15.10.2020 (Aktualizácia článku: 06.10.2020)
Ako na úspešnú likvidáciu pýru plazivého?
Aj vám sa v záhrade rozrástlo divé žito? Pri bežnom čistení a okopávaní naberá na ešte väčšej intenzite? Klíči až do neskorej jesene, teda je najvyšší čas vyhlásiť mu boj, či už použitím tradičných metód alebo chemickou ochranou. V čom spočíva jeho životaschopnosť a je vôbec možná jeho úplná likvidácia? Aj o tom sa dočítate v našom príspevku.
Čím je špecifický pýr plazivý?
Patrí medzi veľmi nebezpečné buriny, rozrastajúce sa všetkými smermi a s vysokou odolnosťou voči mrazu a suchu. Je trvácny, plytšie sa zakoreňujúci (do 0,2 m) so schopnosťou intenzívneho zaburinenia, miestami až 300-350 m (v prepočte s odnožami) na 1 m2. Túto burinu rozpoznáte pomocou štíhleho, priameho stebla s holými kolienkami. Vo vrchných častiach stebla býva drsnejší, dorastá do výšky približne 1,2 m. Súkvetie pozostáva z dvojradovo nepravidelného klasu. Listy majú oblý tvar, v spodných častiach ich pokrývajú chĺpky. Plodom je nahé, plevicovité zrno. Ďalšie informácie nielen o tom, ako vyzerá pýr plazivý, nájdete v Slovníku pojmov.
Agresívna reprodukcia a adaptácia voči vonkajším podmienkam
To, čo záhradkárom najviac sťažuje možnosti, ako sa zbaviť buriny v záhrade, je aj jej schopnosť (agresívnej) generatívnej i vegetatívnej reprodukcie. Už len to, že na jednej rastline vzíde 400 obiliek s dobrou klíčivosťou, predznamenáva ďalšie ohnisko zaburinenia. K prenosu obiliek dochádza štandardne – vetrom, sadzbou, odnožami, domácim kompostom či pohybom zvierat a vtáctva. Pýr a iné trvácne buriny nájdeme skôr na suchších a menej úrodných pôdach, kde odčerpáva vodu a ďalšie živiny úžitkovým rastlinám (najviac vyhovuje pýru vysoké zastúpenie obilnín a repky). Vylučuje do pôdy tzv. alelopatické látky, čím spomaľuje rast a výživu pre ostatné rastliny.
Pýr v trávniku a v pôde je životaschopný po dobu 8-10 rokov?
Optimálne podmienky na vzchádzanie tejto buriny sú pri teplote 25-30 °C, maximálne z hĺbky 1 cm. Pre úspešnú reguláciu v záhradách nemá presiahnuť výšku 0, 2 m. Jeho agresiu a konkurencieschopnosť voči ostatným burinám môžeme ilustrovať aj na „plazení“ koreňového systému. V druhom a treťom roku života dosahuje plytkú vodorovnú sieť v priemere 2 až 2,5 m.
Tradičné mechanické odstraňovanie pýru v záhradách
-
Ideálnym obdobím na vykynoženie pýru je na jar, keď ešte nevzišla široká sieť poplazov. Vtedy sa na menších plochách osvedčí aj ručné vytrhávanie, pretože plytké korene sa odstraňujú pomerne ľahko. Menej namáhavé a efektívnejšie je použiť kultivátor. Svojimi masívnymi, ostrými hrotmi ľahšie preniká do pôdy, pod koreňový systém buriny. Na veľkých záhradných plochách odporúčame hlbšiu orbu (0,25 m) a skvelým
-
zásahom proti pýru je mulčovanie. Pod mulčovaciu kôru použite čiernu netkanú textíliu, čím ešte viac zabránite burine prerastať.
-
Pozor, na jeseň v rámci úspešného zazimovania záhrady sa nesnažte zbaviť tejto buriny pomocou klasického rýľu. Na jej uvoľnenie a prevrátenie používajte rýľovacie vidly. Sú skvelým pomocníkom aj na
-
prevzdušnenie záhonov a trávnika. Pre silné (životaschopné) korene ho radšej nepoužívajte do kompostu.
Domáce tipy na vykynoženie pýru
Jedným z tradičných domácich spôsobov je postrek z jablčného octu (1 liter) a kuchynskej soli (do 100 g) alebo rozsypanie kukuričného gluténu (múčky). Tento druhý spôsob nie je taký agresívny, respektíve jeho účinky možno porovnávať s bežne dostupnými prípravkami proti burinám. Osvedčenou metódou je výsadba úžitkových rastlín do vyvýšených záhonov. Takto ich viac ochránite pred burinou, pri vhodnom výbere plodín podporíte ich vzájomné ochranné a nutričné väzby - napríklad výsadba zeleru, kôpru ako silných antioxidantov a ochrancov letnej kapusty.
Možnosti chemickej ochrany
Na pozemku určenom na založenie trávnika vykonajte dôslednú chemickú ochranu. Má pozostávať z troch preventívnych cyklov, v kombinácii s totálnym herbicídom, akým je napríklad Herbiclean AL na prírodnej báze. Z výberu selektívnych herbicídov s účinnosťou proti pýru odporúčame Agil 100 EC alebo Gramin formou potieraním listov štetcom. Aby sme odstránili pýr z trávnika, mal by byť vo fáze 4-5 listov. Účinná látka sa ku koreňom dostane približne po 7 dňoch od aplikácie.
Aj keď sa tomu bránime, v závere musíme uznať, že pýr má aj pozitívny význam, najmä pre naše zdravie.
Po zbere podzemkov a po ich usušení sa vo forme čajovín ponúka pri problémoch s trávením, vylučovaním a pri soľných usadeninách v našom organizme. Reguluje látkovú výmenu, pri miernych reumatických ťažkostiach vás úspešne postaví na nohy :)