pre tento typ choroby ruží. Chorobe sa darí aj vtedy, keď na jeseň dôkladne neodpraciete napadané lístie z ruží. Na listoch sa tvoria tmavé škvrny, ktoré spôsobia chradnutie rastliny. Na ochranu odporúčame postrekový kontaktný fungicíd s lokálne-systémovým účinkom Syllit 65 WP.
Hrdza ružová
Vlhké a daždivé počasie prispieva tvorbe hrdzavej mozaiky, kvôli ktorej postupne rastlina príde o všetky listy.
Sivá hniloba
Na okvetných lístkoch ruží sa vytvoria rôznofarebné škvrny, puky hnednú a pokryjú sa sivým povlakom. Za sucha sa nevyskytuje. Bio ochrana - napadnuté časti postriekajte výluhom z cesnaku alebo prasličky.
Bakteriálna nádorovitosť
Táto choroba sa prejavuje nádormi v rôznych častiach rastlín kvôli mrazovým poškodeniam rastlín. Choré rastliny odstráňte a pôdu nezabudnite vydezinfikovať napr. dusíkatým hnojivom. Stačí tiež prestať pestovať ruže na 4 - 5 rokov v postihnutej oblasti.
Ochrana - Pred zimou prihrňte k ružiam pôdu alebo kompost. Počas zimy prekryte kríky suchými konármi. Udržujte vyváženú výživu ruží a dobrý zdravotný stav.
Vošky na ružiach
Najčastejšie sa vošky zdržiavajú na pukoch a koncoch výhonkov. Za teplého a suchého počasia sa rýchlo množia. Spláchnite ich silným prúdom vody alebo zmáčadlom či mydlovou vodou. Lienky, parazitické osičky alebo zlatoočky ich dokážu zneškodniť. Levanduľa skvele odpudzuje vošky.
Ak nedôverujete bio postrekom, odporúčame siahnuť po insekticíde neškodnom pre včely Pirimor 50 WG, prípadne známy Karate Zeon 5 CS.
Piliarka na ružiach
Tento hmyz klasie vajíčka na listy, ktoré sa rúrkovito stočia. Oslabuje celú rastlinu. Skrútené listy otrhajte a spáľte. Tiež môžete použiť Karate Zeon 5 CS.
Roztočec chmeľový
Tento drobný “pavúk” cicia na spodnej strane listov. Môžete použiť kontaktný prípravok Apollo 50 SC so širokým spektrom využitia.
Medzi ďalších škodcov patria puklice, štítničky, minikrísy šípkové a hrčiarky ružové.
Ako strihať ruže?
Čím kratší strih zvolíte, tým kvetov ale o to väčších vzíde.
Ľahký rez tvorí menšie kvety na dlhých stonkách. Stonky zrežte na 80 - 100 cm, aby zostali iba tenšie stonky. Vďaka nemu kvitnú ruže skôr, avšak tvorí tenké vysoké stonky.
Pred strihom naostrite záhradné nožnice, pretože tupé nožnice dokážu rozdrviť stonku ruže.
Po každom strihu chorej časti ruží pretrite čepele nožníc alkoholom, aby sa choroba nerozšírila na ostatné konáre. Ideálne spáľte choré konáre ruží.
Nízky strih - zdrevnatelé stonky zostrihnite na dĺžku 14cm. Hodí sa na omladenie starých ruží alebo na čerstvo vysadené ruže.
Stredný strih - Stonky zrežte na 45 až 60 cm po živú časť stonky.
Hnojivo na ruže
Ruže zalievajte ráno ku koreňom. Dbajte na to, aby sa voda nedostala na listy. Ruže nepolievajte večer.
Hnojivo zapracujte začiatkom leta ku koreňom vo forme zálievky. Ruže často trpia nedostatkom železa (tzv. chlorózou), preto na ne použite hnojivo Kapka Profík Tekuté železo. Ďalším obľúbeným hnojivom je 2-zložkové hnojivo značky Floria. Hnojivo Agro vo forme zálievky zaručí zdravý a silný rast s bohatými kvetmi.
Ruže patria bezpochyby medzi najhonosnejšie okrasné dreviny v záhrade. Ak si dáte pozor na najrozšírenejších škodcov a ochorenia, budú pastvou pre oči.
Autor článku
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými