Fungicíd
Sú špecifickou skupinou fungicídov vzhľadom na ich schopnosť prenikať do vnútra rastliny, nadzemných a ďalších častí, ktoré neboli priamo ošetrené postrekom.Tieto prípravky chránia pred infekciou či plesňou aj v praxi neošetrené časti, no ich účinky sú aj tak obmedzené - majú predovšetkým preventívnu ochranu - zabraňujú počiatočnému štádiu vzniku plesní, ale aj kuratívnu funkciu na spomalenie rozvoju mikroskopických zložiek a na ich celkovú likvidáciu.
Mnohé sú však odolné natoľko, že dokážu zastaviť rozvíjajúcu sa chorobu aj v prvých (už pozorovateľných) štádiách. Ide o eradikatívnu funkciu. Prípravky musia byť aplikované presne podľa návodu a bez vplyvu ďaždovej vody.
Hĺbkový Fungicíd
Účinné látky hĺbkového fungicídu pôsobia nielen povrchovo, ale aj na miestach, kde už po dobu 1 až 2 dní prebehla infekcia. Prípravky používajte len v odporúčanom množstve a v rozsahu, aby nepoškodili ostatné rastlinstvo v záhrade. Najviac sa používajú proti múčnatke, botrytíde a peronospóre viniča. Chránia aj ostatné rastliny (napr. jahody) pred rozvojom sivej plesne a pred hnilobou.
Lokálny Systémový Fungicíd
Širokospektrálne fungicídne látky, ktoré prenikajú do rastlinných pletív, no nie sú rozvádzané do neošetrených častí rastliny. Ošetrovanie prebieha v čase vývoja uvedených chorôb, počas steblovania až po prvé kvitnutie. Najviac sa používajú na ochranu obilnín, ako napríklad pšenice, jačmeňa, raže a okrasných rastlín.